Кетчуп – один з найпопулярніших соусів у світі, якщо не найпопулярніший. Це універсальний продукт, який підходить до багатьох страв. Його смак може бути дуже м’яким і ніжним, насиченим і гострим. Домашній кетчуп набагато корисніший тих, які продають в магазинах, адже в останніх містяться різні харчові добавки: ароматизатори, підсилювачі смаку, консерванти, стабілізатори. Лікарі не рекомендують вживати такі кетчупи регулярно, особливо дітям. Існує ризик придбати гастрити, надлишкову вагу і проблеми зі шлунком. Щоб зі здоров’ям як у дорослих, так і у дітей не виникало проблем, можна готувати смачний домашній кетчуп.
Цікаві факти про домашній кетчуп
У XVII столітті кетчуп виглядав трохи інакше. Незвичайний соус ввезли в Англію з Китаю і в ньому не містилися томати. У його складі були волоські горіхи, анчоуси, квасоля і гриби, а також розсіл молюска або засоленої риби, часник, вино і спеції.
Таку приправу в Англії називали кетчуп. Багатьом жителям вона дуже подобалася. Таким чином, через деякий час Європа познайомилася з кетчупом. У XIX столітті в кулінарних книгах з’явилися рецепти з використанням томатів.
Кетчуп є чудовою приправою для улюблених страв. Їх смак і аромат стануть яскравішими і смачнішими завдяки соусу.
Як готувати домашній кетчуп
Щоб приготувати домашній кетчуп потрібні томати, спеції і оцет. Все дуже просто, тільки знадобиться трохи часу. Зате домашній продукт при правильному приготуванні не тільки корисніший магазинного, але набагато смачніший. Тим більше що ви можете все робити на свій смак: солодше, гостріше або ніжніше. А за бажанням можна ще додати шматочки інших овочів.
Дотримуйтесь трьох головних секретів при приготуванні.
Домашній кетчуп. Секрет №1: стиглі помідори
Для кетчупу вибирайте тільки стиглі, гарні помідори. Це є основою кетчупу. Недостиглі або переспілі не підходять. Вони не дадуть потрібний якісний результат. Бажано, щоб помідори були вирощені в домашніх умовах: на дачі, на городі без хімічних підгодовувань.
Домашній кетчуп. Секрет №2: як досягти густоти
Цінною властивістю хорошого кетчупу вважається його густота. Багато виробників для її досягнення застосовують крохмаль. У домашніх умовах такого ефекту можна досягти завдяки упарюванню.
Цей процес відбувається протягом 1,5-2 годин. У деяких випадках він може тривати і довше. Томатну суміш необхідно довести до кипіння, потім зменшити вогонь до мінімуму і готувати при періодичному помішуванні, поки рідина не випарується. Тоді виходить потрібна густота.
Домашній кетчуп. Секрет №3: натуральні консерванти
У магазинних кетчупах міститься бензоат натрію, який пригнічує плісняві гриби та дріжджі. Його додають для того, щоб продукт зберігався і не псувався якомога довше.
Ця речовина є в невеликих кількостях в кориці, гірчиці, гвоздиці, яблуках, журавлині, родзинках. Такі добавки можна зустріти в багатьох домашніх рецептах.
Також дуже сильним консервантом, який використовують в домашніх умовах, вважається оцет. Саме тому у багатьох народів світу його використовують в якості основного компонента при заготівлі овочів.
Класичний домашній кетчуп
інгредієнти:
2,5 кг помідор
0,5 склянки цукру
Чорний перець 20 горошин
Гвоздика 2 шт.
Коріандр 10 горошин
Оцет 9% 2 столові ложечки
Сіль без добавок 0,5 столової ложечки
Базилік, петрушка, кріп за смаком
Домашній кетчуп – спосіб приготування
Щоб приготувати домашній кетчуп потрібно стиглі помідори промити і вирізати плодоніжки.
Розріжте їх на невеликі частини, покладіть в ємність і готуйте їх на середньому вогні 20 хв.
Потім цю суміш протріть через сито або подрібніть за допомогою блендера.
Отриману томатну масу доведіть до кипіння і упарюйтена повільному вогні (1,5-2 години), поки не загусне.
Далі додайте сіль, оцет, цукор, а також зелень, перець, гвоздику та інші інгредієнти. Проваріть ще 10 хв.
Процідіть отриманий домашній кетчуп.
Подавати можна відразу після охолодження. Також можна розлити в стерилізовані банки, герметично закупорені для більш тривалого зберігання.