Відомо, що жінкам, які перебувають у процесі годування грудьми, протипоказано багато. Надмірні фізичні навантаження, прийом алкоголю, куріння, використання певних медикаментозних препаратів – всі ці речі перебувають для годуючої мами під суворою забороною. Більш того: продукт, що вживається новоспеченою матусею, може виявитися агресивним подразником для ніжного і тендітного дитячого організму.
Годування грудьми – їсти чи не їсти? Ось в чому питання…
З раціону повністю виключаються копченості, гострі і смажені страви, солодощі. І часом здається, що ви буквально «зголодніли» по чому-небудь смачненькому. Бажаючи з’їсти тістечко або шматочок шоколаду, погляд жінки падає на мед. Дійсно адже, прекрасна альтернатива звичайним кондитерським виробам з великою кількістю цукру.
Але чи так безпечний бджолиний нектар для здоров’я новонародженого малюка?
Мед – це перероблений бджолами нектар квітів і рослин. Залежно від того, над якими саме представниками флори працювали працьовиті бджілки, продукт може бути гречаним, липовим, акацієвим, горобиновим, каштановим, дягільним.
Якщо ж бджоли збирали нектар не з певної рослини, а з декількох, його називають квітковим.
Найбільш корисним в народній медицині вважається липовий мед.
Він має потужну протизапальний та антибактеріальний ефект, тому є прекрасними ліками від ГРВІ, бронхітів і тонзилітів. В цілому, нектар зберігає властивості тієї рослини, з якої був зібраний. Тому він і славиться як справжня «вітамінна бомба» для нашого організму. Даний продукт цінується тими, хто практикує дієти і здорове харчування. Вони вважають його найкориснішим і смачним замінником звичайного цукру. Але чи можна вживати мед мамі в процесі годування грудьми?
Годування грудьми – цінні властивості меду
Мед славиться великою кількістю корисних властивостей для людського організму. Його приймають в якості справжнього лікувального засобу при різних захворюваннях. Він корисний при запаленні органів ШКТ, печінки і нирок. Чудово зарекомендував себе як натуральні ліки при захворюваннях центральної нервової системи. Продукт відмінно справляється з сезонними недугами і виліковує простудні хвороби в епідеміологічні періоди.
До слова, саме жінкам в період годування грудьми рекомендується мед з конюшини, оскільки він нормалізує приплив грудного молока і робить вигодовування більш комфортним як для мами, так і для її малюка.
Продукт прекрасно засвоюється людським організмом. Він бере участь в складних метаболічних та інших біохімічних процесах, збагачуючи кров різними вітамінами, мікро- і макроелементами, цінними ферментами і амінокислотами, а також біогенними стимуляторами. У квітковому нектарі міститься висока кількість життєво важливих для кожної людини вітамінів – ретинолу, тіаміну, аскорбінової кислоти, токоферолу, філохінону. У його склад входить марганець, залізо, кобальт, хром, марганець, фосфор, свинець, кальцій і магній.
Здавалося б, чому не ідеальний продукт для мами, в період годування грудьми?
Однак потенційна небезпека вживання в їжу меду в період годування грудьми новонародженого йде в його високу алергенність. Даний продукт є сильним алергеном сам по собі, і навіть доросла людина може постраждати від небажаної реакції, поглинаючи його в непомірних кількостях.
Оскільки єдиним споживачем грудного молока є дитина, організм якого ще зовсім не адаптований до протистояння різних подразників, нектар мамі, що годує все ж краще виключити з раціону. Адже всі речовини, які потрапляють в її кров з їжею, автоматично переносяться дитині. І, на жаль, вони далеко не завжди несуть йому користь.
Мед в період годування грудьми: категоричне табу?
Проте, новоспеченій мамі можна побалувати себе ложечкою смачного меду, особливо якщо того вимагає наявність у неї конкретних показань, або присутнє банальне бажання покуштувати продукт. Обов’язково стежте за реакцією малюка!
У терміновому порядку скасуйте вживання нектару в будь-якій кількості, якщо у новонародженого спостерігаються такі симптоми:
Занепокоєння і плач без видимих причин;
Наявність червоною або рожевою висипу на обличчі і тілі;
Зміна відтінку шкірних покривів;
Свербіння і лущення дерми в області щік (таке явище часто називають діатезом);
Наявність попрілостей при дотриманні всіх правил і норм гігієни;
Поява лусочок на волосистій частині голови.
Також у дитини може початися алергічний риніт або порушення з боку травного тракту – коліки, запори або проноси, метеоризм.
Якщо ви виявили будь-які з перерахованих тривожних ознак, в невідкладному порядку виключіть зі свого раціону алерген. Не зайвим стане звернення до лікаря з докладним викладом події. Врахуйте, що при подальшому вживанні квіткового нектару в разі негативної реакції з боку малюка, у нього може бути спровокований набряк Квінке, який буває фатальним, особливо для незміцнілого дитячого організму.
Чи можна мамі, в період годування грудьми вживати мед з чаєм?
Дійсно, якщо у дитини немає негативної реакції, ложку меду можна пити з цим напоєм. Але і в цьому випадку варто проявити обережність. Наприклад, якщо ви п’єте занадто гарячий чай, не варто додавати в нього даний продукт.
При нагріванні понад 40 градусів, мед автоматично втрачає абсолютно всі свої корисні властивості, і навіть стає шкідливим!
При інтенсивному нагріванні (60 градусів і більше), продукт продукує таку речовину, як оксометілфурфурол, яка може бути не просто шкідливою, а й потенційно небезпечною для життєдіяльності організму. Тому додавання нектару допустиме тільки в тепленький чай або трав’яний напій.
Годування грудьми – прихована небезпека меду для малюка
І все ж, в період годування грудьми мед можна чи ні?
Як ми вже говорили, дуже важливо не зловживати кількістю з’їденого продукту і уважно стежити за реакцією малюка. Але всі ці правила актуальні в тому випадку, якщо вашій дитині вже виповнилося кілька місяців.
Необроблений продукт містить в собі спори бактерій Clostridium botulinum.
Вони надзвичайно небезпечні для дітей молодше 6 місяців, оскільки можуть провокувати таку важку патологію, як дитячий ботулізм. Зазвичай вона проявляється як гостре отруєння, і тягне за собою масу різноманітних ускладнень з боку загального стану здоров’я. Коли в шлунку дитини формується кисле середовище, як у дорослого (а це відбувається ближче до піврічного віку), він перестає бути сприйнятливим до даних мікроорганізмів, а значить, мед втрачає для нього потенційну небезпеку.
Деякі медики стверджують, що суперечки в шлунку матері нейтралізуються, а значить, не потрапляють в грудне молоко.
Однак цей факт не є науково доведеним, а тому при годуванні зовсім маленької дитини жартувати такими речами не варто. У чистому вигляді мед категорично не можна давати дитині до року, навіть якщо у нього відсутня алергічна реакція на даний продукт. Отже, ми розібралися, до якого моменту буде оптимально почекати з прийомом меду. Перероблений продукт можна вживати по чайній ложечці через день (починаючи з віку дитини 4-6 місяців) і кожного дня (після досягнення піврічного віку).
Згідно з останніми дослідницькими даними, істинною алергією на мед (а точніше – на пилок рослин і квітів, який в ній міститься), страждає мізерно малий відсоток населення. Куди більше випадків алергії спостерігається на антибіотики, які дають бджолам професійні пасічники, а також на цукрові сиропи і смакові добавки, які включають в себе підроблений продукт.
Годування грудьми – як визначити якість і справжність меду?
Відкрийте баночку, куплену в магазині або на ринку;
Покладіть на чисте блюдце чайну ложечку меду;
Капніть на нього крапельку йоду;
Спостерігайте за реакцією протягом однієї хвилинки;
Якщо йод придбав синій чи фіолетовий відтінок, перед вами звичайний підроблений сироп.
Якщо зберіг свій первісний колір або став трохи більш яскравим – ви зробили правильний вибір і купили натуральний продукт.