Зараження глистовими інвазіями – проблема, досить поширена у всіх країнах світу. Практично кожен третій житель планети є носієм гельмінтів, а глисти у дітей зустрічаються і того частіше. Якщо провести паралель між щорічним продажем протиглистових препаратів і кількістю населення країни, то виходить приблизно 22 мільйони хворих, причому з них майже 80% діти молодшого віку. На сьогоднішній день медицині відомо більше трьохсот різновидів глистів. Вражаючи організм глисти, симптоми яких залежать від різновиду паразита і кількості прониклих личинок, не завжди дають яскраву картину, яка вказує на характер захворювання. Щоб запідозрити зараження гельмінтами, необхідно знати ознаки глистів та їх прояви, які можуть вказати на впровадження паразитів в організм дитини.
Глисти у дітей. Види глистів
Всі відомі глистяні особини прийнято класифікувати за трьома основними групами, це:
Нематоди (черви круглої форми). Клас паразитів, частіше за інших діагностується у дітей. Групу представляють такі види як: аскариди, гострики, трихінели, власоглави.
Цестоди (плоскі стрічкові паразити), представлені такими видами як: лентець широкий, ехінокок (свинячий ціп’як), карликовий (щурячий) ціп’як, бичачий ціп’як (солітер).
Трематоди (сисні паразити), основний представник цього класу: печінкова двуустка.
За іншою класифікацією глисти діляться на кишкових і позакишкових паразитів. Перша група паразитує тільки в порожнині кишечника, друга воліє інші органи людського тіла, наприклад, печінку, серце, легені, м’язи, мозок. Позакишкові глисти мають здатність проникати в кров’яне русло, прогризаючи стінки кишечника і судин, і з током крові досягати улюбленого місця проживання.
Глисти у дітей – фактори, що сприяють зараженню
Відсутність звички постійно мити руки після відвідин убиральні, після прогулянки, перед їжею. Навіть печиво і солодощі не можна давати дитині, не запропонувавши перед цим вимити руки.
Рідкісна зміна натільної білизни. Особливо в літній період необхідно стежити, щоб у дитини була зміна чистої білизни мінімум двічі в день. Важливо привчити його виконувати ранковий туалет після сну, і вечірній, перед тим, як лягати у ліжко.
Звичка все брати в рот, смоктати пальці, облизувати іграшки, олівці і фломастери.
Присутність в будинку домашніх тварин, які ходять гуляти на вулицю. Навіть якщо собаку виводять на повідку, і строго стежать, щоб вона нічого не брала в рот, яйця глистів можуть прикріпитися до її вовни.
Погано промиваються овочі і фрукти перед подачею на стіл.
Низький рівень життя, недотримання чистоти в будинку, присутність мух, клопів і тарганів.
Глисти у дітей – причини і механізм зараження
З усіх видів глистів, здатних жити в людському організмі це нематоди. В основному, глисти у дітей симптоми, яких добре помітні, припадають на частку гостриків та аскарид, набагато рідше діагностується волосоголовець. Випадки зараження іншими видами складають не більше 3%. Це пояснюється тим, що стрічкові черв’яки більше поширені в тропічному кліматі, і зараження ними відбувається в основному при відвідуванні країн, розташованих в тропіках або субтропічній зоні.
Крім цього, так як стрічкові паразити здатні витримати досить високі температури, заражаються ними в основному любителі не прожарених або сирих страв з м’яса і риби. І, звичайно, легко підхопити глисти при недотриманні санітарних норм і правил особистої гігієни.
Механізм зараження аскаридами і гостриками набагато простіший, але і більш поширений. Зневага до регулярного миття рук, недбала обробка сирих овочів, зелені та ягід. А також прямий контакт з безпритульними тваринами або носієм глистів.
Вид гостриків має ще й підвищені реінвазії. Це означає, що часто відбувається повторне зараження, яке здійснюється таким чином:
- гострики викликають сильне свербіння анального отвору,
- дитина, розчісує сверблячу шкіру,
- при цьому яйця гостриків потрапляють на пальчики хворого і нижню білизну,
- далі, торкаючись дверних ручок, кранів, інших поверхонь, хворий залишає на них яйця гостриків,
- яйця безперешкодно проникають в організм людей, що живуть разом з носієм і знову до самого ж хворого.
Найнебезпечнішими місцями для зараження аскаридами і гостриками є:
- дитячі садки,
- ігрові майданчики,
- розважальні центри для дітей.
Нікуди не дітися від того, що кожна дитина в перші роки життя практично все намагається спробувати на смак. Це природний процес пізнання навколишнього світу. І торкаючись поверхонь в місцях великого скупчення людей, малюк неодмінно потягне руки в рот, що і стане причиною проникнення глистів в організм.
Крім цього, сприяє зараженню в повному обсязі сформована дитяча імунна система і слабкі захисні бар’єри незрілого травного тракту. Єдиний спосіб знизити ризик зараження – це постійно змушувати малюка мити руки, так як в звичку це може увійти у дитини тільки до чотирирічного віку, і то не у всіх.
В значній мірі підвищеної захворюваності у дітей сприяє змащений прояв симптомів і складні методи діагностики. Клінічна картина хвороби може бути неясною, короткочасною або взагалі бути відсутньою. Помітивши легке нездужання у дитини, мало хто з батьків запідозрить глисти і негайного звернення до лікаря. Більшість вирішить, що знає досить багато, щоб самостійно поставити діагноз і призначити лікування, що і призводить, в результаті, до широкого поширення паразитів і зараження оточуючих.
Навіть аналіз калу на яйця глистів і зішкріб на ентеробіоз не завжди дають реальну картину захворювання. У калі яйця гельмінтів можуть розташовуватися нерівномірно, і щоб захопити їх, необхідно дотримуватися правил забору матеріалу на аналіз, які не всі знають. Зішкріб так само може показати негативний результат, так як відкладення яєць у самок буває не щодня, і для отримання достовірної картини необхідне проведення зіскрібка мінімум три рази через певні проміжки часу. Глисти у дітей. Загальні симптоми і ознаки всіх гельмінтів
Проникнення в організм глистових інвазій не завжди супроводжується зовнішньою симптоматикою. А в більшості випадків до певного моменту людина взагалі не помічає присутності паразитів в організмі. Деякі види глистів можуть жити всередині людини роками, не надаючи ніякого негативного впливу на його самопочуття, і активізуючи свою життєдіяльність лише при збігу сприятливих умов. Це може бути: ослаблення організму іншими захворюваннями,
зниження активності імунної системи за рахунок негативного впливу навколишнього середовища, погане харчування.
Не так давно існувала наукова теорія про вплив глистів на виникнення багатьох внутрішніх захворювань. Яка, правда, не знайшла належної підтримки, але і не спростували.
Але сьогодні достовірно встановлено, що кожна людина є носієм певної кількості бактерій, вірусів, грибків, в тому числі і гельмінтів. І не завжди паразити поводяться добросусідськи по відношенню до господаря. Постійне виділення продуктів їх життєдіяльності, які токсичні для людини, поступово призводять до погіршення стану і розвитку різних захворювань.
Показниками для підозри в активній діяльності глистів є такі симптоми як:
Підвищений апетит на тлі значного зниження ваги або втрата апетиту і постійні напади нудоти.
Періодичні болі в животі, порушення калоутворення, що виражається в закрепах або проносах, нападах нудоти, що закінчується блювотою, головні болі і запаморочення, які мають постійний або періодичний характер.
Гіперчутливість організму до різних речовин і продуктів.
Погіршення стану зубів і нігтів, підвищене випадання волосся через залізодефіцитну анемію і хронічну недостатність вітаміну В12.
Низька стійкість до респіраторних захворювань (аденоїди у дітей) і запальним процесам сечостатевої системи.
Підвищена дратівливість і плаксивість, безсоння і неспокійний переривчастий сон, нічні кошмари і безпідставні спалахи гніву, розсіяна увага і постійне занепокоєння – все це говорить про надходження в кров великої кількості токсичних речовин, що виробляються глистами.
Стійка анемія (знижений гемоглобін) і високі показники еозинофілів в клінічному аналізі крові, повинні насторожити батьків, і змусити їх перевірити дитину на наявність глистів. Одним з найнебезпечніших негативних проявів захворювання є відставання у розвитку.
Підвищена алергічна реакція на профілактичні щеплення.
Глисти у дітей. Специфічні симптоми гостриків
Дрібні, але дуже швидко розмножуючі і живучі глисти у дітей – гострики, провокують розвиток у дитини ентеробіозу. Це неприємне захворювання, основним симптомом якого є сильний, нестерпний зуд в анусі, що посилюється в нічний час.
При захворюванні дитини, яйця гостриків швидко розносяться по навколишніх предметах, потрапляють на іграшки, одяг, посуд, і все, до чого торкається малюк. Гострики прекрасно себе почувають поза тілом людини, і здатні витримувати дію багатьох засобів дезінфекції. Гарантовано знищити яйця гостриків можна лише методом кип’ятіння і опроміненням ультрафіолетовими променями.
Зараження на ентеробіоз відбувається тільки через рот, коли дитина бере в рот брудні ручки або облизує заражені поверхні. Зі стравоходу гострики швидко проникають в кишечник, і поселяються там, виростаючи за два тижні у дорослих статевозрілих особин.
Сильний свербіж, характерний для ентеробіозу, виникає через подразнення, викликане яйцями гостриків. Його посилення вночі пояснюється тим, що уві сні анальні сфінктери трохи розслабляються, і не уявляють непереборної перешкоди для дорослої самки, яка відкладає яйця, виключно вилазячи на поверхню. За одну вилазку гострики можуть залишити на шкірі анального отвору до 5 000 яєць.
Дратуючи шкірні покриви, гострики змушують розчісувати шкіру, проникаючи в цей час під нігті, на шкіру рук, на одяг і постільну білизну. Крім сильного свербіння, при зараженні гостриками симптоми у дітей бувають такими як:
Тривожний, неспокійний сон, нерідко безсоння, нічні кошмари.
Зупинка зростання і збільшення у вазі, або навіть зниження ваги.
Підвищена стомлюваність, нервозність, перезбудження.
Зниження уваги і погане засвоєння нового, що веде до відставання в навчанні.
У дівчаток може розвиватися енурез на тлі роздратування уретри. Це виражається в мимовільному нічному сечовипусканні.
Крім цього, гострики здатні проникати у внутрішні статеві органи, заселяти порожнину піхви (вульвовагініт), добиратися навіть до матки і фаллопієвих труб, приносячи з собою інфекцію, і викликаючи запалення.
Накопичення великої колонії гостриків в порожнині сліпої кишки може спровокувати апендицит. Непідтвердженими симптомом є нічний скрегіт зубами.
Розмноження гостриків сприяє розвитку таких хвороб як: дисбактеріоз кишечника, ентероколіт, болі неясної етіології в животі, діарея, закреп.
Через постійну інтоксикацію, стінки кишечника перестають нормально всмоктувати живильні компоненти, вітаміни та інші речовини, що в підсумку позначається на зниженні роботи імунної системи. З цієї причини діти з глистами гостриками хворіють не тільки часто, але і важко.
Глисти у дітей. Специфічні симптоми аскарид (аскаридоз)
На жаль, багато батьків не сприймають глисти як серйозне захворювання і відносяться до нього вкрай легковажно. Але ж паразити, що оселилися не тільки позбавляють організм необхідних поживних речовин, а й здатні вражати багато внутрішні органи.
Представниками таких паразитів є аскариди, що викликають аскаридоз, симптоми якого набагато важчі, ніж прояви гостриків. Незважаючи на те, що аскариди і гострики належать до одного класу глистів, аскариди можуть проникати і наносити серйозні пошкодження не тільки в кишечнику, але і в інших органах, наприклад: на печінці, в підшлунковій залозі, на серце, в тканинах мозку, в жовчному міхурі, в легенях.
В організм аскариди проникають тільки з грунту, але провокуючі фактори залишаються такими ж, як у гостриків, це: недотримання правил гігієни, недбала обробка овочів, ягід і зелені, недотримання правил безпеки при роботі на присадибній ділянці, антисанітарні умови життя.
Після проникнення в організм аскариди протягом тривалого часу (3 місяці) адаптуються, дозрівають до рухливих личинок, прогризають стінки тонкого кишечника і судин, і тільки потім починають свою міграцію до улюблених органів людського тіла.
Цей період знаменується такими проявами як: підвищення температури тіла у вечірній час до 37,5 ° С; часто виникає слабкість і нездужання; сухий кашель, іноді супроводжується погано виділяючим мокротиння з прожилками червоної крові; можливий розвиток обструктивного бронхіту, бронхіальної астми, пневмонії або плевриту; набрякання лімфатичних вузлів; збільшення підшлункової залози і печінки.
І головною ознакою первинного аскаридоза є шкірні висипання по типу кропив’янки, що локалізується на кистях і поверхні стоп.
Подальший розвиток захворювання, при якому аскариди повертаються назад в кишечник, характеризується такими порушеннями як: діарея або закреп, болі в животі перйймоподібного характеру, часті напади нудоти, іноді призводять до блювоти, метеоризм, подразнення анального отвору, значна втрата ваги.
На цій стадії на тлі загальної інтоксикації часто виникають стоматити і гнійні ураження шкіри та слизових оболонок. Тривале отруєння продуктами переробки аскарид призводить, в результаті, до порушень нервової системи і психічних розладів, це: безсоння, нічні кошмари, напади епілепсії, гіпотонія.
Як ускладнення аскаридозу розвиваються такі важкі і небезпечні патології як: кишкова непрохідність, гострий апендицит, механічна жовтяниця, перитоніт.
Специфічні ознаки ураження іншими видами глистів
Власоглав (трихоцефалез) – характеризується слабким проявом симптомів. Показниками зараження є пронос з домішками кров’яних прожилок, тривалий закреп, часта блювота, нерідко призводить до зневоднення і анемії. Дітки з такими ураженнями зазвичай значно відстають у рості і розумовому розвитку.
Токсокароз – в більшості випадків підхоплюють малюки до 4 років при частому контакті з інфікованими собаками або кішками. Алергічні реакції проявляються у вигляді сверблячих утворень на шкірі, печіння і ознобу, алергічного кашлю (що доходить до задухи) припухлість обличчя, утворень в легенях, збільшення лімфовузлів, а також очних хвороб.
Карликовий (щурячий) ціп’як – викликає гіменолепідоз, для якого характерно прихований перебіг без будь-яких симптомів. З розвитком глистових колоній у дитини з’являються диспепсичні розлади, з’являється больовий синдром, підвищене слиновиділення, часті головні болі. І поступово все це виливається в такі захворювання як: кропив’янка, вазомоторний або алергічний риніт, бронхоспазм.
Широкий лентець – дифілоботріоз, хвороба, викликана зараженням стрічковими глистами, яйця або личинки яких можуть залишатися живими в сирому м’ясі або минулій недостатній термічній обробці. Характеризується розладами роботи кишечника, больовим синдромом і В12-дефіцитною анемією.
Глисти у дітей – методи виведення
Фармакологічна промисловість на сьогоднішній момент поставляє в аптеки країни безліч різноманітних за своєю дією протиглистових засобів. Це можуть бути препарати спрямованої або широкої дії. На жаль, більшість з них мають довгий перелік побічних ефектів, негативно відбиваються на організмі. Тому коли виділяють глисти у дітей, то лікування повинен призначати тільки паразитолог, після ретельного обстеження і проведення всіх необхідних аналізів.
Тим більше, що терапія більшості хвороб, викликаних глистами, вимагає не тільки лікування глистів у дітей протиглисними ліками, а й призначення курсу антигістамінних і вітамінотерапії. Антигістамінні препарати необхідні для нормалізації імунної відповіді. Вітаміни та пробіотики відновлюють втрату необхідних кислот і нормалізують мікрофлору кишечника.
Антигістамінні, це такі препарати як: Зодак, Зіртек, Цетрин, Лоратадин.
Ефективними препаратами від глистів сьогодні вважаються:
Вормін, Мебекс, Вермокс, Вермакар, Термокса, Веро-Мебендазол – особливо ефективні препарати, що впливають і на яйця, і на личинки глистів. Діюча речовина – мебендазол.
Комбатрін, Пірантел, Немоцід, Гельмінтокс, первинна – діюча речовина пірантел.
Декарис – торгова марка левамізола.
Немазол, Ворміл, Гелмодол-ВМ – діюча речовина албендазол.
З ліків, що володіють найменшою токсичною дією, виділяється Піперазин. Тому його частіше рекомендують, коли стоїть питання, як позбутися від глистів у маленьких дітей. Препарат спеціально випускається не в таблетках, а в вигляді суспензії або сиропу.
Багато батьків віддають перевагу народним лікам. Дійсно гарбузове насіння і часникові клізми володіють глистогінною дією і їх нерідко використовують, наприклад, для лікування аскаридозу. Але їх застосування не дає гарантії повного лікування. Тому для виключення рецидиву краще прийняти медикаментозний засіб, призначений лікарем, і закріпити результат народним глистогінним препаратом, інакше питання, як вивести глисти у дітей, буде постійно повторюватися.
Глисти у дітей. Профілактичні заходи проти зараження глистами
Неминучість проникнення глистів в організм дитинки не можна приймати за аксіому. Існує ряд правил для профілактики глистів, дотримуючись яких, можна легко захистити малюка від цієї зарази:
Грунтовно промивати сирі овочі, ягоди, зелень і фрукти під проточною водичкою, а потім обдавати їх окропом.
Рибні та м’ясні страви піддавати тривалій термічній обробці.
Не допускати в квартирі або будинку появу мух, тарганів, клопів і комарів.
Всім домашнім тваринам регулярно давати глистогінні препарати з метою профілактики.
Змушувати дитину мити ручки, після кожного спілкування з тваринами.
Дозволяти дитині грати і користуватися тільки обробленими іграшками і предметами.
З перших кроків привчати дитину мити ручки з милом після вбиральні, по поверненню з прогулянки, після рухливих ігор і перед кожним прийомом їжі.
Категорично забороняти тягнути в рот іграшки та інші предмети, а також облизувати пальці.
Стежити за станом нігтів у дитини.
На ніч надягайте малюкові щільну нічну білизну для запобігання поширенню гостриків.
Дитячу нижню білизну бажано не тільки кип’ятити, а й прасувати з двох сторін.
Привчити малюка міняти натільну білизну вранці і ввечері.
Бажано, щоб у дитини була окрема полиця в шафі, де будуть лежати тільки його речі.