Рис – це дуже смачна страва, яку готують в усіх японських ресторанах. Чому ж японцям рис ніколи не набридає, хоч вони і їдять його кожного дня, а ми можемо від нього втомитися після першого ж приготування. Справа вся в тому, що ми готуємо рис неправильно. Багато господинь вміють варити рис, а ось як варити рис розсипчастим знають одиниці.
Як варити рис – рекомендації в приготуванні
Наші предки, які знають толк в здоровій їжі, говорили: «Борщ та каша – їжа наша!». Каші – найпростіші страви, які навряд чи залишать байдужими гостей, але дуже корисні для організму, дають сил і енергії на цілий день.
Добре, якщо у вас є звичка, на сніданки їсти рисову кашу. Рис є корисним злаком по ряду причин. У ньому міститься багато крохмалю і клітковини, вітамін В, калій, кальцій, залізо, цинк, нікотинова кислота та інші корисні для організму мікроелементи.
Рис не містить в собі клітковини, а це означає, що не перенавантажує кишечник, легко засвоюється, а це в свою чергу ідеально підходить для маленьких дітей і літніх людей. 50г приготованого рису забезпечує організм людини необхідною денною нормою білка і містить приблизно 245 кілокалорій (залежить від сорту рису).
Рис – це хороший гарнір, він поєднується з м’ясними виробами, рибою, овочами. Але щоб добре приготувати рисову кашу, потрібно щоб рис був розсипчастим. Для цього важливо не тільки правильно його приготувати, а й підібрати рис гарного сорту. Отже, наші поради і рекомендації в приготуванні правильного рису для різних страв.
Круглозернистий рис сильно вбирає воду і тому злипається. Він більше підходить для приготування суші. Середньозернистий рис відмінно підходить для приготування різотто і супів, але не дуже для каш, так як він виходить занадто в’язким.
Довгозернистий рис відмінно підійде для приготування гарнірів – буде досить розсипчастим.
Готувати рис дуже просто.
В цілому, існує безліч способів як варити рис розсипчастим. Ось один з найпростіших:
Для початку його потрібно дуже ретельно промити, мийте до тих пір, поки вода і рис не стане прозорою.
Контролювати прозорість води легше, якщо наливати воду в миску з крупою, злегка струшувати і зливати рідину. Всі крупинки, що спливли потрібно видалити.
Якщо замочувати крупу протягом 20-60 хвилин або більше, вона звариться в два рази швидше, і в ній залишиться мінімальна кількість крохмалистих речовин, а смак вийде більш насиченим.
Воду після замочування потрібно злити – разом з пилом, дрібними частинками і крохмалем. Кількість рідини для варіння слід зменшити.
Порада. Для приготування клейких страв рис промивати не потрібно. Досить одного ополіскування від пилу.
Потім налийте в каструлю води, вода і рис повинні бути в пропорціях 2 до 1. Після закипання води в каструлі посоліть її, і додайте в неї рис, а потім обов’язково закрийте каструлю кришкою.
Порада. Рис можна приготувати на плиті в каструлі, пательні, в мультиварці, рисоварці, запекти в духовці, є рецепти каш в горщиках.
Щоб зерна не пригорали на дні каструлі, посуд потрібно вибирати з товстим дном і щільно приляглою кришкою з паровідвідним отвором, а під час приготування крупу періодично помішувати.
Емальовані ємності брати не потрібно – краще використовувати алюмінієву або чавунну каструлю.
Від якості води залежить смак рису. Якщо немає бутильованої чистої води, підійде фільтрована або кип’ячена. Солити краще до засипки рису в каструлю.
На 1 склянку рису береться не більше 1 ч.л. спеції. Вода буде закипати довше, але не доведеться перемішувати крупу. Сіль і приправи можуть додаватися в уже готову страву.
Після цього необхідно уважно стежити за часом, для початку потрібно варити рис на сильному вогні, потім 2 хвилини на середньому вогні, а потім 7 хвилин на слабкому вогні. Після того як час вийшов, зніміть рис з вогню, і залиште його в каструлі на 15 хвилин.
Після цього відкрийте кришку, і ви здивуєтеся який смачний, розсипчастий ви приготували. За бажанням ви можете додати до рису трохи вершкового масла або оливкової олії.
Такий спосіб приготування рису дуже простий. Вам варто один раз приготувати такий рис, і ви будете готувати його дуже часто. Адже рис може стати відмінним гарніром до м’яса і риби.
Зазвичай вважається, що для приготування рису потрібно в два рази більше води. Але це приблизна пропорція. Краще відміряти об’єм води виходячи з виду рису:
для довгозернистого – 1: 1,5-2;
для среднезеронистого – 1: 2-2,5;
для круглозернистого – 1: 2,5-3;
для пропареного – 1: 2;
для коричневого – 1: 2,5-3;
для дикого – 1: 3,5.
Як варити рис різних видів на гарнір
Існують три основних технології:
крупа опускається в холодну воду і вариться до вбирання рідини;
зерна закидають в окріп, варяться до готовності, надлишок води зливається (це виключає ризик склеювання зерен);
злак додається до обсмаженого м’яса і вариться в невеликій кількості рідини (наприклад, для плову).
Перший варіант – класичний, в залежності від виду крупи, будуть змінюватися деталі рецепта, час і пропорції:
Круглозернистий: підготовлена крупа, сіль і спеції засипаються в холодну воду. Після закипання вогонь зменшується на мінімальний, рис накривається кришкою і вариться до повного випаровування води, зазвичай весь процес займає 20-25 хвилин. Помішувати не потрібно.
Як правильно зварити пропарений рис:
Крупа ретельно промивається до прозорості води (в середньому, чотири рази).
Заливається водою в пропорції 1: 2.
Засипати зерна прямо в киплячу воду і відразу зменшити вогонь на мінімум.
Варити під закритою кришкою до випаровування рідини. Приблизний час приготування – 12 хвилин.
Порада. Секрет розсипчастого рису: при варінні добавте в каструлю краплю рослинного масла.
Для білого рису – 20 хвилин.
Для коричневого рису – 40 хвилин.
Для дикого рису – 40-60 хвилин.
Середньозернистий вариться після закипання приблизно 25 хвилин, потім 5-10 хвилин настоюється. В цьому випадку кришку краще замінити чистим рушником: він вбере зайву вологу і краще збереже тепло. Настоявшись, рис буде більш ароматним.
Довгозернистий види готуються 15-20 хвилин після закипання, на повільному вогні. Важливо накривати ємність кришкою – вода буде випаровуватися повільніше, а зерна зваряться швидше і менше зруйнуються. Довгозернисті сорти залишити під рушником після варіння на 5-10 хвилин, дозволивши дійти до повної готовності.
Неочищений, коричневий рис вариться так само, як довгозернисті сорти, але час приготування збільшується до 40 хвилин, потім дати крупі настоятися під серветкою.
Порада. Якщо вода в каструлі вже википіла, а рис готовий тільки на половину, можна долити трохи окропу. Але не перемішувати крупу, постарайтеся розподілити воду рівномірно.
Як варити рис. Як готується каша рисова молочна і в чому її користь
Каша рисова молочна знайома нам з дитинства. І на це є певні причини, чому дітям часто дають цю кашу. Ну, про користь вже було сказано вище. До всього можна додати, що в каші міститься безліч необхідних організму мінералів. Але це ще не все, – рисова каша не містить холестерин і жири.
Для каші на молоці підійде і круглозернистий рис. Її рецепт дуже простий:
2 склянки води довести до кипіння,
добавити 1 склянку промитого рису,
знову довести до кипіння і варити хвилин десять на слабкому вогні,
влити гарячого молока 2 склянки (можна 3),
добавити сіль на кінчику ч. л., варити на повільному вогні 10-15 хвилин,
добавити цукор за смаком (приблизно 3 столових ложки) і вершки, якщо вам так більше подобається.
Як варити рис. Особливості приготування для рол і сушей
Для страв японської кухні існує спеціальний сорт японського рису Сен Соя, Містраль, Японка. З деякими застереженнями підійде і звичайний круглозернистий, але він повинен бути вищого гатунку, без ламаних зерен.
Для сушей та ролів потрібна липка і м’яка консистенція, інакше вони не будуть тримати форму – щоб рис не розварився і був розсипчастим, потрібно правильно його відварити.
Етапи приготування японського рису:
Крупа добре промивається і замочується. Зерна заливаються холодною водою в пропорції 1: 1,5.
Каструля ставиться на середній вогонь і накривається кришкою.
До закипання в воду можна занурити шматочок водорості норі. Вона додасть аромат, властивий японським стравам з рису.
Коли вода закипить, вогонь зменшується до мінімального. Час варіння 15 хвилин.
Після цього каструля знімається з плити і залишається ще на 15 хвилин.
Для заправки використовують 2 ст.л. рисового оцту, 1 ч.л. солі і стільки ж цукру.
Компоненти перемішуються в окремій каструлі і ставляться на вогонь. Заправка вариться, поки сипучі інгредієнти не розчиняться. Соус додасть масі додаткову клейкість.
Трохи остиглий рис заправляється соусом і ретельно перемішується. Коли суміш охолоне, можна починати готувати роли або суші. Існує варіант приготування в мультиварці.
Японські сорти замочуються на 30 хвилин, круглозерні годі й замочувати. Для приготування вибирається режим «рис» або «випічка» 10 хвилин + «варіння» 20 хвилин. Соус для заправки той же.
Рис в мультиварці: рецепт швидкого приготування
Є ще величезна кількість страв з рисом, багато способів його приготування. Останнім часом стало популярно готувати в мультиварці. Це дуже зручно і корисно. Рис в мультиварці, рецепт смачної каші:
промиту 1 склянку рису засипаємо в чашу мультиварки,
додаємо 3 склянки молока і 2 склянки води,
додаємо трохи солі і 2-3 столових ложки цукру,
перемішуємо, вибираємо режим «молочна каша» або плов і через 15-20 хвилин ваша каша буде готова.
Залишається тільки додати вершкове масло.
Як варити рис. Корисні поради
Рис добре поєднується з різними спеціями. Смак страви змінюється, якщо додати каррі, шафран, куркуму, зіру, кмин, кардамон, корицю, гвоздика. Спеції додаються в воду при варінні або в уже готову страву.
Для збереження білого кольору зерна в процесі варіння додається щіпка лимонної кислоти або крапля оцту.
Під час варіння не потрібно піднімати кришку – це знизить тиск і сповільнить приготування.
Краща приправа для рису – вершкове масло. Його кладуть м’яким, щоб воно швидше розійшлося по крупі. Перемішувати потрібно акуратно, щоб не поламати зерна.
Тепер ви знаєте, як варити рис різних сортів правильно на гарнір, для сушей та ролів. Також ви можете готувати його на бульйоні, тушкувати з овочами, м’ясом або птахом.
Як варити рис для схуднення – секрети застосування
Які види рису підходять для схуднення найбільше? Кожен сорт рису має свої характеристики за складом мінералів і корисних речовин, має свої особливості приготування.
Який рис кращий для схуднення:
Дикий рис. Дикий індійський, його ще називають чорний рис. Допомагає позбутися від зайвої ваги. Спеціальний склад такого виду допомагає розщепити жирові відкладення в організмі. Даний сорт вживають на ніч. Він покращує сон і призводить тиск до норми.
Бурий рис. Не поступається за своїми властивостями чорному. Бурий або коричневий рис є необробленим продуктом. У ньому збережені всі корисні елементи.
Замочений білий рис для схуднення. У такому вигляді найбільш корисний. У ньому відсутній крохмаль. Його промивають і залишають у воді на 5 днів. Кожен день промивають рис і змінюють воду. Їдять такий вид натщесерце, перед їжею, по одній столовій ложці. Після цього можна їсти 4 години.
Запарений рис. Обробка паром позбавляє продукт від частини крохмалю, дозволяє покращити смак і додати користі. Вживають такий рис з овочами.
Рис позбавляє тіло від зайвого жиру. Допомагає проходити дієту без голодування. При цьому несе в собі масу енергії і корисних елементів.
Рецептів як варити рис дуже багато.
Але варто відзначити, для схуднення готують рис без солі. Сіль при дієті приносить тільки шкоду, вона затримує воду в організмі.
Щоб грамотно приготувати страву до вживання, необхідно дотримуватися ряду правил. Вони принесуть рисовій дієті найбільший ефект.
Всі ці правила однаково корисні по одному, а в сумі дають велику перевагу.
Правила для дотримання:
Одноманітність в дієті виключено. Однією рисовою дієтою можна надірвати здоров’я. Рисова дієта підходить для короткого проміжку часу (не більше 3-5 днів).
При 3- денній рисовій монодієті, вживається не більш як 5 (150,0) чашок злаку в день.
Найчастіше з рисом проводять одноразові розвантажувальні дні, коли рекомендується вживати не більше 200 гр продукту. Без солі і масла та інших добавок.
Більше калію. При рисовій дієті організму не вистачає калію. Необхідно доповнювати його через вітаміни, що містять в собі цей елемент.
Порожній рис. Сирий рис варять без солі, спецій і масла. Сіль замінюють меленим кунжутним насінням або морськими водрослями.
Вода. Будь-який живий організм на цій планеті має потребу у воді. При рисовій дієті її варто вживати у великих кількостях.
Зворотна дорога для ваги. Якщо швидко скинути вагу, а потім не підтримувати результат правильним харчуванням, то вона повернеться. Буде більшою, ніж раніше. Не настільки важливо скинути зайве, як потім це зайве не повернути.
Контрастний душ і спорт. Наслідки дієти будуть помітнішими і кращими, якщо в щоденному розкладі буде контрастний душ і заняття спортом.
Рис потрібно їсти теплим, не холодним або гарячим.
Як варити рис для схуднення?
Варять рис після вимочування у воді, не менше 6 годин, в ідеалі всю ніч, до готовності, без солі і масла.
Приблизний варіант рисової дієти на три дні
Раціон харчування такий:
Рецепт на сніданок: 200,0 відвареного рису з медом і горіхами (по 1 ст.л)
Рецепт на ніч: 150,0 -200,0 відвареного рису з 1 склянкою кефіру і часточкою апельсина
Рецепт на обід: 200,0 відвареного рису із запеченими або овочами на пару (кабачки, цибуля, морква). Доповненням може бути риба на пару або курка.
Як варити рис. Протипоказання до рисової дієти
Необхідно відзначити категорії людей, яким забороняється рисова дієта:
дітям, вагітним і годуючим жінкам, хворим на виразку, гастрит і т.п.
Побічні ефекти рисових раціонів непередбачувані, від запаморочення до втрати свідомості і виснаження.
Після розвантажувального дня, необхідно випити чай на травах, розслабитися і не нервувати.
Легка аеробіка, покупки і прогулянки будуть тільки в плюсі.
Проблема рисової дієти у виведенні не тільки шкідливих, але і корисних речовин. Через надмірне вживання цього злаку, може розвинутися проблема травної системи – по простому, запор. Боротися з цим допомагає прийом води і проносного.
При цукровому діабеті необхідно відмовитися від білого і вживати, наприклад, червоний рис.
Рисовий раціон – специфічний. Необдумані дії призведуть до неприємних наслідків.
Для більшої користі організму перед дієтою необхідно пройти консультацію лікаря.
Це допоможе уникнути гастриту або інших хвороб шлунка і підшлункової залози.
І пам’ятайте, друзі, будь-яка дієта не має сенсу, якщо не займатися спортом. Можна скільки завгодно не їсти і отримувати надлишки у вазі, нездоровий вигляд.
Всіе здоров’я полягає в режимі: правильне харчування, здоровий сон і активний спосіб життя.
З такими правилами тіло буде не тільки струнким, але і здоровим.