Ячмінь на оці – досить поширена патологія, що характеризується різким початком і швидким розвитком запального процесу. Так як інфекційне вогнище розташовується в безпосередній близькості від головного мозку, зневага лікарською допомогою стане причиною розвитку важких ускладнень.
Ячмінь на оці. Основні принципи лікування
Ячмінь – гостре гнійне запалення, що локалізується в волосяному мішечку вії. Захворювання очей також виникає після інфікування сальних залоз. Перед тим як лікувати ячмінь на оці, пацієнту призначається проведення лабораторних аналізів для встановлення видової приналежності патогенних збудників.
Ячмінь на оці є самостійним захворюванням. Але його поява нерідко сигналізує про неполадки в організмі пацієнта офтальмолога. Патологія не діагностується у людини, що володіє високим імунітетом.
У переважній більшості випадків гнійники формуються після інфікування хвороботворними бактеріями, зазвичай золотистими стафілококами. Тому в терапії ячменю використовуються антибактеріальні препарати широкого спектра дії, що дозволяють позбутися від ячменю в домашніх умовах ефективно і швидко:
пеніцилін,
гентаміцин,
еритроміцин,
левоміцетин.
Комбінація фармакологічних препаратів, що включаються лікарями в терапевтичні схеми, може варіюватися. Це залежить від виду ячменю, місця його локалізації, стану здоров’я пацієнта і наявності захворювань в анамнезі. Офтальмологи виділяють дві форми гнійників:
зовнішню. Це найчастіше діагностований вид патології, що вражає краї повік ззовні очей;
внутрішню. Гнійник утворюється всередині повіки, що викликає певні труднощі в терапії через близьке розташування слизових оболонок очного яблука.
Внутрішній ячмінь може супроводжувати халязіоном. Це хронічне захворювання виникає в глибоких шарах повіки в результаті запального процесу. Він протікає в сальній залозі або в волосяній фолікулі.
Застиглий халязіон, на відміну від ячменю, часто не викликає хворобливих відчуттів, але здатний стрімко прогресувати. Багато людей вважають патологію косметичним недоліком і не звертаються до офтальмолога. Результатом стає поступове укрупнення запального вогнища.
Ячмінь на оці. Лікарські рекомендації
Як і будь-яке інфекційне захворювання, ячмінь на нижній або верхній повіці не зникне сам по собі. Нехтування допомогою лікаря спровокує поширення запального процесу на здорові тканини.
Золотисті стафілококи відносяться до умовно-патогенної мікрофлори і активізуються при зниженні опірності організму до хвороботворних бактерій і вірусів. Вони можуть переноситися потоком крові в інші органи, формуючи нові запальні вогнища.
Уникнути розвитку подій за таким негативним сценарієм допоможе дотримання рекомендацій, наданих лікарем:
під час лікування не можна користуватися доглядаючими і декоративними косметичними засобами для обличчя;
при обробці гнійників потрібно кожен раз використовувати нові ватяні диски або палички;
вата і бинти для компресів і пов’язок повинні бути стерильними;
не можна проводити лікувальні маніпуляції брудними руками;
очні мазі необхідно щільно закривати ковпачками і кришками;
не слід користуватися одним рушником з іншими членами сім’ї, а для профілактики самозаражения необхідно змінювати його щодня;
під час терапії слід відмовитися від носіння контактних лінз;
всі засоби, призначені для закапування в очі або закладення для повік повинні зберігатися в боковій стінці холодильника.
Якщо пацієнт дотримується цих порад, то вилікувати ячмінь на оці можна в домашніх умовах швидко і ефективно. Нехтування лікарськими рекомендаціями спровокує повторне інфікування і формування вже декількох хворобливих гнійників.
Під час лікування ячменю окулісти рекомендують пацієнтам відмовитися від носіння контактних лінз
Які методи лікування використовувати не можна
Безсумнівно, друзі і знайомі завжди порадять, як швидко вилікувати ячмінь на оці за один день. Це можуть бути нешкідливі способи, наприклад, прив’язування чорної вовняної нитки на великий палець ноги. Хоча певна небезпека в такій методиці присутня – хворий відкладе візит до лікаря, що прискорить поширення запалення.
Проте найпопулярнішим народним засобом від ячменю є плювок в око. Цей спосіб «лікування» практикується досі, тому офтальмологам часто доводиться рятувати пацієнтів від його наслідків – блефаритів і кон’юнктивітів.
Такі ж ускладнення виникають після використання примочок з власною сечею або уриною немовляти. Лікарі категорично не радять експериментувати зі здоров’ям і застосовувати сумнівні методики, до яких відносяться і такі:
використання вологих теплих компресів;
заклеювання гнійників навіть повітропроникними лейкопластирами;
прогрівання при сильному запальному процесі, що супроводжується різкими болями;
застосування інгаляцій з ефірними маслами або лікарськими рослинами.
Найбільша кількість ускладнень офтальмологи діагностують у пацієнтів, що самостійно розкрили гнійник голкою. Це призвело до стрімкого поширення запалення, а в окремих випадках до сепсису і менінгіту.
Ячмінь на оці – фармакологічні препарати
При формуванні численних гнійників або при виявленні внутрішнього ячменю їх лікують медикаментозно в умовах стаціонару. Нерідко лікар приймає рішення розкрити гнійник стерильними інструментами в умовах амбулаторії. Якщо патологічний процес прийняв важкий перебіг, то проводиться хірургічна операція з подальшим застосуванням антибактеріальних і протизапальних препаратів.
Швидко і ефективно вилікувати ячмінь на оці допоможе правильний підхід до лікування, що полягає в використанні комбінацій внутрішніх і зовнішніх засобів. В період реабілітації, крім прийому медикаментів, пацієнту показана фізіотерапія. До найефективніших процедур входить ультрафіолетове опромінення. Особлива увага приділяється корекції імунітету для попередження рецидивів очної патології.
Краплі з антибіотиками використовуються в лікуванні ячменю для знищення патогенних збудників
Очні краплі
Препаратами першого вибору, що допомагають лікувати ячмінь в домашніх умовах, стають антибактеріальні очні краплі. При призначенні офтальмолог враховує резистентність патогенних мікроорганізмів до активних інгредієнтів препаратів.
Очні краплі використовуються не тільки для знищення хвороботворних бактерій, але і для профілактики їх поширення на здорові ділянки повік і очного яблука. До найефективніших антибактеріальних засобів відносяться:
10%, 20% або 30% розчин альбуциду (Сульфацил-натрію). Незважаючи на високу концентрацію активного інгредієнта, протимікробний препарат застосовується навіть для лікування очних захворювань у новонароджених. Одним з побічних ефектів крапель є відчуття сильного печіння, яке зникає через кілька хвилин;
0,25% розчин хлорамфеніколу (левоміцетин). Антибіотик для зовнішнього застосування відноситься до препаратів широкого спектра дії. Це особливо актуально при ячмені, спровоковане різними видами хвороботворних бактерій.
Як стабілізатор в розчин додана борна кислота, що володіє антисептичними і дезинфікуючими властивостями. Це використовується для попередження зараження кон’юнктиви і прискорення дозрівання гнійника. Левоміцетин знижує вираженість больового синдрому і набряклості;
Софрадекс. До складу комбінованого препарату входять Граміцидин, Дексаметазон і Фраміцетин. Ліки проявляють протисвербіжну, протизапальну, протиалергічну і антибактеріальну активність. Така комбінація корисних дій дозволяє усунути причину очної патології і одночасно лікувати її симптоми;
розчин ципрофлоксацину. В одному мілілітрі очних крапель міститься 3 мг активного інгредієнта, який відноситься до антибіотиків широкого спектра дії. Цей лікарський засіб не можна використовувати в терапії внутрішнього і зовнішнього ячменю у вагітних і жінок, які годують дитину груддю.
Є протипоказання. Порадьтеся з лікарем.
Для зменшення площі інфільтрату і купірування запального процесу офтальмологи призначають пацієнтам очні краплі, що містять еритроміцин, гентаміцин або аміноглікозид тобраміцин. Вибором препаратів для лікування ячменю під оком повинен займатися тільки лікар.
Він враховує ступінь важкості патології і результати лабораторних досліджень. Офтальмологи завжди попереджають пацієнтів, що закапувати краплі необхідно в кон’юнктивальний мішок. При нанесенні препарату на очне яблуко терапевтична ефективність знижується в кілька разів.
Очні мазі
Мазі для закладання за повіку використовувати досить проблематично. Зазвичай труднощі виникають у пацієнтів при спробі накласти засіб на пошкоджені ділянки тканин. Безсумнівним достоїнством цих зовнішніх препаратів є їх тривале перебування на гнійнику.
Якщо краплі розтікаються по всій поверхні очного яблука, то мазь має антибактеріальну активність кілька годин. Лікувати ячмінь на нижній або верхній повіці можна за допомогою таких зовнішніх засобів:
Тетрациклінова очна мазь;
Ерітроміцинова очна мазь;
Гідрокортизонова очна мазь;
Блефарогель;
Флоксал – очний гель з діючою речовиною офлоксацином
При покупці рекомендованого лікарем засобу слід звернути увагу провізора або фармацевта на необхідну лікарську форму. Більшість перерахованих вище очних препаратів виробляється і у вигляді мазей для шкіри. Концентрація активних інгредієнтів в них значно більша, тому при нанесенні цих засобів може виникнути опік слизових оболонок.
Мазі з антибіотиками виявляють велику терапевтичну ефективність через тривале перебування активного інгредієнта на вогнищі запалення. Але після їх нанесення на очному яблуці формується тонка плівка, яка б знизила гостроту зору. Це неприпустимо для пацієнтів, які керують автомобілем або працюють за комп’ютером. Тому використовувати тетрациклінову або іншу мазь найкраще перед сном.
Антибіотики
Внутрішній і зовнішній ячмінь на оці найчастіше з’являється у людини з низькою опірністю організму до патогенних мікробів. У таких випадках очні мазі і краплі можуть бути неефективні. Офтальмологи призначають пацієнтам антибіотики для прийому всередину:
доксициклін,
ампіцилін,
амоксиклав,
азитроміцин,
цефалоспорини третього покоління.
Такі препарати показані до прийому при виниклих ускладненнях і наявності симптомів загальної інтоксикації організму. Після розтину гнійників в амбулаторних умовах пацієнтам можуть бути призначені ін’єкційні розчини – Цефтриаксон або Гентаміцин.
Курсовий прийом антибактеріальними засобами практично завжди призводить до загибелі мікрофлори в кишечнику і ще більшого зниження імунітету. Щоб вилікуваний ячмінь знову не розвинувся на повіку, а гастроентерологи не почали проводити терапію дисбактеріозу, слід одночасно приймати еубіотики. Найбільшою ефективністю володіють Лактобактерин, Лінекс і Аципол.
Для обробки ячменю на початковій стадії можна використовувати спиртовмісні розчини, наприклад, 5% йод
Обробка антисептичними розчинами
Запобігти поширенню запалення простіше, ніж медикаментозно лікувати ячмінь на оці в амбулаторних або стаціонарних умовах. Тому слід провести профілактичні заходи при перших ознаках розвитку інфекції – почервоніння і припухання повік. Для цього потрібно припікати почервонілу область такими дезинфікуючими засобами:
40% горілкою без покращувачів смаку та ароматизаторів;
40-45% етиловим спиртом;
спиртовим розчином йоду або зеленки.
Для обробки зручно використовувати ватяну паличку, змочену в асептичній рідини.
Процедуру потрібно проводити обережно, не допускаючи дотику спиртовмісних розчинів з слизовими оболонками повік і очного яблука. Якщо почати обробку гнійника відразу після невеликого припухания повіки, то позбутися від ячменю за один день цілком реально.
Застосування антисептиків необхідно і після розтину гнійників. Один з найпростіших способів – використання розчину альбуциду, який раніше закапували в око. Також для прискорення регенерації пошкоджених тканин і профілактики розвитку інфекції лікарі призначають 0,02% розведення Фурациліну.
Цей зовнішній засіб можна придбати в аптеці або приготувати самостійно. Але не варто забувати, що для обробки гнійників, що прорвалися застосовуються тільки стерильні препарати. Після розчинення 10 таблеток Фурациліну в літрі гарячої води, отримане розведення необхідно прокип’ятити протягом 10-15 хвилин, а потім процідити через стерильну вату.
Ячмінь на оці. Народні засоби
Лікарські трави практично не містять речовин, здатних знищувати золотисті стафілококи. Використання вологих компресів або примочок з настоями ромашки, череди є малоефективним навіть на початковій стадії патології.
А відсутність стерильності може стати причиною розвитку кон’юнктивіту. Такі настої і відвари слід приймати внутрішньо під час терапії, замінивши ними каву або міцний чай. Вони підвищують імунітет, сприяючи прискоренню одужання. Цим методом можна лікувати будь-який вид ячменю при вагітності. Під час виношування дитини пероральне застосування настоїв категорично заборонено.
До найефективніших народних засобів, що допомагають лікувати ячмінь на оці вдома швидко і ефективно, відноситься сухе прогрівання. При проведенні процедури використовуються:
відварене куряче яйце, загорнуте тканиною;
полотняний мішечок, наповнений насінням льону або великою морською сіллю.
Слід докласти нагріте яйце або мішечок до запаленої ділянки і тримати до повного охолодження. Такий народний засіб дуже ефективний при утворенні невеликого почервоніння або припухлості. Але при вже сформованих гнійниках процедури прогрівання протипоказані через велику ймовірність сепсису.
Щоб лікувати ячмінь на оці ефективно і швидко, потрібно дотримуватися рекомендацій офтальмолога, а не слідувати порадам друзів. Лікар не тільки позбавляє пацієнтів від бактеріальної патології, але і встановлює її причину. Нерідко для запобігання рецидивам ячменю необхідно скорегувати імунітет або почати терапію ендокринного захворювання.