Home / Здоров'я / Герпес у горлі: причини, способи зараження, ознаки і лікування вірусних інфекцій

Герпес у горлі: причини, способи зараження, ознаки і лікування вірусних інфекцій

Герпес належить до числа найбільш поширених вірусних захворювань, які можуть вражати людей всіх вікових категорій. Для нього характерним є бульбашкові висипання, які  можуть з’явитися на тілі. Найчастіше висипання утворюються на обличчі, губах і геніталіях, однак, вірус вражає не тільки шкірні покриви, а й слизові оболонки.

Герпес в горлі і герпетична ангіна – різновиди цього підступного захворювання, доставляють хворій людині неприємні відчуття.

Як відбувається зараження герпесом у горлі

Збудником хвороби виступає вірус простого герпесу 1-го типу, який присутній всюди, ним заражено практично все населення, лише одиниці є несприйнятливими до нього. При цьому, будучи носієм вірусу, не кожна людина відчуває на собі його прояв.

Як правило, з’являється інфекція в організмі у віці від 3 до 7 років, діти до року практично не хворіють, оскільки їх ще захищають антитіла, які передалися їм від матері.

Цей безпечний період може тривати, якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні. З часом захисні властивості дитячого організму слабшають і зазвичай до трьох років діти стають схильні до появи вірусу герпесу в горлі.

Практично всі школярі інфіковані простим герпесом першого типу. У більшості випадків впровадження інфекції в організм проходить непомітно, оскільки вірус ховається в нервових гангліях, але відразу при зниженні імунітету з’являється у вигляді висипів на губах.

Однак не виключається і серйозний прояв вірусу при первинному зараженні. У такому випадку захворювання розвивається, як герпетична ангіна,до якої особливо схильні слабкі діти.

За словами вчених, зараження відбувається контактним шляхом, вірус проникає в організм людини через шкіру, потім по нервових стовбурах добираються до більш уразливого місця і проявляються у вигляді висипань.

Причини розвитку хвороби

Виявивши у себе ознаки вірусу на слизовій оболонці гортані, людині цікаво дізнатися причини розвитку такого процесу. Основним чинником, що провокує проникнення вірусу в організм, є зниження його захисних сил. Коли падає імунітет, організму важко протистояти різним інфекціям.

За словами фахівців, якщо у пацієнта коли-небудь був виявлений вірус простого герпесу, позбутися від нього назавжди вже неможливо. За допомогою протигерпетичних препаратів можна усунути симптоми хвороби, але при провокуючих обставинах він знову може з’явитись.

Серед причин герпесу у горлі  лікарі називають такі чинники, сприятливі для проникнення в організм цієї вірусної інфекції:

нещодавно перенесена застуда;

наявність ранок у роті;

менінгіт;

інфекційний мононуклеоз;

вітряна віспа.

Ці перенесені захворювання можуть викликати швидку появу герпесу в горлі.

Як виявити хворобу герпесу у горлі

Тяжкість перебігу вірусного захворювання і його симптоматика залежить від стану імунітету дитини. При ураженні гортані симптоми захворювання мало чим відрізняються від ураження інших частин тіла: все той же свербіж і сукупність бульбашкових висипань.

Крім висипань зазвичай спостерігаються такі симптоми герпесу у горлі:

підвищення температури, часто показники можуть досягати 38-40 градусів;

болі в горлі;

температура піднімається ще до того, як з’являються висипання у горлі, тому помилково перші ознаки можуть сприйматися за звичайна застуда чи грип;

бульбашки в горлі з’являються через 1-2 дні після підвищення температури;

больовий синдром поширюється не тільки на уражене горло, але також зачіпає вуха, носоглотку, а в деяких випадках і очі;

висипання спостерігаються з одного боку горла, рідко воно уражається висипом з двох сторін.

Без розвитку ускладнень хвороба триває від 5 до 15 днів. Наслідком герпесу у горлі  у дитини і дорослих є рубці білого кольору, вони стають помітними при огляді ротової порожнини людини.

Однак більш неприємний наслідок – невралгія трійчастого нерва. Проявляється таке ускладнення стріляючим болем в області носогубного трикутника. Крім того, невралгія трійчастого нерва викликає спазм м’язів, які проявляються больовими тиками.

До вірусному захворюванню може приєднатися вторинна інфекція. Це відбувається зазвичай, коли в організмі пацієнта присутній хронічний осередок інфекції у вигляді тонзиліту, отиту, гаймориту та інших захворювань. Тоді в горлі утворюється гній, що загрожує розвитком небезпечних ускладнень.

Особливості лікування герпесу у горлі

Виявивши симптоми, властиві для хвороби, важливо її якнайшвидше вилікувати. Незважаючи на те що герпесна ангіна і герпес у горлі викликаються різними вірусами, лікуватися  вони будуть однаково.

Лікування  герпесу в горлі грунтується на прийомі противірусних препаратів у вигляді таблеток всередину і місцевому застосуванні спреїв, гелів, мазей і розсмоктуючої пасти.

Таблетки необхідно приймати від 5 до 10 днів за призначенням лікаря. Можуть бути призначені такі ліки у формі таблеток, як бривудин, бонафтон, відарабін, оксолін, ганцикловір, лобукавір, пандавір.

Місцеві ліки рекомендується використовувати до повного зникнення висипів на слизовій оболонці.

Проти цього захворювання, викликаного вірусною інфекцією, є ефективними препарати ацикловіру та валацикловіру:

Зовіракс;

Ацикловір;

Валацикловір.

Ці лікарські засоби можна вводити в організм тільки внутрішньовенно. Вони є токсичними, тому призначаються л ише при ускладненнях герпесу у горлі.

 У терапії проти вірусу, що вразив слизову оболонку гортані, проводиться ще й симптоматичне лікування. Для цього використовуються медикаменти, що знімають біль, набряк, запалення і знижують температуру. Застосовуються вони тільки по необхідності, після зникнення симптомів прийом слід припинити.

 Для усунення больового синдрому та зняття набряклості гортані показано застосування антигістамінних засобів, таких, як:

 Еріус;

 Кларитин;

 Зиртек;

 Супрастин;

 Феністил.

 Щоб знизити температуру тіла, хворому потрібно дати жарознижуючі препарати з вмістом парацетамолу або ібупрофену. До цієї фармакологічної групи належать свічки, сиропи або таблетки: Еффералган, Панадол, Парацетамол, Нурофен, Ібуфен.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *