Home / Здоров'я / Гастрит: ознаки, причини, лікування

Гастрит: ознаки, причини, лікування

Запальні процеси стінок шлунка, що виникають під впливом хімічних речовин, як лікарських засобів, так і їжі, будь-якого механічного пошкодження і бактерій Helicobacter pylori називається гастритом. Про гастрит: ознаки,  причини, лікування  розберемось далі

Гастрит: ознаки,  причини, лікування. Що таке гастрит?

Найпростішим поясненням для гастриту є термін «запалення». Однак запалюється не сам шлунок або інший з важливих розділів шлунково-кишкового тракту, запалюється слизова оболонка шлунка. Так як спочатку хворобою вражений не сам травний орган, гастрит вважається досить легким захворюванням. Розвиватися хвороба може довгі роки, тому певна частина хворих не намагаються робити спроби агресивного лікування.

У більшості випадків симптоми проявляються нерегулярно, тому діагностувати захворювання на ранніх стадіях досить складно. Так як мучать неприємні симптоми людину лише періодично, цілком зрозуміле небажання більшості людей лікувати хворобу.

Однак запалення слизової оболонки шлунка не просто викликає невеликий дискомфорт в повсякденному житті. Запалення слизової відбивається на всіх функціях шлунково-кишкового тракту, оскільки шлунок без здорового покриття не може нормально функціонувати. Частково порушується можливість перетравлювати їжу, частково погіршується засвоюваність поживних речовин, частково підвищується чутливість шлунка до будь-яких видів їжі.

Однак порушення функцій лише одна з багатьох проблем, яка виникає одночасно з гастритом. Хоча саме захворювання протікає відносно легко, хвороба має тенденцію розвиватися. Трансформація гастриту найчастіше завершується на виразкову хворобу шлунка, крім того збільшується ризик захворювання на рак шлунка.

Гастрит: ознаки,  причини, лікування. Причини виникнення гастриту

Паління, зловживання алкоголем, часте вживання жирної і важкої їжі – ось основні причини появи гастриту. Шлунковий сік людини складається з сильної  соляної кислоти, і для того, щоб убезпечити стінки шлунка від неї, вони вкриті  шаром епітелію, що захищає їх. Коли людина вживає тривалий час сильносолену, гостру і жирну їжу, епітелій стоншується і вже не може захищати стінки шлунка від шлункового соку. В результаті чого відбувається роз’їдання стінок. Так і виникає гастрит.

Гастрит: ознаки,  причини, лікування. Види і симптоми гастриту

Розрізняють два основні види гастриту – хронічний і гострий.

Гострий гастрит

Гострий гастрит – швидко прогресуюче запальне захворювання шлунка, пов’язане з виникненням на його слизовій оболонці ерозій різного розміру. Розрізняють декілька форм гострого гастриту. Наприклад, гнійну, катаральну, некротичну. Залежно від кількості присутніх на слизовій оболонці органу ерозій і розміру її площі, що причетна до процесу запалення, гастрит може бути вогнищевим або дифузним.

Запорукою успішного позбавлення від будь-якої форми гастриту є правильне харчування. При відсутності будь-якої уваги до хворого шлунку гострий гастрит поступово перетікає в хронічний, діагностувати і лікувати який набагато важче.

Симптоми гострого гастриту:

Гострий гастрит дає про себе знати через 4-8 години після вживання гострої їжі.

Прояви гострої форми гастриту різноманітні.

важкість в шлунку,

загальна слабкість,

нудота,

пронос,

блювота,

запаморочення,

блідість,

слинотеча або сухість у роті,

білий наліт на язиці.

Основна ознака гострого гастриту – ріжучий біль в області шлунка, що супроводжується розладом калу, метеоризмом, підвищенням температури тіла. Ті чи інші ознаки можуть виникати в залежності від основної причини захворювання.

Так, гострий гастрит, що з’явився на тлі харчового отруєння, завжди супроводжується діареєю, тривалою блювотою, сухістю в роті, запамороченнями, головним болем і слабкістю організму в цілому. Запалення слизової шлунка, викликане потраплянням в нього отруйних хімічних речовин, супроводжується блідістю шкіри, тахікардією, галюцинаціями, гіпотонією, почастішанням дихання.

Гострий гастрит слід диференціювати від подібних по симптоматиці захворювань: панкреатиту, виразки шлунка, апендициту, холециститу, інфаркту міокарда.

Дуже часто симптоми гастриту слабо виражені і хворий не звертається до лікаря. Але, справа в тому, що гастрит не може вилікуватися сам, він переходить в хронічну форму. Слизова шлунка перебуває в постійному запаленні, буває і так, що запалення проходить і глибше в стінки шлунка.

Причини

Виділяють екзогенні та ендогенні фактори, що сприяють виникненню гастриту у людини. До екзогенних або зовнішніх причин запалення слизової оболонки шлунка відносяться:

прийом лікарських препаратів, оскільки деякі з них здатні пригнічувати нормальну мікрофлору шлунка;

отруєння їжею, насиченою такими хвороботворними мікроорганізмами, як стрептокок, іерсіній, сальмонела;

потрапляння в травний орган наступних речовин: соляна кислота, оцтова есенція, метиловий, нашатирний спирт, ацетон, миш’як і т.п .;

радіотерапія шлунка, яке застосовується як методу лікування злоякісних пухлин органу;

часті стреси.

До внутрішніх факторів, що обумовлюють розвиток гострої форми гастриту, відносяться:

наявність в організмі інфекцій;

проживання та розмноження на слизовій оболонці шлунка бактерії Helicobacter pylori;

неправильне харчування, вживання їжі в гарячому вигляді.

Також відомо, що провокувати виникнення гострого гастриту можуть бути такі захворювання, як грип, пневмонія, кір. Запалення слизової оболонки шлунка виникає як ускладнення сифілісу, вірусного гепатиту, туберкульозу.

Діагностика

Діагностика захворювання включає великий перелік досліджень і аналізів. В обов’язковому порядку проводиться біохімічний аналіз крові, аналіз сечі і калу для виключення будь-якої іншої патології органів травлення. Копрограма і бактеріологічний посів калу дозволяють визначити точного збудника гастриту і оцінити функціональний стан шлунково-кишкового тракту в цілому.

Далі проводиться рентгенографія і гастроскопія шлунка. Обидві процедури є обов’язковими при виникненні підозр на наявність поліпів, виразку або рак шлунка. В окремих випадках показана ендоскопічна біопсія слизової оболонки органу з наступним лабораторним дослідженням отриманої тканини.

Лікування

Лікування гострої форми гастриту проводиться з урахуванням основної причини виникнення захворювання, стану здоров’я пацієнта, його віку та наявності у нього супутніх патологій організму. Основна терапія буває спрямована на усунення неприємних проявів гастриту і запобігання розвитку його ускладнень в майбутньому.

У деяких випадках для відновлення слизової оболонки шлунка досить дотримуватися певної дієти, яка виключає вживання в їжу смажених, жирних, солоних, гострих, копчених страв. Якщо ж причина виникнення гострого гастриту криється не в неправильному харчуванні, хворому показаний прийом лікарських препаратів.

У подібному випадку зазвичай призначаються гастропротектори, антациди, блокатори H2-гістамінних рецепторів. Гострий гастрит підлягає лікуванню дієтою укупі з обволікаючими речовинами, які знижують негативний вплив на стінки шлунка шлункового соку. Наприклад, вживають Алмагель.

При сильних болях проводиться лікування знеболюючими препаратами, в разі зневоднення організму, що наступило на тлі тривалої блювоти, показано внутрішньовенне введення сольових розчинів. У разі неправильного лікування гострий гастрит може набувати хронічну форму, що приводить до виразкової хвороби шлунка.

Симптоми хронічного гастриту

больові відчуття в епігастрії – спереду під ребрами,

нудота,

зниження апетиту,

металевий присмак у роті,

відрижки із запахом їжі і повітрям,

порушення шлункового соку.

Хворим на хронічний гастрит з підвищеною секрецією шлункового соку медики виписують Алмагель, Вікалин, Атропін та Платифиллін – препарати які здатні знизити кислотність шлункового соку. Або можуть бути виписані такі ліки як, Пентоксил і Метилурацил, здатні відновити нормальну структуру стінок шлунка.

Симптоми хронічного гастриту з підвищеною кислотністю:

шлунковий біль,

нудота,

закрепи,

відрижки кислотою.

В основному це буває у молодих чоловіків.

Симптоми хронічного гастриту із зниженою кислотністю:

нудота,

металевий присмак у роті,

пронос

закреп.

Гастрит: ознаки,  причини, лікування  гастриту зі зниженою секрецією шлункового соку лікуються Кватероном, який має властивість не знижувати виділення шлункового соку, а також він зменшує больові відчуття і знімає спазми.

Якщо цей вид гастриту не лікувати тривалий час, то у хворого спостерігається втрата апетиту, поступове зниження ваги, загальна слабкість і імпотенція. Ця форма гастриту зазвичай спостерігається у чоловіків старшого віку.

Рідко трапляється так, що знижена секреція шлункового соку при гастриті – провісник розвитку пухлин, так як відбувається атрофування стінок шлунка, і він втрачає свої функції.

Інші види гастриту

Існує ще кілька форм гастриту. Наприклад, коррозійний гастрит. Його розвиток відбувається внаслідок попадання в шлунок сильних лугів і кислот. Як приклад, можна навести, столовий оцет. Або ж буває гіпертрофічний гастрит, при ньому в шлунку утворюються численні пухлини і кісти. Для нього характерна виразка, через яку відбуваються шлункові кровотечі. Але ці форми гастриту зустрічаються не часто.

Діагностика гастриту

Для того, щоб поставити правильний діагноз, потрібно провести такі дослідження як, гастроскопія, ультразвукове дослідження, бактеріологічний аналіз клітин, які беруться як з здорових, так і з уражених ділянок шлунка.

Під час проведення УЗД можна розглянути світлі або затемнені ділянки і завдяки цьому визначити зміни, що відбуваються.

Гастроскопія

Гастроскопія проводитися за допомогою тонкої трубки, на її кінці розташований оптичний прилад. Досліджуваний повинен проводити дану процедуру натщесерце. Гастроскоп перед початком дослідження обробляється спиртом, потім хворому впорскують розчин атропіну, а знеболюючим засобом обробляють глотку.

Далі хворий затискає щиток в роті, розслабляє горло і робить один ковток. У той час коли відбувається ковток, лікар проштовхує поступово гастроскоп в горло до шлунка і обстежує внутрішню поверхню.

Після того, як проведено ретельний огляд, медиком беруться шматочки слизової шлунка з метою проведення біопсії. У процесі дослідження взятих тканин визначається ступінь ураженості і вид. Це допоможе вибрати правильний курс лікування.

Гастрит: ознаки,  причини, лікування гастриту

Неважливо, яку форму гастриту визначиено у хворого, в будь-якому випадку лікування проводиться за допомогою дієти. Лікарі рекомендують хворим не вживати в їжу солоне, гостре, жирне. Пити теплі напої, так як холодна і гаряча їжа мають здатність дратувати стінки шлунка. Їжу слід ретельно пережовувати, для того щоб полегшити робочі процеси в шлунку. Харчуватися треба не менше 5 разів на день маленькими порціями.

Коли гастрит викликається Helicobacter pylori, проводиться курс антибіотиків від 10 до 14 днів ентеросептола або левоміцетином. В основному рознощиками Хелікобактер пілорі є таргани.

Якщо говорити про народні засоби, то при гастриті використовують сік подорожника, який загоює стінки шлунка і зменшує больові напади.

Лікування народними методами гастриту впливає на раціон харчування. Однак на відміну від дієт, які пропонують лікарі, народні способи використовують певні продукти у вигляді невеликих вкраплень: по кілька ложок засобу 1-3 рази на день. Найбільше переваги віддається лікування овочами або фруктами.

З фруктів найкраще справляються з симптомами гастриту зелені яблука. У деяких випадках рекомендується щодня пити сік зелених яблук, проте свіжовичавлений сік може вплинути на рівень цукру в крові, тому краще вживати яблука разом з клітковиною. Терті яблука з вівсяною кашею можуть стати відмінним сніданком для тих, хто страждає від захворювання. В інших же випадках після вживання яблучної каші рекомендується утриматися від прийомів їжі.

А ось овочі рекомендується вживати саме в вигляді соків. Овочеві соки мають досить нестандартний смак, тому в великих кількостях без певної підготовки їх неможливо пити. Саме тому їх зараховують до ліків. При гастриті сік найкраще вичавлювати з картоплі або капусти. Певний позитивний ефект можна спостерігати і при вживанні морквяного соку.

Крім фруктів і овочів народні методи лікування гастриту вдаються до використання меду по чайній ложці натщесерце. Мед не обов’язково повинен бути в чистому вигляді. Допускаються каші з медом або молоком, підсолодженим медом. Гастрит: ознаки,  причини, лікування  медом необхідно проводити близько місяця, після чого неприємні симптоми повністю зникнуть.

Ще одним методом лікування гастриту є прийом оливкової або іншої рослинної олії. Необхідно випивати по столовій ложці олії вранці, але перед цим необхідно активувати шлунок після сну. Найкраще це можна зробити за допомогою склянки води. Вода повинна бути кімнатної температури або прохолодною. Додавати лимонний сік при гастритах в воду не потрібно.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *