Home / Здоров'я / Гіпертонічний криз – симптоми, перша допомога, лікування

Гіпертонічний криз – симптоми, перша допомога, лікування

Гіпертонічний криз  – це небезпечний стан, з яким рано чи пізно стикається кожен гіпертонік. Криз, що насувається вимагає невідкладної допомоги, так як може привести до розвитку небезпечних ускладнень в результаті ураження органів-мішеней (серця, мозку, нирок). Якщо пацієнт відчуває, що насувається гіпертонічний криз  лікування в домашніх умовах необхідно здійснювати негайно.

Гіпертонічний криз. Симптоми кризу

Гіпертонічний криз – симптоми, лікування в домашніх умовах

Криз – це небезпечний стан, що розвивається внаслідок раптового стрибка артеріального тиску. При цьому організм не встигає перебудуватися або адаптуватися до збільшеного тиску крові на стінки судин, що загрожує порушенням роботи найважливіших органів.

У гіпертоніків криз може завершитися розвитком серцевого нападу. Розрізняють два типи кризів – ускладнені та неускладнені. При неускладненому гіпертонічному кризі лікування в домашніх умовах допускається, якщо гіпертонік добре розуміє специфіку свого захворювання, при ускладненому кризі необхідна кваліфікована медична допомога.

Тригерами до початку вегетативного кризу виступають:

сильний стрес;

емоційне переживання;

тривалі порушення роботи нервової системи;

фізичне перенапруження;

прийом алкоголю або кофеїну.

Головна особливість такого кризу – це швидкий початок і швидке вирішення.

Гіпертонічний криз  розвивається за кілька хвилин на піку емоційного збудження і триває не більше трьох годин. Специфічні симптоми:

верхній тиск понад 180 мм.рт.ст.,

нижній тиск – близько 120 мм.рт.ст;

сильна дратівливість;

виражені симптоми стенокардії;

припливи;

порушення зору (пелена, туман, мушки перед очима);

блідість шкіри і озноб, що змінюються почервонінням обличчя і припливів жару;

пітливість.

При своєчасному купіруванні гіпертонічного кризу вегетативного типу в домашніх умовах відновлення відбувається швидко. Правильно надана перша допомога запобігає розвитку небезпечних наслідків для здоров’я пацієнта.

Гіпертонічний криз може бути спровокований сильним стресом Кризи другого типу (кардіальні, генералізовані) характеризуються підвищеним ризиком для органів-мішеней. З таким підвищенням артеріального тиску стикаються люди, які давно живуть з гіпертонією третього ступеня.

Тут працює наступне правило – чим вищий нормальний робочий тиск гіпертоніка в стані спокою, тим важче протікає криз і вищий ризик для органів-мішеней. Кризи другого типу також називають ускладненими, так як вони негативно позначаються на роботі серця, мозку, нирок, органів зору.

Відсутність своєчасної допомоги в цьому випадку може привести до розвитку інфаркту міокарда, інсульту головного мозку або раптової серцевої смерті.

Ознаки ускладненого кризу:

повільний розвиток з поступовим наростанням симптомів;

поступове підвищення артеріального тиску до критичних значень;

виражена задишка;

біль з лівого боку грудної клітини (за грудиною);

сильний біль в потиличній частині голови;

запаморочення;

судомні напади;

локальна зміна чутливості шкіри (оніміння, відчуття мурашок);

почуття наростаючої тривоги, панічна атака;

порушення мови, координації рухів.

Такий гіпертонічний криз розвивається повільно. Симптоми поступово наростають протягом трьох-чотирьох годин, а критично високий тиск може зберігатися аж до декількох діб.

Коли виникає криз 1 типу перша допомога в домашніх умовах не заборонена, а рекомендована, в той час як при ускладненому гіпертонічному кризу слід прийняти препарат, рекомендований лікарем для постійного лікування, і викликати «швидку допомогу», але не намагатися займатися самолікуванням.

Гіпертонічний криз. Екстрена допомога

Виявивши всі ознаки, що наближається гіпертонічний криз, слід пам’ятати найважливіше правило надання першої медичної допомоги в цьому випадку – тиск необхідно знижувати поступово. Тому допускається прийом тільки того препарату, який призначив лікар для постійного лікування.

При цьому збільшувати дозування не можна. Якщо пацієнту показано приймати Каптоприл, для купірування кризу необхідно прийняти стандартну дозу цього лікарського засобу – 1 таблетку.

Алгоритм першої допомоги при гіпертонічному кризі наступний.

Помітивши погіршення самопочуття, слід лягти в ліжко. Під поперек слід підкласти кілька валиків або подушок. Якщо ж криз застав в громадському місці, не потрібно соромитися оточуючих, але прийняти таке ж становище і попросити когось із тих, хто проходять повз людей терміново викликати швидку допомогу. Таке положення тіла (напівлежачи) забезпечує зниження навантаження на серце і полегшує кровообіг.

Обов’язково потрібно заспокоїтися, переключившись з власного самопочуття на будь-який предмет або дію.

Можна зробити дихальну гімнастику, якщо пацієнт володіє такими прийомами. Також допоможе кілька глибоких вдихів і видихів (2 секунди на вдих, дві секунди на видих, дві секунди пауза).

Якщо пацієнт знаходиться вдома, слід широко відчинити вікна, можна влаштувати невеликий протяг. Це полегшить дихання і допоможе заспокоїтися, особливо якщо зосередитьися на прохолодному повітрі, а не на власному страху.

Важливо при гіпертонічному кризу купірувати панічну атаку, що насувається. Це простіше зробити, якщо поруч знаходиться хтось із близьких – досить зосередитися на його словах.

Прийом препаратів не заборонений, але робити це необхідно правильно. В першу чергу слід прийняти таблетки, які показані пацієнту для постійного лікування. Найкраще, якщо це буде препарат групи інгібіторів АПФ, наприклад, Каптоприл або його аналоги.

Ліки гіпотензивної дії з групи блокаторів кальцієвих каналів не підходять, так як різко знижують тиск, що може мати негативні наслідки. Лікарі попереджають – за першу годину кризу артеріальний тиск допускається збити на 20% від вихідних значень.

При болях в серці допускається прийняти гранули нітрогліцерину в стандартній дозі. При аритмії, стенокардії і тахікардії допускається прийом 10 мг анаприліну. Щоб препарат швидше подіяв, його слід прийняти сублінгвально (покласти під язик і дочекатися розчинення).

Ін’єкції і уколи препаратів гіпотензивної дії в домашніх умовах заборонені. Такі препарати діють швидко і моментально знижують артеріальний тиск. Ін’єкції можна робити тільки під контролем медичного персоналу, який скоректує дозування таким чином, щоб домогтися оптимального зниження артеріального тиску і уникнути удару по органіах-мішенях, який трапляється при стрімкому падінні АТ.

Розібравшись, як лікувати гіпертонічний криз  в домашніх умовах, важливо пам’ятати, що виклик «швидкої допомоги» додому необхідний при ускладненому кризі і неефективності самостійно прийнятих ліків. Якщо через годину після надання першої допомоги полегшення не настало, слід відразу ж викликати бригаду лікарів додому.

Гіпертонічний криз. Лікування народними засобами

Для екстреного купірування гіпертонічного кризу народні засоби не застосовуються. Це обумовлено їх низькою ефективністю. При гіпертонії засоби народної медицини надають терапевтичну дію лише при тривалому прийомі. Проте можна сміливо приймати народні засоби в домашніх умовах, щоб прискорити відновлення після гіпертонічного кризу.

Часник покращує еластичність судин і знижує рівень холестерину. Використання часникової настоянки в період реабілітації після гіпертонічного кризу в домашніх умовах допоможе не тільки поліпшити загальне самопочуття, а й уникнути повторного різкого стрибка тиску. Часникову настоянку можна придбати в аптеці або приготувати самостійно.

Для цього слід подрібнити головку часнику і залити 250 мл чистого спирту. Засіб має настоюватися протягом трьох тижнів в темному місці. Потім настоянку приймають щодня по чайній ложці вранці і ввечері.

Ефективний народний засіб при кризі – це термовпливи. Це єдиний метод народної медицини, який може застосовуватися в якості екстреного засобу, в момент коли наближається гіпертонічний криз  спільно з прийомом препаратів. Для цього необхідно прикласти до скронь лід, а на стопах розмістити гарячі грілки. Тривалість дії становить 15-20 хвилин.

Безпосередньо під час кризу можна випити склянку відвару з суміші коренів валеріани та пустирника. Такий засіб не зупинить криз і не нормалізує тиск, але позбавить від почуття паніки і полегшить перебіг кризу.

Після перенесеного кризу можна приймати глід протягом декількох днів. Цей засіб нормалізує роботу серця, покращує психоемоційний стан і забезпечує швидке відновлення. Приймати його слід три рази на день по 20 крапель. Рекомендується пити ліки безпосередньо перед їжею.

Додатково можна приймати рослинні сечогінні засоби – настій або відвар шипшини, трав’яні чаї. Це дозволить поліпшити самопочуття після кризу і нормалізувати артеріальний тиск за рахунок виведення зайвої рідини з організму.

Гіпертонічний криз: профілактика

Чи можна попередити таку важку патологію і її ускладнення? Є ряд заходів, як запобігти гіпертонічному кризу, яких повинні дотримуватися всі хворі. Основна з них – правильне харчування, і грунтується воно на таких порадах:

Калорійність раціону – до 2700 ккал;

Кількість прийомів їжі – 5;

Останнє споживання їжі – за 3 години до сну;

Жарка їжі неприпустима, дозволено варити, готувати на пару, запікати продукти;

Не можна їсти гостре, пересоленное, жирне, здобу, кремові торти, пити міцний чай, каву, алкоголь;

Кількість солі в день – до 4 г, води – до 1-1,5 літрів;

Корисні овочі, фрукти, ягоди, інші продукти з вмістом калію, магнію, кальцію, вітамінів групи В, вітамінів А, Е, С.

В цілому, при схильності до підвищення тиску треба слідувати лікувальній дієті №10. Вона не допускає збільшення тонусу судин і їх спазму, позитивно впливає на нервову регуляцію роботи судин.

Щоб не думати, як зняти підвищений тиск, треба зайнятися запобіганням його стрибків. Профілактика гіпертонічної кризи включає ще й такі поради:

Регулярно контролювати свій тиск. Зазвичай лікарі радять міряти його двічі на добу і записувати показники в зошит. При оцінці динаміки фахівцю простіше підібрати правильне лікування захворювання.

Не забувати про прийом ліків. Всі призначені лікарем методи терапії гіпертонії повинні неухильно дотримуватися, особливо, в період стресів, розумового перенапруження.

Не палити. Кинути алкоголь – важливе завдання, але паління теж не менш шкідливе для гіпертоніка.

Не забувати про спорт. Помірні кардіонавантаження – те, що треба судинам для зміцнення і оздоровлення. Потрібен спорт і для нормалізації ваги, адже ожиріння – важливий фактор ризику в розвитку гіпертензивного кризу.

Боротьба зі стресом. Якщо робота не дозволяє усунути цей фактор, а впоратися зі стресом самостійно не виходить, треба приймати спеціальні препарати (за рецептом лікаря).

Повноцінно відпочивати. Сон, відпочинок на природі важливі для будь-якої людини, особливо, для гіпертоніка.

Також потрібно регулярно відвідувати терапевта або кардіолога, проходити обстеження: це допоможе вчасно виявити зміни в стані судин і скорегувати терапію.

Гіпертонічний криз. Відновлення після кризу

Людина, котра перенсла гіпертонічний криз, повинна дотримуватися постільного режиму протягом декількох днів. Щоб скоріше відновитися після кризу необхідно дотримуватися спеціальної дієти без солі, уникати стресів і фізичного напруження.

Так як криз часто трапляється на тлі психоемоційного напруження, гіпертонікам слід приймати рослинні засоби для нормалізації роботи нервової системи. Трав’яні чаї (ромашка, м’ята, материнка, меліса) допоможуть зняти напругу і поліпшити якість сну.

Якщо є можливість, рекомендується виїхати на природу на кілька тижнів для якнайшвидшого відновлення. Відмінним рішенням стане відвідування санаторію або пансіонату на природі.

Розібравшись, що робити для боротьби з гіпертонією або гіпертензією та як зняти гіпертонічний криз в домашніх умовах, рекомендується проконсультуватися з лікарем про зміну схеми лікування таким чином, щоб запобігти розвитку кризи в майбутньому.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *