Home / Здоров'я / Дихальна гімнастика для дітей – метод боротьби з лор-захворюваннями

Дихальна гімнастика для дітей – метод боротьби з лор-захворюваннями

Маленькі діти сильно схильні до різних захворювань через недостатність їх імунної системи. Хвороби лор-органів, наприклад, бронхіти, пневмонії досить поширені як серед немовлят, так і у більш старших дітей. Лікування подібних захворювань, звичайно ж, припускає використання медикаментозних препаратів.

Доповнити терапію можна народними засобами. Однак мало хто знає, що існує спеціальна дихальна гімнастика, яка допомагає при пневмонії, адже її вправи спеціально розроблені для відновлення системи лор-органів.

Користь фізкультури для дітей  різного віку

Незважаючи на те що методика ґрунтується на виконанні простих вправ, багато батьків відзначають її високу ефективність. У комплексі з іншими видами терапії вона істотно прискорює одужання, а також відмінно себе зарекомендувала як профілактична міра.

Висока ефективність пояснюється тим, що кисень під час занять починає активно надходити в кров. Це, у свою чергу, сприятливо позначається на діяльності нервової, судинної, травної та дихальної системи, а також головного мозку.

Вправи дихальної гімнастики  для зовсім маленьких і дошкільнят відмінно зміцнюють імунітет. Вони дозволяють розвивати ще недосконалу дихальну систему. Особливо добре позначаються заняття такого роду на тих, хто часто страждає на бронхіти, простудні захворювання, а також бронхіальною астмою.

Лікарі призначають таку терапію в комплексі з лікарською і фізіотерапевтичною при патологіях дихальної системи. Застосування методики покращує перебіг захворювань, зменшує ризик ускладнень і прискорює одужання.

Протипоказання до занять дихальною гімнастикою

Незважаючи на безліч позитивних ефектів, дихальна гімнастика показана не всім малюкам. Не рекомендується займатися такою з дітьми, що мають виражений остеохондроз в шийно-грудному відділі, травми хребта і головного мозку, високий внутрішньочерепний, очний або артеріальний тиск.

Також вона протипоказана дітям, які страждають частими кровотечами. Не завжди потрібно повністю виключати тренування, деякі вправи дозволені і будуть позначатися тільки позитивно, тому необхідно проконсультуватися у фахівців. Він підбере максимально безпечні та ефективні.

Дихальна гімнастика: спеціально для дітей

Комплекс дихальних вправ вчить дитину наповнювати повітрям легені, розширюючи при цьому грудну клітку, а на видиху повністю звільняти їх, буквально виштовхуючи його стискання. Як відомо, коли дитина не дихає на повні груди, в легенях залишається незначна кількість відпрацьованого повітря, яке перешкоджає надходженню нового в необхідній кількості.

Фахівці ЛФК рекомендують проводити заняття щодня протягом 10-15 хвилин. Погодьтеся, зовсім недовго. Зарядку роблять двічі на добу, наприклад, вранці і ввечері. При цьому після вечері повинно пройти не менше години. Можна займатися перед ранковою зарядкою, тобто включити дихальну гімнастику в звичний комплекс.

Важливий момент – зацікавленість малюка. Дихальні вправи можуть здатися йому достатньо нудними і дуже складними. Батьки, наприклад, можуть придумати кожному руху смішну назву, проводити тренування в ігровій формі. Попросіть дитину взяти свої іграшки, а також займайтеся зарядкою разом з ним.

У теплу пору року краще займатися за методикою на свіжому повітрі, а в холодну – провітрити кімнату перед виконанням комплексу.

Крім того, батьки повинні постійно спостерігати за дитиною, щоб не допустити появу ознак гіпервентиляції легенів – зміни кольору обличчя, відчуття поколювання в руках і ногах, прискорене дихання, тремтіння кистей. При виникненні перерахованих симптомів необхідно припинити заняття.

На перших порах у малюка може крутитися голова. У такій ситуації необхідно зробити наступне: скласти долоньки «ківшиком», піднести до обличчя і дати малюкові кілька разів глибоко вдихнути. Потім можна повернутися до звичних занять.

Дихальна гімнастика при бронхіті та інших лор-зазворюваннях

Будь-які вправи такого роду повинні виконуватися відповідно до деяких правил:

Вдих робиться тільки через ніс;

Щоки не надуваються, на початку їх можна притримувати долоньками;

Не можна піднімати плечі на вдиху;

Видих обов’язково тривалий і плавний.

Комплекс дихальних вправ для дітей  від 2 до 4 років

«Шарик». Початкове положення – малюка кладуть на спинку, ручки складають на животі. На вдиху він повинен повільно надути живіт кулькою, а на видиху таким же чином його здути.

«Хвиля». Вихідне положення – лежачи на спині, ноги звести разом, руки покласти уздовж тулуба. На вдиху руки піднімаються і відводяться назад. Вони повинні торкнутися підлоги за головою. На видиху повертаються у вихідне положення. При цьому дитина повинна вимовити «Вни-и-и-з».

«Годинки». Вихідне положення – стоячи, руки опущені, ніжки на ширині плечей. Дитина повинна зображати годинник, розмахуючи прямими руками вперед і назад, і говорити «тік-так».

«Водолаз». Малюк повинен представляти, що він занурюється під воду. Необхідно затримати дихання наскільки це можливо. Обов’язково дихати не ротом, а носиком.

«Паровозик». Дитина імітує паровоз. Стоячи, він повинен робити почергові рухи руками, вимовляючи «чух-чух», а зупиняючись, говорити «ту-ту».

«Виросту великим». Вихідне положення – стоячи прямо, ніжки разом. Руки спочатку піднімаються в сторони, потім вгору. При вдиху піднімаються на носочки і потягуються. На видиху руки опускаються, і дитина стає на ступні. При цьому він повинен говорити «Ух».

Кожна вправа повторюється по 4-6 разів. Між ними можна робити невеликі перерви, якщо малюк втомлюється.

Комплекс дихальної гімнастики: для дошкільнят

«Хом’ячок». Потрібно надути щічки і пройти так кілька кроків, потім повернутися і поплескати по ним, випускаючи повітря;

«Кульбаба і трояндочка». Початкове положення – стояти прямо. «Нюхаємо троянду» – глибокий вдих носом, «дуємо на кульбабу» – максимально випускаємо повітря;

«Ворона». Початкове проложення – стоячи, руки опущені, ноги трохи розставлені. На вдиху руки широко розводяться в сторони, імітуючи крила, на видиху вони повільно опускаються зі словом «каррр»;

«Курочка». Вихідне положення – сидячи на стільці з опущеними руками. Робиться швидкий вдих, руки згинаються до пахв, долонями вгору. На видиху їх опускають вниз, повернувши долоні в протилежну сторону.

Вправи дихальної гімнастики  для дітей  відіграють важливу роль у лікуванні захворювань, загартовуванні і оздоровленні, тому до вибору комплексу потрібно підходити обдумано і відповідально.

При розробці комплексу враховується ефективність кожної вправи, доступна ступінь складності, ступінь впливу на дихальну мускулатуру, вентиляцію всіх відділів легень, розвиток і зміцнення верхніх дихальних шляхів.

Систематичне виконання має включатися в комплекси оздоровчої гімнастики і фізкультури. Його призначають при пневмонії та інших захворюваннях. Якщо лікар не призначив такої терапії, батьки повинні самі попросити його про це, особливо, якщо малюк часто хворіє.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.