Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Геморой після родів. Як проявляється і лікується?

Геморой після родів. Як проявляється і лікується?

Геморой після родів зустрічається досить часто, і цьому є цілком об’єктивні причини. У будь-якої людини розвиток цієї підступної патології викликає безліч неприємних хвилин, а що вже говорити про жінку, яка народила, у якої ослаблений організм, і при цьому необхідно годувати і піклуватися про дитину!

Геморой після родів  – сутність проблеми

Як відомо, геморой має запальну патологію гемороїдальних вен, розташованих на виході прямої кишки біля анального отвору. Таке порушення є утворенням гемороїдального вузла в місці стоншування стінозних тканин. За своєю суттю вузол має вигляд здуття, утвореного розтягнутими венозними стінками, яке в період загострення заповнюється кров’яною масою. У цей момент всередині утворення створюється надлишковий тиск, який максимально збільшує його розміри, що перекривають просвіт прямої кишки, заважаючи виходу калу при дефекації.

З урахуванням локалізації вогнища патології розрізняються такі її різновиди:

Внутрішній тип, коли гемороїдальний вузол розташовується в глибині прямої кишки на деякій відстані  від анального отвору.

Зовнішній, або зовнішній, геморой, коли дефект розташовується безпосередньо в зоні анального отвору з виходом на поверхню.

Змішаний вид, що включає обидва зазначених типи ураження.

У чому полягає пряма проблема наявності гемороїдальних вузлів? Коли у жінок після пологів відбувається загострення захворювання, при дефекації вони змушені з зусиллям просувати калову масу по частково перекритому каналу, тобто тужитися. Це веде до наступних характерних проявів: вузол може пошкодитися, що викличе кровотечу, або вискочити назовні через анальний отвір (пролапс).

Чому виникає геморой після родів?

Статистика однозначно вказує на істотне підвищення ймовірності провокування геморою після пологів. Народжуючий жіночий контингент з такою патологією складає більше 50% всіх породіль. Необхідно відзначити, що вплив родових травм і підвищених навантажень при пологах грає свою роль, але найчастіше зароджується хвороба все ж ще на стадії вагітності. Справа в тому, що в цей час жінку турбують інші проблеми, а тому на геморой в початковій стадії вона просто не звертає увагу.

У той же час геморой у жінок в період вагітності з’являється досить часто. Це пояснюється формуванням гематогенних застійних явищ в районі малого тазу. Підсилюють патологію порушення обміну речовин в організмі і справжня гормональна революція. Все це і призводить до виникнення на венах гемороїдальних вузлів. Якщо вогнище хвороби з’являється в 2-3 триместрі вагітності, то патологія не встигає явно розвинутися. Геморой як ніби затихає в латентному стані, не висловлюючи помітних ознак. При пологах фізичні та гематогенні навантаження різко посилюються, що і запускає механізм післяпологового загострення захворювання.

Які причини провокують виникнення геморою у жінок? Для того щоб з’явився гемороїдальних вузол, необхідні наступні основні фактори:

Порушення структури тканини венозних стінок в анально-ректальній зоні.

Кров’яний застій на певній ділянці вени в районі анального отвору.

 Обидві ці причини виявляються під час вагітності, особливо в 2-3 триместрі.

За ослаблення стенозних тканин відповідають обмінні порушення і гормональний дизбаланс. Вагітність протікає зі збільшенням матки в розмірах, в результаті чого спостерігається зміщення внутрішніх органів і здавлювання ділянок прямої кишки. Це відбувається на тлі ускладнення виведення калової маси в формі хронічних закрепів. Здавлювання вен призводить до появи застійних зон.

Народження дитини викликає різке загострення хвороби, що вжже з’явилася. Вона є природною поведінкою ослаблених судинних тканин в області заднього проходу у відповідь на величезні навантаження, що виникають при проходженні немовляти по родовому каналу. Шви, які накладаються на тріщини і надриви, призводять до деформуючих впливів на анальний сфінктер. Після успішного вирішення пологів навантаження зникають, але їх наслідки трансформують геморой в активну хронічну форму.

Таким чином, основними причинами, що провокують геморой у жінки, є:

венозна компресія під час вагітності;

малорухливий спосіб життя;

гормональні порушення;

погіршення кишкової перистальтики;

неправильний раціон;

підвищена вага тіла;

часті психологічні перевантаження, стреси;

родові навантаження і наслідки.

Геморой після родів – симптоматичні прояви

В принципі геморой після родів  має симптоми аналогічні прояву даного захворювання в інших обставинах. Найбільш характерна ознака хвороби – поява крові в каловій масі. Геморой проявляється також і такими симптомами, як свербіж і печіння в районі заднього проходу, больовий синдром і складності під час дефекації, відчуття наявності стороннього тіла в нижній частині прямої кишки, слизові виділення з анального отвору. Прогресування патології веде до більш явних проявів: досить сильна кровотеча при дефекації, хронічний свербіж і чутливі больові відчуття. Шишки в зоні ануса стають помітні неозброєним оком. У занедбаній формі хвороба відзначається пролапсом.

Геморой в своєму розвитку проходить такі характерні стадії:

Початкова (перша) стадія. Симптоми виражені дуже слабо, а сама стадія найчастіше протікає ще під час виношування дитини.

Друга стадія. При зовнішній формі при пальпації спостерігається невеликий  больовий синдром. Внутрішній  різновид може виражатися періодичним випаданням гемороїдального вузла, який сам повертається на колишнє місце після закінчення дефекації. В обох випадках помітні кров’яні домішки в калі.

Третя стадія. В процесі дефекації спостерігається кровотеча, а сама дефекація вимагає напруження. Больовий синдром відчувається не тільки під час спорожнення кишечника, але і при ходьбі і тривалому сидінні. Гемороїдальні вузли часто випадають, а вправляти їх доводиться вручну.

Четверта стадія. Ця запущена стадія хвороби характеризується пролапсом, причому, якщо виліз геморой, вузли неможливо вправити самостійно. При дефекації відчуваються сильні болі і інтенсивна кровотеча. При різкому загостренні патології на цій стадії необхідна термінова медична допомога, так як відбувається защемлення вузлів з початком процесу некрозу, а рясна кровотеча викликає небезпечну втрату крові. Стадія має виражені симптоми, і лікування повинно забезпечуватися в екстреному порядку.

Геморой після пологів (відео)

Геморой після родів  – принципи організації лікування

Коли виявляється геморой після родів, як лікувати, можна вирішувати тільки спільно з лікарем. Справа в тому, що ця задача ускладнюється процесом лактації і необхідністю турботи про новонародженого. Складність проблеми посилюється післяпологовим ослабленням жіночого організму і тією обставиною, що у матері просто не вистачає часу на своє здоров’я, оскільки догляд за малюком стає головною метою життя.

В принципі при геморої після пологів симптоми аналогічні прояву даного захворювання в інших обставинах

Беручи до уваги специфічність чинників, слід настійно рекомендувати: питання, як лікувати геморой і чим лікувати геморой після родів, має вирішуватися тільки за призначенням лікаря.

 Навіть дуже хороший і ефективний препарат може виявитися шкідливим для немовляти, а значить, самолікування категорично протипоказано.

Ліки призначається лікарем з урахуванням специфіки обставин і можливих алергічних реакцій.

В цілому лікування геморою після пологів забезпечується комплексними методами за індивідуальною схемою, яка враховує стан і особливості організму жінки, що народила. Лікувальна методика залежить від стадії патології і включає в себе системну (загальнозміцнювальну) і місцеву (зовнішню) терапію, профілактичні та реабілітаційні заходи.

В першу чергу вживаються заходи щодо усунення запальної реакції, припинення кровотеч і знеболення. Важливе значення має виключення ризику приєднання інфекції, беручи до уваги, що вогнище ураження є сприятливим середовищем для життєдіяльності патогенних мікроорганізмів.

На початкових стадіях хвороби пріоритет віддається профілактиці та місцевій терапії. Коли фіксується зовнішній геморой після родів, лікування базується на використанні мазей, кремів, ректальних свічок, антисептичних та загоюючи розчинів. Починаючи з 3 стадії, вилікувати геморой можна тільки з призначенням препаратів системного впливу. Запущена стадія нерідко вимагає оперативного втручання. На всіх стадіях можна забувати про те, що засоби від геморою будуть ефективні при забезпеченні профілактичних заходів, таких як правильне харчування, активізація способу життя, особиста гігієна, загальнозміцнюючі заходи. Варто мати на увазі, що вилікуваний геморой може повернутися назад, якщо не будуть усунені провокуючі причини.

Геморой після родів – організація харчування

Оптимальне харчування – це кращий засіб від геморою після пологів. На розвиток хвороби серйозний вплив надає режим харчування і сам раціон, а тому постає важливе завдання: обмеження деяких продуктів, але при цьому забезпечення повноцінного харчування без погіршення якості материнського молока. У споживанні слід зробити натиск на:

сухофрукти;

банани;

яблука;

продукти з підвищеним вмістом клітковини і корисних для організму мікроелементів.

Раціон не буде повноцінним при виключенні з меню риби і м’яса, але необхідно прибрати жирні сорти і накласти заборону на смаження як спосіб приготування страв.

Що слід повністю виключити з ужитку? Це продукти, що провокують загострення геморою: прянощі, копченості, гострі і жирні страви. Рекомендується істотно зменшити кількість борошняних виробів, здоби, солодощів, а білий хліб замінити на хлібобулочні вироби з борошна нижчих сортів.

Харчування має бути направлено на поліпшення травлення і виключення закрепів. В цьому відношенні корисні продукти з рослинною клітковиною, кисломолочна продукція, каші з рисової і гречаної крупи, рослинні масла, фрукти і овочі. Питний режим повинен дотримуватися в об’ємі не менше 1,5 л на добу. При цьому протипоказані тонізуючі і газовані напої.

Геморой після родів – медикаментозна терапія

Будь-які ліки (навіть рослинного походження) в післяпологовий період можна приймати тільки за призначенням лікаря. У загальному випадку медикаментозна терапія спрямована на симптоматичне лікування, усунення запальних процесів, зміцнення судинних тканин, нормалізацію кровообігу і відновлення уражених тканин.

Схема комплексного медикаментозного впливу включає наступні категорії лікарських засобів:

Препарати для усунення больового синдрому: анестезол, анузол.

Протизапальні засоби (як правило, використовуються у вигляді ректальних свічок): ультрапрокт, свічки на основі обліпихової олії.

Препарати для зупинки кровотеч і нормалізації кровообігу: дицинон (у формі таблеток або розчину для ін’єкції), вікасол. Ці засоби  і їх дозування призначаються з урахуванням інтенсивності крововтрати.

Ліки від закрепів, проносні засоби: сенаде, бісакодил.

В даний час знаходять широке застосування універсальні препарати, здатні забезпечити комплексний вплив. Особливо виділяються ліки, які з успіхом використовуються при лікуванні геморою після пологів:

Препарат реліф. Він випускається у формі ректальних свічок і мазей. В його основі фенілефрин (міститься в печінці акули), який благотворно впливає на судинні тканини, усуває кровотечу, свербіж, набряклість. Один з варіантів – реліф адванс з активним антисептиком і ефективною знеболюючою здатністю. Препарат має також загоюючий  вплив.

Детралекс (Франція). Препарат має рослинну основу, що робить його безпечним для використання матерями, що годують. Основні позитивні впливи: нормалізація кровообігу, зміцнення судинних тканин, загоюючий  ефект, загальнозміцнюючу дію.

Свічки натальсід. Завдання, які вирішуються: загоєння уражених тканин, протизапальну дію, знеболювання, загальнозміцнюючу дію.

При лікуванні геморою годуючим жінкам можна також рекомендувати і деякі інші досить ефективні засоби: меновазин, безорніл (у формі мазі), гепаринову мазь, ректальні свічки на базі ланоліну і масла какао, прокто-глівенол, гінкор прокто, аесцін, ескузан, місвенеал.

Геморой для будь-якої людини є неприємною, болючою і досить підступною патологією. Для жінок геморой після родів небезпечний подвійно, оскільки розвивається в ослабленому організмі. Незважаючи на всю зайнятість матерів-годувальниць, хворобу не можна пускати на самоплив. Сучасні препарати дозволяють ефективно боротися із захворюванням, не надаючи шкідливого впливу на дитину і не погіршуючи якості грудного молока.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *