Home / Діти / Ейдетика для дітей. Вправи для розвитку

Ейдетика для дітей. Вправи для розвитку

Ми живемо в інформаційному суспільстві, – щодня кожен з нас занурюється в потік інформації: з телевізора, інтернету, книг, електронної пошти, газет, журналів, рекламних щитів. Він настільки великий, що кілька років тому в психології з’явилися терміни «інформаційний стрес» і «інформаційне перевантаження». Засвоїти всю інформацію, що «входить» неможливо, та й непотрібно. А ось навчитися грамотно з нею працювати може стати вельми корисним умінням в сучасних реаліях, а саме, – швидко аналізувати, фільтрувати непотрібне, міцно засвоювати важливе. Воно необхідне дорослим і, звичайно, особливо дітям. Існують сучасні методики, що допомагають дітям розвивати мислення, мову, пам’ять, уяву. У цій статті ми дізнаємось, що таке ейдетика для дітей.

Ейдетика для дітей – історична довідка

Ейдетика для дітей. Вправи для розвитку

У перекладі з грецької «ейдос» означає «образ». Ейдетика – це методика навчання, яка розвиває здатність мислити образами, вчить методам запам’ятовування інформації, сприяє розвитку уяви.

Терміни «ейдетизму» і «ейдетика» були введені в науку сербським вченим Віктором Урбанчіча в 1907 р. Подальший розвиток і оформлення в якості методики ейдетика отримала в 1920-х як результат досліджень німецького вченого Еріка Йенш і його однодумців.

На сьогоднішній день ейдетика для дітей отримала цілком офіційне визнання – в світі успішно працюють близько 5000 інструкторів-викладачів.

Ейдетика для дітей – розвиток

Ми розповімо про найбільш ефективні і популярні інструменти, що пропонує  ейдетика для дітей:

Метод зорового промальовування. Добре працює при вивченні цифр і букв. Він полягає в тому, що контур знака доповнюється деталями і, таким чином, він перетворюється в якийсь предмет. Наприклад, з цифри 6 можна намалювати навісний замок, з 7 – кочергу, а з 8 – окуляри. Малюючи, дитина розвиває пам’ять і міцно запам’ятовує написання цифр або букв, а коли зустрічає в своєму оточенні предмет, згадує «зашифрований» в ньому знак.

Метод уявного промальовування. З його допомогою дітям легше запам’ятовувати тексти та вірші. Перед тим як заучувати рядки, дітей потрібно «занурити» в атмосферу, описану в них. Візьмемо, наприклад, відомий уривок з поеми «Руслан і Людмила» О.С.Пушкіна про лукомор’я. Попросіть дітей уявити морський берег, відчути запах морської води, почути шум прибою. Потім діти уявляють, що біля берега росте величезний багаторічний дуб, оперезаний важким золотим ланцюгом, а по ланцюгу неспішно ходить кіт.

Метод запам’ятовування точної інформації. Він включає в себе мнемоніку, запам’ятовування з опорою на асоціації, ланцюговий метод і акровербальну техніку.

Мнемоніка – це прийоми запам’ятовування складної інформації шляхом зміни її виду. Хорошим прикладом прийому мнемоніки може бути всім відома фраза «Кожен мисливець бажає знати, де сидить фазан». У цій пропозиції перша буква кожного слова позначає колір спектра в порядку їх розташування в веселці.

Ланцюговий метод – полягає в побудові ланцюгових асоціативних зв’язків, тобто таких, коли одна асоціація випливає з іншої і тим самим допомагає відтворювати інформацію в правильній послідовності. Підбір асоціацій можна зробити цікавою грою.

Акровербальна техніка ( «акро» в перекладі з грецької – «край», «вербо» – слово) заснована на перетворенні матеріалу, який потрібно запам’ятати, в цікаві тексти, вірші, пісні. Наприклад, неправильні дієслова англійської мови легше засвоїти у віршованій формі:

Глянь, рогатку Баламут

У свою кишеньку put-put-put  (покласти)

І begin-began-begun (починати)

Хуліганити хуліган!

Техніка перетворює запам’ятовування в мимовільний процес. Замість стомлюючого і нудного зубріння діти зайняті веселою грою.

Цими методами бажано користуватися не тільки педагогам і вихователям, а й батькам в ході щоденних спільних ігор і спілкування. На їх основі можна придумати гарні і цікаві завдання, спрямовані на розвиток у дітей пам’яті, образного мислення, мовлення, фантазії, зорової пам’яті.

Ейдетика для дітей – вправи

Займатися з дитиною, використовуючи ейдетичні вправи можна з 3-4-х років. Важливо, щоб дитина сам проявляла зацікавлення до занять – тоді і наука ейдетика для дітей  піде про запас. Найважливіша умова – це бажання дитини і його радісний настрій під час навчання. Ніколи не змушуйте дитину займатися проти його волі.

Наведемо кілька вправ, які напевно сподобаються дітям, а батьки зможуть придумати щось своє на їх основі.

Ейдетика для дітей   – завдання з картками
Ейдетика для дітей – склади свою казку

Дайте дитині 5-7 картинок і попросіть скласти казку (розповідь), щоб в ній зустрічалися предмети. Ускладнити завдання можна тим, що казка повинна бути на певну тему, наприклад, Новий рік, літо, пригоди на морі.

Ейдетика для дітей – що зникло

Розкладіть на столі перед дитиною картки, уважно розгляньте з ним малюнки. Потім попросіть малюка відвернутися, а Ви тим часом приберіть одну картку зі столу і змініть розташування інших. Коли дитина повернеться, йому належить дізнатися, яка картка зникла.

Ейдетика для дітей – ігри на розвиток зорового сприйняття
Ейдетика для дітей – дослідники

Розгляньте з дитиною який-небудь предмет, наприклад чашку. Але дивитися потрібно як дослідники, тобто, промовляючи якомога більше зовнішніх характеристик: колір, форму, матеріал, малюнок, написи, пошкодження.

Ейдетика для дітей – слідопит

Згадайте який-небудь предмет, який знаходиться у вашому з малюком полі зору. Нехай дитина спробує відгадати, задаючи навідні запитання. Щоб дитина краще зрозуміла правила гри, можна помінятися з ним ролями: нехай спочатку він сам загадає предмет, а Ви будете задавати питання.

Ейдетика для дітей – ігри на розвиток слухового сприйняття
Ейдетика для дітей – що так звучить

Покажіть дитині по черзі предмети і музичні інструменти, які можуть видавати звуки і сховайте їх у коробку. Далі видайте звук одним з предметів і попросіть малюка назвати, який предмет так звучить.

Ейдетика для дітей – звуки навколо нас

Сядьте зручніше, закрийте очі і 10-15 хвилинок слухайте з малюком всі звуки навколо вас.

Ейдетика для дітей – хто в будиночку живе

Візьміть коробку – це буде будиночок. Покладіть в неї тварин або картки з їх зображеннями. Попросіть малюка сказати, хто в будиночку живе. При цьому Вам потрібно видавати звуконаслідувальні звуки тварин: мяу, гав, му-му.

Ейдетика для дітей – ігри, що розвивають сприйняття запахів

Розкладіть по сірникових коробочках пахнучі спеції, трави, каву, продукти. Попросіть малюка по запаху вгадати, що в коробочці. Можна урізноманітнити завдання – зробити по 2 коробочки з однаковим вмістом і дати завдання по запаху знайти коробочки з однаковим наповненням, не відкриваючи їх.

На додаток можна попросити дитину описати запах або, якщо завдання виявиться складним, розкажіть йому самі. Наприклад, запах часнику – різкий і гострий, а запах лимона – свіжий і бадьорить.

Викладіть перед малюком три картки з предметами. Назвіть їх разом з ним і опишіть їх характеристики щодо всіх аналізаторів: зорового (як виглядає), слухового (які звуки видає), тактильного (який на дотик), смакового (який на смак), кінестетичного (як рухається).

Таким чином, малюк запам’ятовує образ предмета. Переверніть картки картинками вниз і попросіть дитину згадати, що, де намальовано.

Ейдетика для дітей  – розвиток пам’яті

Виберіть ряд слів для запам’ятовування і попросіть дитину скласти з них розповідь так, щоб слова в ньому стояли в запропонованому порядку. Розповідь може бути нелогічною і фантастичною: тут важливо дати повну свободу фантазії.

Діти зазвичай дуже люблять танцювати, тому вони з радістю будуть розучувати з Вами нові рухи і зв’язки. Для кращого запам’ятовування до них можна придумати асоціації або пов’язати з якимись історіями.

Ейдетика для дітей, може стати відмінною основою і прекрасною підготовкою до школи і дорослого життя, подумайте про це.


Check Also

Новорічні прикраси на 2021 рік своїми руками. Корисна підбірка

До жодного свята не готуються і не прикрашають своє житло так, як до зустрічі Нового …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *