Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Фолієва кислота при плануванні вагітності

Фолієва кислота при плануванні вагітності

Як відомо, перед зачаттям дитини потрібно ретельно підготувати свій організм і організм майбутнього батька дитини. Спонтанна вагітність може мати ускладнення. Потрібно знати, які вітаміни і препарати потрібно приймати тим, хто хоче зачати дитину в найближчому майбутньому. Обовязково застосовується фолієва кислота при плануванні вагітності.

Фолієва кисолота при плануванні вагітності. Що таке фолієва кислота?

Іншими словами, це вітамін В9. Від деяких гінекологів ви можете почути слово «фолати». Це похідні вітаміну В9. З того, чим ми харчуємося, наш організм отримує саме фолати. А фолієва кислота з аптеки проведена синтетичним шляхом. В організмі вона переробляється, розпадаючись на фолати.

Ці речовини відіграють роль в утворенні крові. Тому фахівці радять приймати фолієву кислоту при плануванні вагітності, щоб не було анемії. Останній термін означає хвороба, при якій в організмі занадто мало червоних кров’яних тілець, або коли їх форма неправильна, або функція недостатня.

Також фолати стимулюють формування ДНК і РНК, які є нуклеїновими кислотами. Саме на їх основі будуються всі клітини організму людини. Фолієва кислота відіграє роль і в формуванні тканин і органів майбутньої дитини. Адже саме з організму матері він буде брати ці запаси.

Фолієва кислота, як було відзначено, впливає на формування ДНК, тобто несе відповідальність в деякій мірі за передачу спадкової інформації. Також цей засіб необхідний для профілактики раку. Препарат допомагає відновити м’язи у вагітної. При дефіциті в організмі матері і тканинах ембріона фолієвої кислоти у малюка неправильно буде розвиватися нервова система. А також фолати потрібні для того, щоб судини плаценти сформувалися в потрібній кількості і якості, від цього залежить харчування дитини.

Фолієва кислота при плануванні вагітності – для чого потрібні фолати?

На ранніх термінах гестації організму вагітної жінки потрібна підвищена кількість фолатів. Відбувається активна закладка органів дитини, формуються його тканини. Нервова тканина має особливо складний процес утворення, і формується вона в короткі терміни. Для її формування потрібно багато фолієвої кислоти.

Фолієва кислота при плануванні вагітності – причини дефіциту

Фолієва кислота при плануванні вагітності

У вагітних може відзначатися брак фолатів. І причини можуть при цьому бути найрізноманітнішими. Найбільш поширені такі:

  • нестача даних речовин в їжі, яку вживає жінка
  • організм не всмоктує кількість фолатів, що надходить в ШКТ (таке буває при запаленні в кишечнику або шлунку)
  • генетичні порушення
  • прийом гормонів і ліків від епілепсії
  • алкогольні напої

У частині випадків (коли причиною є генетичні порушення) у людини немає потрібних ферментів, щоб з фолієвої кислоти виходили фолати. Це фермент MTHFR. Відбувається накопичення в жіночому організмі продуктів обміну, що провокують через якийсь проміжок часу пухлини, хвороби серця і судин, невиношування вагітності або зовсім неможливість зачати дитину. Якщо у жінки виявлено такий дефект, їй призначають метафолін або інші похідні фолієвої кислоти для профілактики або заповнення дефіциту. Засвоєння цього препарату більш швидке і якісне.

Препарати, які можуть вплинути на рівень фолієвої кислоти в організмі:

  • барбітурати
  • оральні протизаплідні таблетки
  • дифенілгідантоїн сульфаніламідні препарати (найчастіше – бісептол)
  • Шляхи отримання фолієвої кислоти

Є три шляхи отримання організмом фолатів:

  • їжа
  • синтез в кишечнику
  • вітаміни

Багато фолатів ми отримуємо, коли їмо більшість листових овочів. Також фолати можна отримати з такої їжі:

  • харчові дріжджі
  • печінку
  • хліб
  • зелений горошок
  • цитрусові
  • сир
  • яйця
  • сири
  • продукти

Читаючи такі довгі списки, жінки дивуються: навіщо ж тоді пити додаткові аптечні препарати? Справа в тому, що через ненатуральні способи вирощування овочів і фруктів, а також розведення тварин – в продуктах міститься з кожним роком все менше фолатів. Тому ті показники за вмістом в продуктах фолієвої кислоти, які ви можете знайти в книгах в інтернеті, на сьогодні не актуальні. Фолатів в продуктах менше, ніж ви думаєте.

При смаженні або іншій термообробці фолати, які є в натуральних продуктах харчування, швидко руйнуються. Причому ліквідується близько 90% цієї речовини. Але, якщо ви раптом побачите порятунок в сирій їжі, це також не вирішить проблему. Також наявність В9 в продуктах залежить від того, скільки вони зберігалися. Якщо зварити яйця, то через 3 доби в них не буде і половини фолатів, які були спочатку. Втрата в зелені становить приблизно 70%, а в м’ясі після смаження, варіння або іншої обробки – 95% і менше втрат.

Якщо у жінки є хронічні хвороби ШКТ, фолати можуть виходити з організму, не засвоюючись. Близько 60 людей з 100 страждає нестачею цього вітаміну в організмі. Вагітна, якщо харчується правильно, отримує тільки половину норми В9 (іноді – трохи більше). Вчені з’ясували, що організм розпізнає, як саме він отримує фолати, що впливає на засвоєння. У будь-якому випадків, вітамін В9 краще отримувати з їжею, а не з аптечних препаратів. Але це можливо в дуже рідкісних випадках.

Організм і сам виробляє фолієву кислоту (як уже було відзначено) у вигляді-5 метилтетрагідрофолата. У вагітної потреба в фолатаха в половину більша, ніж у тих, хто дитину не чекає. Виходить, щоб не пити препарати, потрібно їсти величезну кількість названої вище їжі. Це неможливо. Таким шляхом можна тільки отримати розтягнення шлунка, збільшення ваги тіла і інші проблеми. Оскільки майже ніхто з нас не їсть натуральні продукти з села (в яких немає шкідливих добавок), то про яке повноцінне отримання фолатів з їжі можна говорити?

Фолієві кислоти, які продаються в аптеках, безпечні для організму матері і для плода. Проводилися спеціальні дослідження по їх ефективності. Тому, якщо лікар призначає вам фолати, не бійтеся, дотримуйтесь його рекомендацій.

Фолієва кислота при плануванні вагітності – наслідки дефіциту

У вагітної можуть виникнути такі патології при дефіциті В9 в організмі:

  • порушення процесів кровотворення (схильність до утворення тромбів, не здатність захиститися від інфекційних хвороб, анемічні процеси)
  • низька здатність до розумової і фізичної діяльності

Такі симптоми виявляються у жінок, які мають вище описане спадкове порушення, при якому В9 не засвоюється в потрібній мірі. Прояви браку вітаміну можна відзначити ще до зачаття. У жінки також виявляються хвороби серця і судин, а також залізодефіцитна анемія. Лікар в таких випадках призначає аптечні препарати фолієвої кислоти в великому дозуванні. Періодично в цілях контролю потрібно буде здавати кров на аналіз і відвідувати лікаря.

При дефіциті В9 у вагітної і у її дитини можуть виникнути такі проблеми:

  • неможливість виносити дитину (аборти на ранніх термінах гестації або загибель плода в животі матері на більш пізніх строках)
  • дефекти нервової трубки малюка
  • неповноцінна плацента, що веде до гіпоксії дитини

Потрібно знати, що у плода на 3-му тижні від зачаття формується трубка, яка в майбутньому стане спинним і головним мозком. Якщо в організмі матері при цьому не буде потрібного кількості фолієвої кислоти, трубка нормально не побудована, або ж зовсім не буде формуватися. Дефіцит цього вітаміну може викликати у дитини такі відхилення розвитку, через які він не буде далі рости, і помре в животі матері.

Аненцефалія – ще один наслідок, коли відсутня фолієва кислота при плануванні вагітності  і на перших місяцях гестації. Патологія передбачає відсутність більшої частини головного мозку. Розвиватися далі з такою серйозною проблемою плід не зможе, тому лікар з ультразвуку визначає патологію і робить переривання вагітності за медичними показаннями.

Цефалоціле також може сформуватися, якщо вагітна не буде пити призначену лікарем фолієву кислоту. Череп плода розщеплюється, і через нього проникає мозкова оболонка або мозок. Прогноз може бути і досить гарним, але іноді дитина вмирає, не народившись.

Дуже часто при нестачі В9 фіксують такий дефект нервової трубки як ущелина хребта. У хребцях формується дефект, оголюючи спинномозковий канал, і відбувається вибух оболонок спинного мозку. Прогноз залежить від того, в якій мірі знаходиться дефект. Шанси народити здорову дитину прагнуть до нуля. Він або загине ненародженим або народиться інвалідом.

Але не всі наслідки нестачі розглянутого вітаміна можна виявити в період гестації або по народженню дитини. Іноді дефіцит був невеликий, і порушення нервової тканини, відповідно, також були невеликими у плода. Тому дитина росте, нормально розвивається. Але в шкільні роки виявляється, що він не може утримувати увагу в достатній мірі і достатній час, і з’являються інші труднощі в навчанні.

Дослідники з Кембриджського університету проводили дослідження, які виявляли зв’язок між нестачею фолієвої кислоти в організмі і емоційними розладами у малюків. Якщо жінка здорова, її харчування збалансовано, то нестача вітаміну може залишитися непоміченою. Тобто ніяких тривожних симптомів не буде. Але дефіцит В9 дуже відбивається на плаценті і самій дитині, особливо в перші місяці. Тому заради здоров’я майбутньої дитини важливо приймати фолати в призначеному лікарем дозуванні.

Фолієва кислота при плануванні вагітності – на якому терміні вагітності приймати?

Фолієва кислота при плануванні вагітності потрібна обов’язково. Якщо ви тільки-тільки зрозуміли, що вагітні, відразу йдіть до лікаря і питайте про цей вітамін. У нормі потрібно робити профілактику дефіциту В9 за 3 місяці до планованого зачаття (іноді навіть раніше). Це одне з пояснень, чому не зовсім добре вагітніти спонтанно. Якщо жінка харчується не зовсім правильно, то у неї буде нестача фолатів. Щоб організм накопичив достатню їх кількість, потрібно хоча б три місяці, ніяк не менше.

Нервова трубка у ембріона формується дуже рано. В цей час майбутня мама може навіть не знати про свій статус вагітної, особливо, якщо її менструальний цикл від 30 днів. Також причина прийому В9 при плануванні: нестача вітаміну може стати причиною безпліддя.

Фолієва кислота при плануванні вагітності – дозування

У більшості випадків фахівці призначають прийом фолатів в кількості 400 мг на добу за 3 місяці до зачаття. У збільшеній дозі потребують майбутні вагітні, яким був поставлений діагноз цукрового діабету і / або епілепсії. Вони приймають 1 мг в день, якщо іншого не радить фахівець. Якщо у жінки вже народилася дитина (або сформувався плід) з будь-яким дефектом нервової трубки, їй призначають дозування до 4 мг на добу.

Жінка повинна пройти обстеження, щоб лікар знав, потрібна їй збільшена доза фолієвої кислоти при плануванні вагітності, чи ні. Дозування не змінюється з дня зачаття. У багатьох країнах світу є рекомендації щодо додаткового прийому В9 вагітним. В Америці тим, хто планує стати мамою, рекомендують добове дозування фолатів від 400 до 800 мг за 30 днів до зачаття і весь перший триместр вагітності.

Також в рекомендаціях говориться, що прийом препаратів фолієвої кислоти не відміняє харчування продуктами, збагаченими фолатами. Збагачення проводиться штучно. Якщо 10 хвилин варити або смажити продукти з фолатами, то вся корисність випаровується. Хіба що можна додавати їх в салати, смузі, коктейлі. Перевагу варто віддати прийому таблетованій формі фолатів.

Фолієва кислота при плануванні вагітності – надлишок фолієвої кислоти

Вітамін В9 розчиняється в водичці. Це означає, що з нашого організму виводиться він через нирки. Якщо у вас накопичиться дуже велика кількість фолатів в організмі, це може нашкодити дитині. З обережністю застосовують препарати фолієвої кислоти при таких станах:

При передаванні по спадку гени, які не справляються з переробкою фолатів в організмі

важкі хвороби нирок і печінки у вагітної

При надлишку фолатів в організмі вагітної наслідки для дитини можуть бути аналогічними з такими при нестачі В9. Тому про прийом препарату ви повинні порадитися зі своїм лікарем. Дослідження підтверджують, що у матерів, які приймають фолієву кислоту при плануванні і при виношуванні, народжується менше дітей з вадами розвитку.

Коли прийом фолатів при плануванні став широкою практикою, випадків щілини хребта стало на чверть менше! Деякі дослідники вважають, що надмірна кількість вітаміну В9 в організмі може збільшити масу плода, а в майбутньому такі діти будуть страждати на цукровий діабет і ожиріння. Також при надлишку фолатів в організмі вагітної у дитини буде схильність до таких хвороб:

  • поганий імунітет
  • бронхіальна астма
  • алергічні реакції.

Але не існує досліджень, які б довели такий зв’язок. Як і інші аптечні препарати, фолієва кислота при плануванні вагітності  застосовується в тому дозуванні, яку прописав лікар (і в тій, що відповідає інструкції). Якщо ви не плануєте вагітність і не вагітні в даний момент, не варто самостійно призначати собі фолати. Наслідки можуть бути жахливі.

У чоловіків надлишок В9 в організмі в два рази збільшує ризик розвитку онкології передміхурової залози. Якщо фолати в кількості 500-850 мкг на добу приймає жінка, яка не чекає дитину, у неї на 20% зростають шанси отримати діагноз аденокарциноми грудей. Якщо ж її доза становить від 850 мкг, то ризики даної хвороби підвищуються аж на 70%. Надлишок фолатів в організмах людей у віці призводить до розладу психо-соціальної сфери.

Симптоми надлишку В9 в організмі:

  • в роті відчувається гіркота
  • в роті з’являється смак металу без іншої на те причини
  • роздратованість
  • сильна збудливість
  • розлади ШКТ (пронос, нудота і / або блювота)
  • неможливість швидко заснути
  • дефіцит вітаміну В12 і нестача цинку в організмі
  • порушення ниркової функції
Фолієва кислота при плануванні вагітності – аналізи

Аналіз на рівень фолатів в організмі лікарі призначають тим, у кого є діагноз анемії або гомоцистеїнемії. Якщо вагітна не має патологій, то аналіз їй здавати не потрібно, тому що вірних результатів не вийде (адже вона приймає препарат фолієвої кислоти).

Фолієва кислота при плануванні вагітності  приписується лікарем незалежно від того, який рівень був до цього.

Фолієва кислота при плануванні вагітності – препарати фолатів

Сьогодні в аптеках можна знайти велику кількість препаратів, в яких є В9. В основному різниця полягає в дозуванні і в вартості. У таблетках дозування часто становить 1 мл, і доводиться ділити її на дві частини, щоб не викликати передозування. Віддавайте перевагу дозуванню 400-500 мкг, тому що вагітним вітамін призначають в основному саме в такій кількості.

Якщо у вагітної виявлено гомоцистеїнемії, про дозування повинен обов’язково сказати лікар. При виношуванні дитини вам не потрібно приймати всякі вітамінні препарати поспіль. Якщо у вас з раціоном все в порядку, ви живете в благополучних місцевостях, то потрібно в добу 400 мг фолатів, препарати йоду і препарати заліза. Але і то не всім вагітним (але В9 потрібен всім вагітним).

Як уже зазначалося, профілактику дефіциту В9 в організмі потрібно проводити за 3-4 місяці до зачаття. Приймають препарати фолієвої кислоти в добовому дозуванні 400 мкг. У перші 3 місяці виношування дитини приймають 400 мкг. Але в частині випадків жінка повинна приймати цей вітамін, поки дитинка не відобразиться на світло.

Доза 1 мг за 24 потрібна тим, у кого є епілепсія або цукровий діабет. Ще вище може бути доза, якщо в минулому у жінки народжувалося потомство з вадами серця і нервової трубки. Але рішення має бути за лікарем. Тому йому важливо знати, які патології є у вас і народжених вами дітей.

Фолієва кислота при плануванні вагітності – інструкція до фолієвої кислоти
  • Протипоказання до прийому препарату В9:
  • підвищена чутливість до інгредієнтів препарату
  • злоякісні новоутворення
  • діти з нестачею кобаламіна в організмі
  • діти з перніциозною анемією
  • Можливі такі побічні ефекти:
  • гіркота в роті
  • еритема
  • гіпертермія
  • бронхоспазм
  • висип на шкірі
  • свербіж шкіри
  • зниження апетиту
  • нудота
  • здуття живота
  • при довгих курсах прийому – нестача в організмі вітаміну В12
  • Взаємодія з іншими препаратами

Дозування В9 повинна бути вище, якщо вагітна паралельно приймає:

  • естрогени
  • оральні протизаплідні засоби
  • анальгетики
  • протисудомні ліки
  • Всмоктування фолатів гірше при прийомі:
  • колестираміну
  • антацидів
  • сульфонамінів
  • поліміксинів
  • хлорамфеніколу
  • тетрацикліну

Фолієву кислоту лікар замінює фолінатом, якщо пацієнтка приймає:

  • триметоприм
  • тріамтерен
  • метотрексат
  • пириметамін

Якщо в організмі жінки не вистачає В9, їй важливо ввести в раціон такі продукти:

  • сир
  • свіжу печінку
  • бобові
  • буряк
  • шпинат, салат
  • морквину
  • помідори
  • горіхи і злаки
  • яйця

Не можна призначати вітамін В9 тим, у кого є апластична і В12-дефіцитна анемія. Антациди (при лікуванні вагітної ними) застосовується через 2 години після прийому В9, холестирамін приймається через годину після фолатів або за 4-6 годин до прийому В9.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *