Home / Кулінаріні рецепти / Як варити айвове варення. Підбірка оригінальних рецептів

Як варити айвове варення. Підбірка оригінальних рецептів

Деякі господині варення з айви, звичайного на вигляд плода, перетворюють на витвір кулінарного мистецтва. Така заготовка – чудове доповнення до будь-якої домашньої кулінарної колекції.  Вживаючи його, отримують не лише задоволення, а й багато корисних і поживних речовин для свого організму. Про те як варити айвове варення  розберемо в даній статті.

Як варити айвове варення. Корисні властивості айви

Як варити айвове варення. Підбірка оригінальних рецептів

Багато радості ця солодка страва приносить і маленьким членам сім’ї. Грецький плід айва є багатонаціональним фруктом, який використовують кулінари різних країн. Англійці готують джеми з неї, наші співвітчизники люблять варення з айви, греки та португальці люблять айвову пастилу.

Цукати з цього плоду японським дітям дають як цукерки. Велику популярність здобула айва в кулінарії – з неї готують смачні соуси до м’яса, сиропи, додають в салати. А ще айва має безліч корисних властивостей.

 Айва – це не тільки смачний продукт, він багатий корисними речовинами, які допомагають організму справитися з хворобами і зміцнити імунітет. За своїм живильним  і енергетичним складом її плоди добре підходять в якості дієтичного продукту, так як мають всього 57 ккал на 100 г свіжого продукту.

 Складовими речовинами в айві є органічні кислоти, вода, білок, вуглеводи, фруктоза і глюкоза, вітаміни С, В, мікро і макроелементи – калій, фосфор, натрій, магній, залізо, мідь, кобальт, харчові волокна.

 Пектини і дубильні речовини, що знаходяться в айві, надають кровоспинну і протизапальну дію. Це прекрасний антиканцерогенний засіб, що допомагає боротися з раком і справлятися з токсинами, які накопичувались в організмі. Завдяки великому вмісту калію цей плід має сильну сечогінну дію.

 Хоч які б були смачні страви, приготовані з айви, слід врахувати і те, що її кістки володіють отруйною властивістю, особливо під впливом шлункового соку. Велика кількість дубильних речовин сприяють запорам, тому людям, які схильні до проблем з кишечником слід дуже акуратно вживати айву. А ось при діареї її вживання може принести тільки користь.

 Аскорбінова кислота, що входить до складу цього продукту, робить його дуже корисним при простудних захворюваннях. Нею можна замінити багатий на вітамін С лимон. Досить просто покришити її в кип’ячену воду і додати мед або цукор.

Як варити айвове варення. Переваги айвового варення

Айву часто називають «золотим яблуком» за її схожість з популярним фруктом і жовтим забарвленням плодів. Великі плоди айви володіють цінними якостями, перш за все високим вмістом пектину. Крім того, ароматний фрукт багатий міддю, залізом, калієм, кальцієм, фосфором. Айвове варення послужить відмінним заповненням вітамінів в довгі зимові місяці. Також його можна вживати в лікувальних цілях.

Існують і інші варіанти переробки айви на зиму: сік, фруктове пюре, цукати, джем. Однак айвовое варення залишається найбільш універсальним прийомом для заготовки фруктів на зимовий період.

Високий вміст пектину в плодах айви впливає на консистенцію готового варення. Воно має желеподібний, щільний вид. Смак солодко-терпкий. Колір – золотистий.

Способи як варити айвове варення

На практиці використовується декілька технологій як варити айвове варення на зиму: звичайне варіння, в мультиварці, в хлібопічці. Всі вони мають схожий алгоритм, при якому варіння чергується з охолодженням.

Варення з айви в мультиварці

Для виготовлення варення можна використовувати мультиварку. Айва розрізається на частини і залишається, посипана цукром, на 3 дні. Новоутворена фруктово-цукрова маса ставиться на 40 хвилин в мультиварку в режимі «Варіння». Виходить варення щільної, однорідної консистенції.

Варення з айви в хлібопічці

Найшвидший спосіб як варити айвове варення – з використанням хлібопічки. Фрукти нарізаються малими кубиками, укладаються в форму. Зверху насипається шар цукру. Встановлюється режим варіння варення. Приблизно за 20 хвилин до завершення процесу у фруктово-цукрову масу додається сік лимона або лимонна кислота. При бажанні можна додати цитрусову цедру.

Додаткові інгредієнти

Айвове варення цікаво великою варіативністю додаткових компонентів. Для насичення смакового і ароматичного букета до айви можна додати цитрусові (лимон, апельсин), волоські горіхи, корицю. Комбінація з гарбузом, яблуком, грушею робить варення ніжнішим. Стійкий аромат притаманний для заготовок з додаванням меду, імбиру, ваніліну.

Як варити айвове варення. Підготовка плодів до варіння

Для варення відбирають повністю дозрілі фрукти середнього розміру. Недозріла айва зажадає при варінні більшої кількості цукрового сиропу. Зрілі плоди досить тверді на дотик.

Перед використанням вони повинні пройти попередню теплову обробку. Відібрані фрукти ріжуть на шматки. Серцевину ретельно видаляють, щоб не допустити потрапляння насіння в варення. У них міститься небезпечна речовина амігдалін.

У шкірці і підшкірному шарі плодів сконцентрована максимальна кількість корисних речовин. Зрізану шкірку практично використовувати при заварюванні цукрового сиропу.

Очищені плоди для збереження обприскують соком лимона або укладають в ємність з розчином лимонної кислоти. Це запобігає їх почорнінню.

Важливі правила приготування

При заготівлі айвового варення слід дотримуватися кілька основних рекомендацій, щоб готовий продукт вийшов смачним, довго зберігав свої якості.

Не слід використовувати перезрілі плоди.

Обов’язкове видалення насіннєвої коробочки.

Бланшування шматків айви в воді.

Чергування періодів варіння і охолодження кілька разів.

Для приготування використовувати посуд з товстим дном, щоб уникнути пригорання.

В кінці процесу варіння – додавання лимонної кислоти, яка запобігає зацукрюванню.

Час варіння варення залежить від рецептури. Середня тривалість 1-1,5 години.

Приготувати айвове варення – це ціла наука. Щоб в результаті вийшла смачна і ароматна страва, необхідно дотримуватися деяких рекомендацій як варити айвове варення правильно:

Цукор і плоди беруть в однаковій пропорції.

При виборі плодів потрібно звертати увагу на те, щоб вони були стиглими і соковитими. Категорично не допускається використання зелених або підгнилих плодів.

Краще не очищати плоди від шкірки, прибирати тільки насіння. Це додасть варенню своєрідний смак і аромат.

Перед використанням потрібно ретельно промивати айву.

Щоб шматки айви в варенні не розварювалися, господині вдаються до таких хитрощів: після того, як айва почала кипіти в сиропі, потрібно зменшити вогонь до мінімуму. Якщо кипіння не зменшується, зупинити варіння на 20-25 хвилин, потім продовжити.

Щоб перевірити готовність сиропу, необхідно капнути на тарілку кілька його крапель. Якщо вміст не розтікається, сироп готовий.

Смак айвового варення покращують за допомогою додавання в нього нових інгредієнтів – лимонів, яблук, горіхів.

 Варити айву необхідно в два етапи. Перший раз – залити водою, щоб вона покрила шматки, проварити до м’якого стану. Айву вийняти. У воду висипати цукровий пісок і варити сироп. Далі знову залити сиропом плоди і варити до готовності на повільному вогні, поки шматки фрукта не перетворяться в єдину помаранчеву масу.

Обов’язково за кілька хвилин до закінчення варіння кладуть лимонну кислоту з розрахунку на 1 кг айви 2 г кислоти. Це правильний класичний спосіб, як варити айвове варення, який дозволить плоду зберегти свої якості і не зіпсуватися.

Існує думка, що через своєрідний терпкий і кислуватий смак айва не користується такою широкою популярністю, як яблука і груші, які мають зовнішню схожість з цим плодом. Варення з айви – гідний вихід з ситуації, що склалася.

Ароматне, смачне, янтарно-медове варення стане гідним конкурентом серед достатку різних фруктових варіацій варення. Це прекрасне поєднання користі, неповторного смаку і естетичного задоволення.

Зберігання

Зберігати варення слід в сухому прохолодному приміщенні. Оптимальна температура + 10 + 15гр.С.

Варення з айви має схильність до зацукрювання. Якщо це сталося, необхідно додати в нього пару ложок холодної води. Занурити банку в ємність з холодною водою (до рівня варення в банку) і нагріти воду, але не до кипіння. Після того, як цукор розплавився, а вода в каструлі охолола, банку дістають і закупорюють.

Термін зберігання айвового варення залежить від рецептури і інгредієнтів. В середньому до 1 року, максимум до 3 років.

Як варити айвове варення – рецепти

 Янтарне варення з айви

Здавна східні жінки вважають за краще варити варення з айви, рецепт якого дозволяє зберегти не тільки смак самого плоду, а й залишити шматчки фрукта цілими. Це старовинний рецепт, який не забирає багато сил, але вимагає уважності під час готування. Головною умовою є чітке стеження за часом варіння.

Для приготування такого варення з айви необхідні такі інгредієнти:

айви – 1 кг;

цукру – 1,5 кг;

води – 750 мл.

 Плоди вимити, очистити від шкірки, порізати малими шматочками. Зварити сироп з цукру і води.

Викласти в нього шматки айви. Довести до кипіння і вимкнути. Дочекатися поки варення охолоне і проварити знову 3 хвилини.

Коли варення охолоне повністю, знову його проварити 4 хвилини. Після чергового охолодження ще раз проварити варення, але вже 5 хвилин.

 Необхідно стежити за тим, щоб шматки не розвалювалися. При необхідності, якщо плоди були переспілими, можна зменшити вогонь або час кипіння з 3-4 хвилин до 2-3, але в кінці обов’язково проварити 4 хвилини.

 Якщо варити айвовое варення два дні, то в результаті вийде не тільки ароматна і смачна страва, але ще і з гарними бурштиновими шматками. Такий продукт можна їсти вприкуску з чаєм, прикрашати ним випічку, додавати в пироги. Деякі господині шкірку, що залишилася від айви, не викидають, перекручують з цукром і вживають з чаєм як вітамінний засіб.

 Найсмачніше варення з айви

Нададуть  неповторний аромат і підкреслять смакові особливості східного фрукта додаткові компоненти – лимон і волоські горіхи. Крім того, завдяки такому поєднанню, варення дуже незвично буде виглядати – шматки айви в лимонно-горіховому конфітюри. Після його приготування в будинку стане ще на один вітамінний продукт більше. І цим джерелом вітамінів стане варення з айви.

Складові:

Айви – 1 кг

води – 1 склянка

лимону – 1 шт.

горіхів волоських – 100 г

цукру – 800 г

ванільного цукру – 1 пакет

Помиті, вичищені від насіння плоди айви, не очищаючи від шкірки, нарізати шматками або частками. Скласти в каструлю, залити склянкою води. Довести до кипіння. Вийняти айву і перекласти в інший посуд.

У рідини, де кипіла айва, окремо готується сироп: цукор  вариться в злитій воді.

Очищений без кісток лимон перекручують на м’ясорубці. Сто грам волоських горіхів перемелюють у велику крихту. Сиропом заливають шматки айви. Проварюють 3 хвилини. Через 2 години процедуру повторюють.

Перед останнім варінням в варення додають перекручений лимон, горіхи і 1 пакет ванільного цукру. Проварюють 4 хвилини. Варення готове – його можна розкласти в стерилізовані ємності і насолоджуватися вишуканим смаком за домашнім чаюванням.

Варення з айви у вигляді джему

За цим рецептом є другий спосіб приготування, який дозволяє зробити варення у вигляді джему – однією суцільною масою.

Складові:

Айви – 1 кг

води – 1 склянка

лимон – 1 шт.

горіхів волоських – 100 г

цукру – 800 г

ванільного цукру – 1 пакет

 Для цього необхідно очистити плоди від шкірки і варити в сиропі 45 хвилин, помішуючи кожні 10 хвилин. Потім подрібнити варення за допомогою блендера. Додати подрібнені горіхи, перекручений лимон і варити ще 20 хвилин до повного уварювання айви. У самому кінці, за 5 хвилин до готовності додати ванільний цукор.

Варення з тертої айви

Складові:

айва (без шкірки) – 1 кг

цукор – 2 кг

вода – 4 склянки

Плоди айви миють, вирізають насіннєву коробку, натирають на крупній тертці. Фруктову масу перекладають в каструлю і заливають водою. Проварюють 30 хвилин і поступово засипають цукром. Варять до повної готовності.

Айвове варення з гарбузом

Складові:

гарбуз – 1 кг

айва – 0,5 кг

цукор – 700 г

Гарбуз і айву миють, чистять від шкірки, нарізають малими шматками. Складають в ємність і засипають цукром (мінімум – 0,5 кг, максимум – за смаком). Масу перемішують і залишають до виділення соку. Потім варять на маленькому вогні 30-35 хвилин.

Варення з айви з розмарином

Знадобиться:

айва – 1,5 кг

цукор – 900 г

вода – 1 склянка

гілки розмарину – 30 г

лимон – 1 шт

Нагрівають воду. Помішуючи, всипають в неї цукор. Доводять до кипіння.

Плоди айви промивають, вирізують насіння, ріжуть кубиками.

Викладають в цукровий сироп. Варять на повільному вогні 2 години.

Перед закінченням варіння кладуть гілки розмарину.

Готове варення настоюється 8-10 годин. Потім розмарин прибирають.

Масу проціджують крізь сито і ще раз проварюють 1 годину з додаванням лимонного соку.


Check Also

Новорічне меню на 2021 рік. Корисна підбірка страв

Хочете застілля на Новий рік придумувати в останній момент? Чому не можна заздалегідь продумати і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *