Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Гайморит лікування та сиптоми прояву

Гайморит лікування та сиптоми прояву

Захворювання придаткових гайморових пазух зустрічається досить часто. Запалення слизових навколоносових порожнин може викликатися декількома причинами: запущеним нежиттем; алергічними реакціями, які проявляються у вигляді закладеності носа і риніту; хворим корінням зубів верхньої щелепи; інфекційними хворобами, які лікуються неправильними методами. Про гайморит лікування  піде мова далі.

Гайморит лікування – ознаки у дорослих

Гайморит лікування та сиптоми прояву

Першими симптомами гаймориту є болі в області носа. Вони стають все більш відчутними ближче до вечора. Після цього пацієнти страждають від загального головного болю, яке може поширюватися на одну або обидві сторони від носика.

При гаймориті у пацієнтів практично постійно закладений ніс. Нежить може виділятися з однієї ніздрі, якщо запалення одностороннє або з обох – при двосторонньому гаймориті. Носові ходи закладені, тому дихання ускладнюється.

Нежить поступово з прозорого відтінку переходить до більш щільного білого або зеленувато-жовтого кольору. Якщо нежить придбав зеленуватий або жовтуватий відтінок, це означає, що в пазусі почалося утворення гнійного секрету.

Іноді при гаймориті може підвищуватися температура, але це характерно для гострого перебігу хвороби. При хронічній формі такої ознаки майже не зустрічається. Може початися частий сухий кашель.

Відчуваючи перераховані вище симптоми, пацієнти стають непрацездатними, млявими, відчувають постійну втому. Крім того, їх мучить безсоння або порушення сну, втрачається апетит.

Гайморит лікування – ускладнення

Якщо запалення в гайморових пазухах залишити без належного лікування, незабаром воно може стати причиною появи інших складних захворювань. Найпершими ускладненнями гаймориту стають: Тимчасова втрата нюху;

Набряк в області очних ямок і щік;

Характерна зміна голосу;

Світлобоязнь і поява сльозотечі;

 Неприємний гнійний запах з рота;

Озноб і підвищення потовиділення.

Запущений гайморит характеризується гнійними виділеннями з домішками крові.

Гайморит лікування. Наслідки гаймориту у дорослих

Оскільки частими збудниками гаймориту стають віруси, грибки або патогенні мікроорганізми, запущені стадії хвороби викликають неприємні наслідки:

Перехід захворювання в хронічну форму, яка зажадає більш тривалої терапії із застосуванням конструктивних методів гайморит лікування;

Запалення може опускатися вниз по дихальній системі, викликаючи хвороби легенів і бронхів, трахеї і глотки;

Іноді гайморит викликає отит;

Зустрічаються випадки, коли запалення гайморових пазух призводить до захворювань інших систем і органів, наприклад, серцево-судинної системи, головного мозку, нирок, суглобів;

Якщо гайморит вийде за межі бронхолегеневої системи, у пацієнта може початися зараження крові. Гайморит лікування – діагностика

Для того щоб визначити, чи є у хворого гайморит, лор оглядає носову порожнину за допомогою риноскопії. Після цього направляє його на рентгенографію, яка покаже, чи є всередині навколоносових порожнин скупчення рідини або гнійного секрету.

При важких випадках пацієнта можуть направити на томографію, яка дозволяє оцінити патологічні зміни пазух. Для дослідження збудників гаймориту можуть зробити пункцію.

Але в більшості випадків діагностувати гайморит допомагають звичайні рентгенівські дані і загальний аналіз крові.

Хронічний гайморит лікування у дорослих: симптоми

Якщо запалення слизової гайморових пазух переходить в хронічну стадію, симптоми хвороби стають менш вираженими, але проявляються більш тривалий період. Тому для лікування цієї форми захворювання буде потрібна комплексна терапія, яка може включати антибіотикотерапію, фізпроцедури і методи народної медицини.

Дуже часто лор призначає кілька видів антибіотиків для того, щоб інфекційний збудник не став нечутливим до певного виду антибактеріального засобу. Якщо ж причиною гаймориту став грибок, тоді антибіотикотерапія є марним і навіть шкідливим методом лікування, оскільки діючі речовини антибіотиків – відмінне живильне середовище для грибкових збудників.

У таких випадках потрібне застосування протигрибкових засобів, а іноді і хірургічне втручання. Справа в тому, що грибковий гайморит важко піддається навіть тривалому лікуванню і потребує очищення гайморових пазух від вмісту за допомогою проколу і подальшого промивання.

Гайморит лікування хронічного перебігу можна припиняти, якщо пацієнт побачив перші позитивні результати терапії. Необхідно продовжувати лікування до повного одужання.

Гайморит лікування – чим лікувати у дорослих?

Лікування такого складного захворювання, як гайморит, повинен проводити тільки лор, який зможе визначити причину запалення і призначити ефективні лікарські засоби. Як правило, фахівець порекомендує препарати, які будуть спрямовані на знищення інфекційного збудника, а також на поліпшення дренажу слизу з пазух і відновлення нормального дихання. Також він допоможе знизити больові симптоми і зняти набряк слизової.

Якщо гайморит викликаний бактеріальним збудником, лор призначає такі препарати:

антибіотик;

протинабряковий засіб;

анальгетик;

муколітик;

Також може знадобитися застосування тепленьких предметів для зігрівання пазухи, де скупчується слиз.

В даний час дуже часто для введення антибіотика всередину носової порожнини використовують спеціальний інгалятор. Такий метод лікування підходить при гаймориті катаральної форми, який ще не викликав ускладнення в інших органах.

Який антибіотик кращий для гайморит лікування дорослим?

Сучасні фармакологічні компанії надають антибіотики в різних формах випуску: таблетки, краплі в ніс, спреї, уколи, інгалятори. Всі вони ефективні, але відповідний препарат повинен підбирати лікар. Гайморит лікування – пігулки

Відносяться до антибіотиків загальної дії, застосовуються для гайморит лікування  протягом усього 5 днів. Причому, симптоми хвороби йдуть вже на 3-й день терапії.

Найпопулярнішими антибактеріальними засобами нового покоління є Макропен, Флемоксин, Аугментин. Ці антибіотики надають швидку позитивну дію на організм пацієнта, не тільки борячись з бактеріальними збудниками, але і запобігаючи виникненню супутніх ускладнень, таких як отит, менінгіт.

Якщо у хворих спостерігається непереносимість діючої речовини з групи пеніцилінів, тоді застосовують інші види антибіотиків. Наприклад, можна використовувати Ампіцилін, Амоксицилін. Групи макролідів і тетрацикліну застосовують в лікуванні гаймориту тільки для дорослих.

Гайморит лікування – спреї, краплі

Відносяться до антибактеріальних препаратів місцевої дії. Будь-які антибіотики у вигляді крапель для носа і розпорошуючих спреїв можна застосовувати тільки в тому випадку, якщо носові ходи розблоковані і не мають набряку. Якщо у пацієнта вже з’явився гнійний ексудат і, відзначаються сильні виділення катару, перед використанням місцевих антибактеріальних засобів необхідно скористатися судинозвужувальними засобами.

Найчастіше краплі та спреї для носа використовуються разом з таблетками, щоб досягти максимального ефекту при лікуванні гаймориту будь-якої форми.

Гайморит лікування у дорослих в домашніх умовах

У комплексній терапії гаймориту завжди застосовуються різні методи, які можна проводити в домашніх умовах.

В основному, вдома використовують 4 види процедур:

прогрівання;

промивання;

закапування носа або застосування турунд;

інгаляції.

Для прогрівання гайморових пазух використовують бальзам Зірочку, теплу сіль або пісок, синю лампу. Ці процедури необхідні для поліпшення кровотоку всередині навколоносових порожнин, що допомагає зняти запальний процес.

Для промивання підходять сольові розчини або настої різних лікарських трав. Дуже часто носові ходи промивають тепленькими настоями ромашки, череди. Така процедура проводиться для поліпшення дренажу слизу з гайморової пазухи, дезінфекції тканин оболонки.

Промивання можна робити звичайним великим шприцом, на який надягають тонкий поліетиленовий наконечник (трубку, довжиною до 4 см) замість шприца. Трубку вводять в ніздрю і плавно натискають на поршень, нахиляючись над раковиною. Промивання кожної ніздрі проводиться по черзі.

Сльний натиск на поршень може викликати попадання розчину в вушний канал, що сприяє появі отиту або інших запалень в органі слуху.

Ефективними засобами для закапування носа стали ефірні олії, особливо – олія чайного дерева і ментол. Їх також застосовують для змазування шкіри в ділянці перенісся, скронь і чола.

Турунди допомагають знімати набряк слизової, мають антисептичну дію. Часто використовують ватні спонжі, змочені в настоянці прополісу, змішаній з рослинною олією. Для отримання хорошого ефекту турунди вставляють в ніздрі двічі в день.

Інгаляції допомагають розрідити накопичений всередині пазух ексудат і вивести його з гайморових порожнин. Крім того, така процедура знімає набряклість, має антибактеріальну дію. Для приготування парової інгаляції рекомендовано використовувати різні цілющі трави, такі як ромашка, деревій, чистотіл.

Крім того, в домашніх умовах необхідно пити якомога більше водички, яка допомагає відновити баланс рідини в організмі, поліпшити загальний стан пацієнта.

Народні засоби гайморит лікування

Є багато методів з народної медицини, які застосовуються для лікування гаймориту у дорослих. Але, перш ніж вибирати один з них, необхідно проконсультуватися з лікарем, який підкаже, чи можна в конкретному випадку використовувати такий спосіб терапії. Це допоможе уникнути появи ускладнень гаймориту, а також запобігає виникненню алергічних реакцій.

Ось кілька простих і ефективних рецептів для лікування гаймориту вдома:

Гайморит лікування. Медові краплі в ніс

Для приготування крапель на основі меду потрібно чистотіл, сік алое і мед. Беруть 4 грами подрібненого чистотілу і змішують його з такою ж кількістю меду і алое. Приготовлені краплі закапують від 3 до 5 крапельок раз в день.

Гайморит лікування. Інгаляції з прополісом

Для приготування парової інгаляції потрібно 2 чайні ложечки настоянки прополісу. У чайник наливають до 2-х літрів водички і доводять до кипіння, дають трохи охолонути, додають прополіс і дихають парами до 10 хвилин. Голову огортають рушником.

Гайморит лікування. Обліпихові крапельки

Відмінною дією володіють олії обліпихи і шипшини, які в чистому вигляді закапують в ніс. Вони допомагають знімати запалення, відновлюють слизову, знімають набряк. Такі краплі можна застосовувати при різних формах гаймориту.

Гайморит лікування – профілактика

Але, кращий спосіб позбутися від гаймориту – це використовувати різних профілактичних заходів, особливо, якщо у пацієнта вже є хронічний перебіг. В такому випадку, хворим необхідно дотримуватися простих правил:

Не допускати переохолодження організму;

Застосовувати загальнозміцнюючі засоби, вітаміни, комплекси мінералів;

Робити фізичні вправи, які поліпшать роботу кровоносних судин і підвищать здатність організму боротися з різними інфекціями;

Більше гуляти на свіжому повітрі, бажано частіше їздити за місто, в лісові масиви;

Робити спеціальну дихальну гімнастику, яка поліпшить носове дихання;

Як тільки з’являються перші симптоми гаймориту, відразу ж застосовувати ефективні методи терапії: промивання носа, точковий масаж, рослинні лікарські засоби;

Не запускати хвороби, які можуть викликати появу гаймориту, наприклад, вірусна інфекція, хворі зуби тощо.;

Не допускати розвиток алергічних реакцій в носовій порожнині, відразу звертатися до алерголога; Якщо є аномальні порушення в носі, краще їх усунути якомога раніше.

Такі прості методи профілактики допоможуть позбутися від симптомів гаймориту і запобігти тривалого лікування запалення гайморових пазух.

Гайморит лікування у дітей

Гайморит у дітей молодшого та дошкільного віку зустрічається практично при будь-якій застуді і вірусній інфекції. Турботливі батьки часом займаються гіпердіагностикою і починають боротися з неіснуючою проблемою.

Звичайно, бувають випадки, коли гайморит лікування  необхідне, щоб не допустити ускладнень і переходу захворювання в хронічну форму, але для цього потрібно знати що таке гайморит в дитячому віці.

Гайморит лікування.  Анатомічні особливості розвитку верхньощелепної пазухи

Череп маленької дитини відрізняється від будови дорослої людини. У дітей до 3 років дно пазухи знаходиться вище, ніж у дорослих. При народженні, у немовляти, гайморова пазуха являє собою вузьку щілину, яка в міру росту дитини поступово збільшується, набуваючи характерні обриси. І вже до 16 років, розвиток гаймориту у підлітка, відбувається за тим же сценарієм, що і у будь-якого дорослого.

Гайморит лікування. Особливість будови пазух у дітей від року до 12 років

Зміна форми і пневматизація пазухи відбувається тільки до 3-4 років. До цього віку про гайморит можна навіть не думати. Остаточне зростання і розвиток пазухи настає до 16-20 років.

Гайморова пазуха виконує в організмі кілька функцій:

Повітроносні порожнини пазухи зменшують масу кісток лицьового черепа;

Протиударна роль при травмах обличчя;

Зволоження, очищення та зігрівання вдихуваного повітря;

Формування індивідуального мовного резонансу;

Огорожа чутливих до холоду структур (коріння верхніх зубів, очі) при вдиху і видиху;

У порожнині пазухи є клітини чутливі до змін тиску.

Діти дуже вимогливі до якості повітря. Так як їх несформовані пазухи поки не можуть в повній мірі справлятися з вищепереліченими функціями. Тому будь-які негативні зміни в навколишньому середовищі призводять до закладеності носа.

Гайморит лікування. Що таке гайморит і причини його виникнення

Гайморитом називають запальні процеси, які протікають в гайморовій пазусі. Верхньощелепна пазуха сполучається з допомогою вивідного отвору з порожниною носа, тому будь-які патологічні процеси, що відбуваються в носі, неминуче зачіпають і порожнину пазухи.

З огляду на реактивність дитячого організму, банальний нежить неминуче викличе зміни в верхньощелепній пазусі. Тому нежиті без гаймориту не буває. Питання полягає тільки в тому, що існують різні форми цього захворювання, деякі з них вимагають уважного ставлення і спеціальних заходів з лікування, а інші проходять самі по собі.

Основною причиною розвитку гаймориту в дитячому віці є вірусні респіраторні інфекції. Рідше причиною хвороби стає травма, патологія зубощелепної системи або порушення в роботі ендокринної системи.

Гайморит у дітей, як правило, буває в катаральній формі – тобто без утворення гною. Не вимагає особливого лікування і проходить сам по собі разом з нежиттю.

Якщо ж Ваш малюк досить дорослий, у нього може виявитися гнійна форма гаймориту. В цьому випадку, необхідне обов’язкове спостереження лікаря і професійне лікування.

Гайморит лікування – діагностика

Діагноз встановлюється з урахуванням анамнезу, результатів огляду та оцінки даних назальної ендоскопії. У дітей збір анамнезу відбувається на підставі скарг батьків, які можуть інтерпретувати ознаки зовсім інакше.

Тому слід уважно опитувати дитину, якщо дозволяє вік, а батькам постаратися бути об’єктивними в оцінці тяжкості стану. Це дозволить більш точно визначити причину нездужання. При серйозній підозрі на верхньощелепний синусит (друга назва гаймориту) для точної постановки діагнозу бажано проводити комп’ютерну (КТ томографію).

Радимо детальніше ознайомитися з комп’ютерною томографією та іншими діагностичними маніпуляціями.

Слизова оболонка у дітей набагато товща і більш реактивна, вона відповідає набряком на будь-який інфекційний процес в порожнині носа. На рентгені такий набряк завжди проявляється затемненням пазухи. Отже, рентген не найточніший метод постановки діагнозу.

Гайморит лікування – симптоми

Симптоми гаймориту у дітей часто плутають зі звичайною застудою, але, коли хвороба переходить в гнійну стадію, ознаки хвороби проявляються особливо яскраво:

Погіршення загального стану.

Підвищення температури тіла, озноб, млявість і інші симптоми інтоксикації організму.

Головний біль.

Дитина скаржиться на біль в області чола і носа, больові відчуття посилюються, коли він ходить, нахиляє голову або чхає. У положенні лежачи маленькому пацієнтові стає легше, тому він інстинктивно намагається частіше лежати.

Зубний біль.

Малюк відмовляється від їжі, оскільки процес пережовування їжі заподіює додаткову хворобливість.

Закладеність носа.

Дитина починає дихати ротом через що з’являється характерний гугнявий відтінок мови.

Гнійне виділення з носа.

Кашель.

Іноді симптомом буде кашель через роздратування дихальних шляхів виділеннями, які стікають по задній стінці глотки.

Зниження нюху.

Пацієнт перестає відчувати запахи в зв’язку з набряком слизової носа.

Набряк нижньої повіки і припухлість щоки на ураженій стороні.

Через тонкі кісткові перегородки, гайморит у дітей часто ускладнюється переходом запального процесу на область очниці і верхньої щелепи.

Світлобоязнь.

Сльозотеча з очей може спостерігатися при закупорці носослізного каналу під час хвороби.

Больові відчуття.

Біль при натисканні на область запаленої пазухи або внутрішній кут ока малюка з ураженої сторони.

Гайморит лікування

Гайморит лікування  у діток  проводиться з урахуванням стадії хвороби, а також наявності ускладнень і загального стану малюка. Терапія ведеться за кількома основними напрямками:

Відновлення носового дихання

А також відтоку патологічного секрету з пазухи. Для цієї мети використовують:

Зрошення носа сольовими розчинами.

Чистка носа сольовим розчином

Наприклад «Салін», «Аквамаріс», які продаються в аптеці або виготовляються в домашніх умовах. Зрошення носа частково усуває набряк, зволожує слизову оболонку, покращуючи евакуацію вмісту з гайморової пазухи. Не викликає побічних ефектів і звикання.

Промивання носа антисептичними розчинами.

Такими як фізрозчин, фурацилін. Застосовується при катаральній формі гаймориту і не рекомендується проводити при гнійній стадії хвороби щоб уникнути попадання інфекції в середнє вухо. Підходить для дітей старше 8-10 років. Промивання носової порожнини через лієчку

Рідина для промивання кімнатної температури заливається в ємність з вузьким горлом. Ставши перед раковиною, дитина акуратно вливає в ніздрю невелику кількість розчину, голова при цьому злегка нахилена в сторону. Рідина витікає з іншої ніздрі.

Процедура повторюється кілька разів з обох сторін. Разом з розчином з носа видаляються слиз, нежить, що полегшує носове дихання, знімає набряклість і сприяє видаленню секрету з пазухи.

Спосіб має ряд протипоказань (запальні хвороби вуха) і при неправильному виконанні може викликати розвиток ускладнень, тому перед проведенням необхідно проконсультуватися з лікарем.

Гайморит лікування. Промивання носа методом переміщення по Проетцу

Проходить за участю лор-лікаря і асистента. Дитина лежить на кушетці, а лікар акуратно заливає приготований розчин в одну половину носа, в цей же час асистент за допомогою спеціального електровідсмоктувача видаляє її з іншої половини.

Для того щоб рідина не затікала в рот, дитину просять постійно повторювати слово «ку-ку», в цей момент м’яке піднебіння перекриває вхід в ротоглотку.

Друга назва методу «зозуля». Спосіб безболісний і нетравматичний. У дітей молодшого віку, які не можуть самостійно повністю вишморгатись, можна спробувати видалити слиз аспіратором. Завдяки цим методикам патологічний вміст видаляється з пазухи і носової порожнини.

Гайморит лікування.  Краплі в ніс.

Дитячі судинозвужувальні краплі в ніс – «Назол-бебі», «Віброцил» надають тимчасову дію, мають ряд протипоказань для застосування. Тривале вживання крапель викликає звикання і може призвести до хронічних змін слизової носа.

Будь-які судинозвужувальні краплі дозволено використовувати не більше 7-10 днів по інструкції, зазначеній в анотації до препарату.

Гайморит лікування. Лікувально-діагностична пункція.

При важких гнійних процесах в пазусі, порушення природного відтоку, розвитку ускладнень хвороби або незрозумілому діагнозі виконують пункцію гайморової пазухи. Проколюють пазуху спеціальною голкою під місцевою анестезією через нижній носовий хід.

Вміст пазухи промивають антисептичним розчином і при необхідності залишають в пазусі дренаж для наступних промивань.

Народне гайморит лікування закладеності носа.

Деякі батьки вважають за краще самим лікувати і готувати краплі для дітей, використовуючи сік буряка, алое, каланхое. Крім домашніх крапель, для відновлення дихання можна проводити масаж носа дитини, вправи з курсу дихальної гімнастики.

Гайморит лікування. Застосування антибактеріальних препаратів

Необхідно це для усунення гнійного запального процесу в пазусі. Якщо немає можливості і часу провести дослідження вмісту пазухи на флору і чутливість до антибіотиків, то застосовують лікарські засоби широкого спектру дії.

Відповідним вибором будуть антибіотики пеніцилінового або цефалоспоринового ряду, при наявності алергії до цих ліків, вибирають макроліди. Якщо відомий збудник захворювання, то призначають препарат з урахуванням даних про чутливість до певного антибіотика.

Радимо подивитися назви антибіотиків прийнятих при гаймориті, чим вони відрізняються, і в яких випадках підходять ті чи інші ліки. Можете порівняти їх з тими, що прописав вашій дитині лікар, можливо, знайдете аналоги дешевше.

Гайморит лікування. Лікуємо своє чадо антибіотиками

У схему гайморит лікування  у дітей крім антибіотиків входять антигістамінні препарати «Феністил», «Лоратадін». Для усунення алергічного чинника хвороби і зняття набряку.

Гайморит лікування  – фізіолікування

Проводиться для поліпшення евакуації з пазухи, стимуляції кровотоку і лімфотоку, зменшення запальної реакції застосовують УВЧ, магніто-і лазеротерапію, ультразвук. Кожна методика має свої показання до застосування, тому перед початком лікування необхідно відвідати фізіотерапевта.

Гайморит лікування хронічного

Основною умовою терапії хронічної форми гаймориту є усунення фактора, який викликав утруднення відтоку вмісту з пазухи і хронізації запального процесу:

Наявність аденоїдів, викривлення перегородки носа, хронічного гіпертрофічного риніту та інших станів, що перешкоджають нормальній аерації пазухи і видалення секрету природним шляхом. Все це вимагає щадного хірургічного втручання в залежності від віку дитини і тяжкості патологічного процесу.

Одонтогенна патологія (каріозні зуби верхньої щелепи і ін.) потребує санації порожнини рота, без якої, ніякі антибіотики повністю не впораються із запальним процесом.

Вибір антибактеріальних препаратів при хронічних варіантах хвороби здійснюється тільки після визначення збудника і його чутливості.

При розвитку поліпозносиндрому і гіперпластичних форм, лікування гаймориту у дітей проводять з урахуванням алергічного фону організму і застосуванням антигістамінних препаратів.

У період ремісії хронічного верхньощелепного синуситу рекомендують зміцнюючу терапію, фізіопроцедури санаторно-курортне лікування (поїздки на море, сольові печери).

Гайморит лікування – профілактика

Основною профілактикою розвитку гаймориту є в першу чергу зміцнення загального імунітету дитини перед обличчям вірусних захворювань. У цьому допоможе збалансоване харчування, фізичні навантаження і загартовування. Також існує ряд рекомендацій, дотримуючись яких батьки зведуть ризик розвитку гаймориту до мінімуму:

Перше. Створення нормального мікроклімату в кімнаті дитини (чисте зволожене повітря комфортної температури).

Друге.Своєчасне лікування тонзиліту, аденоідиту та інших хвороб носоглотки, якими так часто страждають діти. А періодичне спостереження у стоматолога дозволить вчасно розпізнати каріозні процеси, які також можуть стати причиною гаймориту.

Третє.Припинення безконтрольного застосування судинозвужувальних крапель, заміна їх на сольові розчини.

Четверте.Проведення безпечних профілактичних заходів при перших ознаках закладеності носа (масаж біологічно активних точок на обличчі та голові, а також дихальна гімнастика).

Сприятливе навколишнє середовище, правильне збалансоване харчування, помірні фізичні навантаження і часті прогулянки на свіжому повітрі. Все це може стати вирішальним фактором здоров’я і розвитку Вашої дитини.

При діагностуванні гаймориту у дитини необхідно строго виконувати всі розпорядження лікаря, щоб максимально швидко вилікувати захворювання.

При цьому, не перегинаючи палицю і не забуваючи про те, що дитина повинна бігати, стрибати, набивати шишки і розвиватися. Навчаючись самостійно справлятися з труднощами. Ваше завдання лише трохи допомагати йому в цьому процесі.

Техніка гайморит лікування при вагітності і вигодовуванні

Запалення верхньощелепних пазух під час вагітності – не рідкість. У період гестації у майбутньої мами знижується імунний захист, і інфекції буквально липнуть до неї. Аналогічні причини призводять до частого розвитку гаймориту у годуючої жінки, адже при лактації зміна гормонального фону і пологів теж змушують імунну систему пережити складні часи. Якщо виник гайморит при вагітності або грудному вигодовуванні, лікування буде непростим, оскільки багато препаратів заборонені до прийому. Проводити терапію потрібно під контролем фахівця і часто – в стаціонарі.

Чи небезпечне гайморит лікування при годуванні грудьми і вагітності

Навколоносові пазухи запалюються після проникнення в них інфекції – вірусної, бактеріальної. Під час вагітності патологія найчастіше буває двосторонньою, так як в більшості випадків пов’язана з перенесенням грипу або ГРВІ. Але не менш часто виникає і бактеріальний гайморит – наслідок потрапляння стрептококів або інших бактерій в гайморові пазухи з вогнищ хронічної інфекції або при гнійному, затяжному нежиті. Під час лактації та вагітності також може загострюватися і хронічний гайморит, якщо такий мав місце у жінки ще до зачаття.

Верхньощелепний синусит сам по собі небезпечний для будь-якої людини, але у майбутньої мами наслідки відображаються не тільки на її самопочутті, а й на здоров’ї дитини. Якщо під час лактації малюкові загрожує, в гіршому випадку, втрата грудного вигодовування через прийом матір’ю антибіотиків, то для плода проблеми можуть виявитися куди більш серйозними. У самої жінки на фоні зниженого імунітету можливий розвиток гнійних ускладнень – флегмон, абсцесів, а також ревмокардіта, менінгіту, енцефаліту. З менш важких проблем, чим небезпечний гайморит при вагітності, трапляються неврит, ангіна, отит, бронхіт, трахеїт, які найчастіше вимагають антибактеріальної терапії, тобто потенційно шкідливі для малюка.

Серед ускладнень для дитини під час інфекційного гаймориту можливі:

порушення розвитку на тлі лікування забороненими препаратами;

розвиток вентрікуломегалія і навіть гідроцефалії плода;

гіпоксія плода через недостатнє постачання плаценти киснем;

зміни у функціонуванні легенів, серця, мозку дитини; внутрішньоутробне зараження плода (при важкій вірусній інфекції);

ранні пологи не до кінця розвиненого немовляти; викидень, загибель (особливо часто трапляється при розвитку хвороби на ранньому терміні).

З боку вагітності у матері наслідки тяжкого перебігу гаймориту, як і будь-якого іншого інфекційного захворювання, здатні бути такими:

відшарування плаценти;

передчасне старіння плаценти;

порушення кровообігу в «дитячому місці»;

ускладнені пологи;

необхідність в кесаревому розтині.

На щастя, такі важкі ускладнення зустрічаються рідко, і майже всі вони пов’язані з тим, що гайморит у вагітних виник на тлі грипу, краснухи або іншої серйозної інфекції. Також можливі неприємні наслідки, якщо жінка не знає про вагітність, і на початковому терміні їй було виконано рентгенографічне обстеження пазух. Висновок один: при будь-якому інфекційному захворюванні, а також при подальшій появі симптомів гаймориту потрібно терміново звернутися до лікаря!

Методи консервативного гайморит лікування

Вилікувати захворювання в домашніх умовах можливо, якщо жінці було проведено обстеження і призначена терапія на ранній стадії патології, ще до розвитку гнійних процесів. Так як рентгенографія вагітним суворо заборонена, та й мамі, що годує доведеться деякий час зціджувати молочко після знімка, то в більшості випадків рекомендується виконання УЗД навколоносових пазух або діафаноскопії. Надалі отоларинголог підбирає програму, як лікувати гайморит у вагітних і годуючих.

Комплекс заходів повинен включати заходи по знищенню інфекції і відновленню нормального відтоку слизу або гною з навколоносових синусів. Дуже часто гайморит ліукування  при вагітності доводиться робити шляхом проколу пазухи, так як це дозволить уникнути прийому системних антибіотиків. Але без антибактеріальної терапії вдається вилікувати захворювання тільки при його неускладненій течії, а також при вірусному гаймориті.

Прокол при гаймориті проводять за допомогою спеціальної голки під місцевим знеболенням. Потім майбутній мамі або годувальниці проводять промивання пазухи з розчинами антибіотиків, антисептиків (Фурацилін, Мірамістин, Діоксидін). Зазвичай після проколу у жінки поліпшується самопочуття, проходять головні болі, швидко нормалізується температура тіла. Уже через 1-3 дні закладеність носа спадає, і гостра фаза гаймориту сходить нанівець.

Гайморит лікування. Дізнайтеся про можливі наслідки проколу при гаймориті

Використання судинозвужувальних засобів, щоб лікувати гайморит, при вагітності практикується не завжди. Вони можуть мати негативний вплив на судини плаценти, але короткі курси таких крапель в ніс все ж допустимі (2-4 дні). Вагітним і годуючим дозволений до застосування гомеопатичний препарат Синупрет в таблетках, який добре розріджує слиз і не допускає розвитку хронічного гаймориту. Інші консервативні способи терапії гаймориту у майбутніх мам:

прийом препаратів інтерферону (при вірусному гаймориті);

промивання носа розчинами морської солі;

інгаляції з мінеральною водичкою, фізіологічним розчином;

зрошення носа глюкокортикостероідами в назальній формі (тільки при алергічному гаймориті); застосування місцевих антибіотиків (наприклад, Біопарокса) або антисептиків (Протарголу, Інгаліпту); промивання носа в поліклініці синус-катетером, «зозулею»;

змазування носа рослинними протизапальними бальзамами (наприклад, Вітаоном, Малавіта); фізіолікування (переважно, тубусний кварц).

Таким чином, лікаря чекає складне завдання: підібрати правильне гайморит лікування  при вагітності і лактації, щоб швидко купірувати інфекційний процес і не завдати шкоди для дитини. Тому жінці або проводять лікування антибіотиками і промиванням носа, або роблять прокол і промивають самі пазухи. На жаль, при важких формах гаймориту хірургічне лікування майже завжди поєднується з прийомом потужних антибіотиків (частіше цефалоспоринів).

Щоб зберегти лактацію, годуючій мамі необхідно лікувати гайморит фізичними та хірургічними методами (прокол і промивання), але деколи доводиться зціджувати молочко на час антибіотикотерапії. Не протипоказані годуючим при гаймориті і фізіопроцедури – солюкс, лазерне лікування, магнітотерапія, УВЧ, електрофорез.

Гайморит лікування – народна терапія

Будь-які домашні методи терапії гаймориту у зазначених категорій хворих вимагають обов’язкового узгодження з лікуючим лікарем. Особливо це стосується вагітних, які при затягуванні з відвідуванням фахівця завдають шкоди не тільки собі, але і малюкові. Тому навіть найефективніші способи лікування повинні застосовуватися при відсутності алергії, непереносимості і спільно з препаратами. Ось найпопулярніші з них:

Нарізати часник тонкими часточками, прикласти їх до області перенісся, лягти. Залишити часник для прогрівання пазух на 10-15 хв., повторювати тричі на день. Після такої процедури гній починає виходити з пазух.

Розвести у водичці (склянка) 2 ложки настоянки прополісу, змочити в ній ватні турунди, вставити їх в ніс. Полежати з турундами 10 хвилинок, далі добре вишморгатися.

Віджати сік каланхое, розвести водичкою, закапати в ніс по 4 крапельки. Сік змусить слиз розріджений і вийти з пазух. Перед закапуванням потрібно промити ніс фізрозчином або морською водою.

Змішати столову ложечку міцного чорного чаю, половину чайної ложечки меду і 5 крапель настоянки евкаліпта. Капати суміш в ніс по 3 краплі тричі на день.

Заварити в склянці окропу столову ложечку звіробою. Процідити засіб, використовувати для промивання носа тричі на добу.

Прокип’ятити рослинну олію, залити 50 мл олії чайну ложечку листя евкаліпта, дати настоятися засобу 1 добу в теплі. Потім процідити олію, капати в ніс по 5 крапельок тричі на день.

Гайморит лікування – чого краще не робити

Вагітним і годуючим через слабкість імунітету, а також внаслідок існування небезпеки для дитини варто дуже уважно ставитися до свого здоров’я. Не потрібно під час гаймориту допускати переохолоджень: бажано завжди носити шапку на холоді, щоб не застудити голову і не погіршити хворобу. Якщо лікар призначив виконувати дихальну гімнастику, вважати цей захід не серйозним і ігнорувати його теж не можна.

Також важливо не займатися самолікуванням і не гріти гайморові пазухи – не ходити в лазню, не робити ванночки, гарячі примочки, парові інгаляції. Небезпечно жінці застосовувати агресивні засоби і ті, що часто провокують алергію, а також приймати водні процедури (басейн, ванни). Заборонено самостійно припиняти курс лікування антибіотиками і іншими ліками, якщо їх призначив лікар: фахівець врахує всі потреби організму плода і можливі заборони, тому краще довіритися професіоналу.


Check Also

Малюнки по клітинкам для дітей. Цікава підбірка схем

Дітей буває складно здивувати, але це не означає, що зробити це неможливо. І після цілого …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *