Алича є найближчою родичкою знайомої всім сливи, їх єдина відмінність полягає лише в розмірі та місці зростання. Плоди аличі мають кисло-солодкий пікантний смак, їх можна вживати у свіжому вигляді, але частіше за все з аличі готують ароматне варення, а також кисло-солодкий джем і повидло. Як робити варення з аличі розберемо в даній статті.
Як робити варення з аличі. Користь і шкода
Алича – це не тільки надзвичайно смачні, але ще і дуже корисні плоди. У них міститься значна кількість вітамінів і мінералів, пектинів, дубильних речовин, а також клітковина, яка необхідна для підтримки нормальної роботи шлунково-кишкового тракту. У процесі термообробки алича, не втрачає властивостей, тому фруктове варення з неї володіє дуже корисними властивостями:
очищає організм від токсинів, забруднень і шлаків;
нормалізує кровообіг;
покращує метаболізм і діяльність нервової системи;
має легкий жовчогінний ефект;
зменшує вираженість головного болю;
підвищує імунітет, оптимізує захисні функції організму;
знімає симптоми простудних захворювань, таких як першіння в горлі і кашель, а також нежить;
істотно покращує стан шкіри, перешкоджає ранньому старінню.
Є дані про позитивний вплив аличі на організм при захворюваннях нирок, сечовивідних шляхів і печінки.
Медики особливо рекомендують варення з цих плодів виснаженим людям, хворим, що видужують, а також вагітним жінкам.
Завдяки високому вмісту вітамінів аличеве варення може стати відмінним засобом боротьби проти зимового авітамінозу, оскільки навіть після обробки цей фрукт залишається особливо цінним джерелом мінеральних речовин, фруктози і органічних кислот.
У той же час не слід забувати, що варення з аличі містить велику кількість рафінованого цукру, надмірне вживання якого викликає проблеми з серцем і судинною системою, призводить до розвитку діабету, а також до ожиріння і порушення метаболізму.
Нутриціологи довели, що цукор нерідко викликає дуже сильне звикання людського організму, яке за ступенем вираженості можна порівняти навіть з наркотичним.
Як тільки цукор потрапляє в організм, в ньому відразу ж починається вироблення особливого гормону, що відповідає за появу почуття задоволення – допаміну. При цьому тіло людини чітко запам’ятовує зв’язок «цукор – задоволення» і просто змушує вживати його більше і більше, щоб домогтися максимального вироблення гормону.
Ви, напевно, помічали, що мало хто може легко зупинитися на одній-єдиній цукерці або ковтку лимонаду – з варенням і повидлом з аличі відбувається те ж саме.
Втім, це зовсім не означає, що фруктові варення слід виключити зі свого раціону. Аж ніяк ні, варення з цих ароматних плодів можна їсти кожен день, однак при цьому необхідно домогтися такого співвідношення споживаних білків, жирів і вуглеводів в меню, щоб солодке варення та інші «некорисні» продукти становили в загальному не більше 20% раціону, а решта 80 % припадали на свіжі фрукти та овочі, м’ясо і яйця.
Нюанси підготовки як робити варення з аличі
Окремі види аличі практично неможливо відокремити від кісток без спеціальної обробки, тому вони повсюдно використовуються для компотів, в яких консервуються разом з кісткою. Однак з соковитих і ароматних фруктів особливо смачними виходять варення і повидло, і в цьому випадку плоди слід попередньо підготувати.
Якщо для зимових заготовок ви купуєте сорти, які можуть швидко розкриватися на дві частини, то необхідно їх заздалегідь очистити – власне, це єдине, що слід виконати на етапі підготовки до варіння основоної страви. Шкірку знімати не потрібно, оскільки під час термообробки вона стає досить м’якою.
Для зимових заготовок, як робити варення з аличі, слід використовувати тільки свіжі плоди без вм’ятин і слідів початку загнивання фрукта. Плоди слід добре очистити і промити, а потім можна приступати безпосередньо до приготування аличевого варення.
Як робити варення з аличі – варіанти приготування
Як правило, для виготовлення варення на 1 кг фруктових плодів потрібно 700 гр білого цукру. Втім, це співвідношення може змінюватись, оскільки окремі сорти аличі мають легку кислинку, та й смакові переваги у кожного свої. Так, любителі солодкого можуть сміливо брати необхідні інгредієнти в пропорції 1 до 1, але якщо ви берете солодкий фрукт, то варто додати в нього три-чотири скибки лимона або пару шматків апельсина.
З червоної аличі
Для варення з червоних сортів аличі за класичним рецептом необхідні такі інгредієнти:
алича без кістки – 1 кг;
цукор рафінований – 1 кг;
вода відфільтрована – 1 склянка.
Для початку слід промити плоди і по можливості видалити всі вмістимі в них кістки. Якщо позбутися від них не виходить, то просто наколіть шкірку кожного плода виделкою або зубочисткою, в іншому випадку при термообробці вона потріскається і просто відокремиться від м’якоті.
Потім необхідно підготувати сироп з води і цукру, довести до кипіння, вимкнути, після чого засипати в нього фрукти. В ідеалі, звичайно, алича повинна настоятися в приготованому сиропі 8-10 годин, проте багато господинь просто чекають, поки суміш охолоне, і відразу ж продовжують приготування солодких заготовок.
Варильну ємність ставлять на повільний вогонь і доводять до кипіння, при цьому необхідно періодично помішувати варення дерев’яною лопаткою і обов’язково знімати піну. Після початку закипання слід витримати каструлю на вогні ще п’ять хвилин, а потім зняти з конфорки і дати охолонути.
Потім варення слід повторно довести до кипіння і потім перевірити ступінь його готовності. Для цього краплю солодкого сиропу капають на суху чисту тарілку і нахиляють.
У разі якщо вона залишилася на своєму місці – варення готове, якщо ж вона розтеклася, слід ще трохи поварити його на повільному вогні.
Ще один оригінальний рецепт як робити варення з аличі – це пряне варення, приготоване в духовці з додаванням кориці і гвоздики.
Вам знадобиться:
алича червона – 1 кг;
цукор рафінований – 0,5 кг;
гвоздика – 2 шт .;
кориця мелена – на кінчику ч. л .;
сік лимона – 2-3 ст. л.
Плоди очищають від кісток і викладають у велику каструлю або таз, туди ж засипають решту інгредієнтів, добре вимішують і дають настоятися 3-4 години.
Духовку слід попередньо прогріти до 180-200 градусів, після чого каструлю або іншу ємність прикрити кришкою і помістити в жаровню на 1,5-2 години. Кожні 30 хвилин слід помішувати солодку масу.
Готове варення з червоної аличі гарячим розливають в стерилізовані висушені банки, закатують кришкою, і після охолодження поміщають на зберігання в льох або інше прохолодне місце.
З жовтих плодів
З жовтих плодів досвідчені господині рекомендують готувати варення-мед, Продукт виходить дуже ароматним, з насиченим смаком і приємним бурштиновим кольором. Такий десерт завжди буде доповнювати солодкий стіл. Для меду-варення з жовтих сортів знадобиться:
алича жовта – 1 кг;
цукор рафінований – 3 кг;
вода – 1,3 л.
Плоди слід вимити, змішати з водою і варити протягом 15-20 хв. до м’якості, після чого масу потрібно протерти крізь сито, щоб позбутися від кісток і шкірки. Потім слід процідити відвар, в якому раніше варилися фрукти, і змішати його з протертою масою-пюре, додати цукор і поставити варильну ємність на помірний вогонь.
Варення необхідно довести до повного кипіння, після чого продовжувати варити на повільному вогні ще 50-60 хвилин, при цьому постійно помішуючи. Як тільки маса загусне, каструлю можна знімати, розливати гаряче варення по банкам і закривати пластиковими або скляними кришками.
З кістками
На жаль, не всі сорти аличі легко розлучаються зі своїми кістками, проте отримати ароматне варення можна навіть в цьому випадку. Для нього необхідні:
алича – 1 кг;
цукор – 1,5 кг;
вода – 1,5 склянка.
Аличу слід ретельно очистити, перебрати, прибрати пом’яті і нестиглі плоди, позбутися від червивих. Потім потрібно позбавити їх від плодоніжок і добре промити прохолодною водою.
Підготовлену аличу малими партіями поміщають в гарячу воду і бланшують 3-5 хв, після чого відразу ж охолоджують в заздалегідь приготовленій холодній воді. Після цієї процедури кожен плід наколюють в двох-трьох місцях і поміщають у велику каструлю. Паралельно готують сироп, для цього цукор заливають водою і, помішуючи, доводять до початку кипіння, а потім проварюють 5-7 хвилин.
Приготованим сиропом необхідно залити аличу і залишити на 4-5 годин для просочування. Після закінчення зазначеного часу сироп акуратно зливають в варильну ємність і знову кип’ятять протягом 15 хвилин на середньому вогні.
Після чого знову заливають плоди трохи увареним розчином і знову залишають на 4-5 годин. Потім знову зливають сироп і ще раз виварюють протягом півгодини. Потім знову заливають аличу і тримають на середньому вогні близько 15 хвилин.
Готове варення слід остудити і розкласти по заздалегідь приготовленим банкам в гарячому вигляді.
Варення з аличі з кабачками
Жовта алича підходить для приготування варення на зиму, бо готовий продукт володіє смарагдовим гарним кольором і незвичайним кислуватим смаком. Але якщо цю ягоду поєднувати з кабачком, то варення з аличі виходить особливим.
Кабачок в такій компанії змінюється і важко вгадати, з чого зроблено таке смачне і ароматне варення. Готується воно легко і швидко. Давайте ж подивимося як робити варення з аличі з кабачками, щоб взимку насолоджуватися цими незвичайними ласощами.
Продукти:
Кабачки – півкілограма;
Жовта алича – півкілограма;
Ананасовий сік – 0,5 л;
Цукор – 1,3 кілограма.
Кабачки миються і очищаються. Потім плоди розрізаються і у них видаляються насіння. М’якоть кабачків нарізається невеликими скибочками, можна кубиками, якщо так зручніше.
Алича миється, потім у плодів видаляються кістки і при бажанні знімається шкірка. Від таких дій стане солодшою і смачнішою.
У відповідну каструлю викладаються підготовлені компоненти.
В окремому посуді змішується сік ананаса з цукром. Ця суміш прогрівається до розчинення цукру. Кип’ятити її не слід, тільки добре прогріти. Сироп слід процідити (для цього використовується кілька шарів марлі). Потім сироп доводитися до кипіння.
Гарячий сироп вливається в каструлю з аличею і кабачками. При цьому кількість сиропу може не покривати повністю приготовані плоди. Все перемішується і залишається на п’ять годин для просочення.
Варення ставиться на вогонь. Коли воно починає закипати, то вогонь зменшується. Кипіти воно повинно хвилин десять, потім каструля відставляється на чотири години.
Процес повторюється три рази (кип’ятити варення хвилин сім або десять, потім воно не вариться по п’ять чи чотири години).
Четвертий раз кип’ятіння займає десять хвилин і готове варення розкладається по підігрітим, сухим, стерильним банкам. Закривається кожна банку металевою кришкою і закатується на зиму.
Після повного охолодження банок варення з аличі з кабачками можна вживати або заховати в комору на зберігання.
Як робити варення з аличі. Поради господиням
Істотно спростити приготування варення з аличі допоможе сучасна побутова техніка. Якщо в арсеналі господині є мультиварка, то можна сміливо скористатися нею і приготувати ароматний джем всього за 1,5-2 години.
Для початку плоди слід змішати з водою, довести до кипіння і варити протягом 5 хвилин для м’якості, а потім швидко охолодити під холодною водою – завдяки цим діям кістка буде легко відділятися від м’якоті і можна швидко підготувати плоди для подальшої переробки.
Після цього все просто: м’якоть слід викласти в мультиварку, всипати в неї цукор поставити режим «випічка» і вже через 45 хвилин насолоджуватися ароматним і апетитним варенням.
Можна збити отримане пюре блендером – в цьому випадку ви отримаєте джем, який можна подавати до солодкого столу або використовувати як начинку для солодких пиріжків, а можна закатати в банки на зиму.