Анемія – патологічний стан, що характеризується падінням рівня еритроцитів і / або гемоглобіну в крові. У
комплекс лікування обов’язково входить корекція раціону. Призначається лікувальна дієта при анемії для підняття рівня відсутніх кров’яних клітин.
Харчування при залізодефіцитній анемії
Порушення, як говорить сама назва, виникає в результаті браку заліза в організмі. Щоб відновити картину крові, потрібно забезпечити попадання в неї необхідних елементів. Якщо хворий довго голодував, дотримувався усіляких дієт, фізично перенапружувався, йому необхідно коригувати раціон.
У випадку, коли хвороба викликана внутрішніми кровотечами або злоякісними утвореннями, однієї дієти буде недостатньо.
Дієта при анемії, іменована залізодефіцитною, може призначатися як для лікування, так і в якості профілактики. Її дія спрямована на забезпечення організму відсутніми вітамінами і мікроелементами, а також загальне зміцнення імунітету.
Харчування при залізодефіцитної анемії у більшості складається з білкових продуктів, фруктів і овочів. Жири обмежують до 40 г на добу. Обов’язково меню повинно заповнюватися свіжою зеленню, ягодами, соками.
Багаті залізом продукти рекомендується їсти разом з тими, що містять багато вітаміну С, так як останні сприяють засвоєнню першого. Не можна поєднувати їх з молочною продукцією, тому що кальцій, навпаки, перешкоджає процесу засвоєння. Це стосується і кофеїну з алкоголем.
Дієта при анемії: як скласти стіл для дорослих
Дане захворювання у цієї категорії пацієнтів протікає, як правило, складно і довго. Зазвичай причиною порушення стають тривалі надмірні фізичні навантаження і незбалансоване харчування.
Дієта передбачає наповнення меню білками, вітамінами і мікроелементами.
Харчова цінність раціону для дорослих:
Білки – до 120 г;
Вуглеводи – до 450 г;
Жири – до 40 м
Калорійність коливається від 2500 до 3000 ккал. Обов’язково в меню повинні бути присутніми свіжі плоди. Багато заліза міститься в картоплі, капусті, кабачках, баклажанах, гарбузі, цибулі, часнику, кукурудзі, шипшині, яблуках, цитрусових. З ягід краще віддати перевагу журавлині, калині, чорниці, суниці і агрусу.
Дієта при анемії для вагітних
Подібне порушення в процесі виношування дитини становить велику небезпеку, тому що може становити загрозу розвитку вагітності.
Лікування полягає в прийомі комплексу вітамінів і корекції харчування. Рекомендується ще на етапі планування почати профілактику захворювання у вагітних.
У період виношування вітаміни і мікроелементи повинні надходити в організм у більшій кількості, так як в них потребує і майбутня мати, і плід. Крім того, зростає об’єм циркулюючої крові, тобто її клітин теж має стати більше.
Для вагітної жінки дуже важливо правильне харчування, тому що захворювання може бути спровоковано і недоліком інших елементів (протеїнів, вітамінів, мінералів). В меню повинно бути присутнім м’ясо, риба, печінка, гречка, ягоди та овочі. Щоб прискорити процес засвоєння, вживають журавлину, цитрусові, смородину, адже в них багато аскорбінової кислоти.
Коли анемія виникає через брак вітаміну В, в меню вводять більше молока, яєць і м’ясних продуктів.
Дієта при анемії, що виникла у літніх людей
Порушення такого роду досить часто зустрічається у даної категорії пацієнтів. Це пов’язано з малорухливим способом життя, хронічними хворобами, зниженням імунітету. Головне в харчуванні літніх людей – регулярність. Не можна голодувати і переїдати.
Фізіологічне старіння організму зачіпає і внутрішні органи, включаючи ШКТ, так що не можна його перевантажувати.
Меню для літніх людей повинно включати м’ясо, молочне, фрукти та овочі, зелень. Не варто переходити на вегетаріанський раціон в цьому віці, оскільки організму буде складно адаптуватися до настільки глобальних змін.
У раціоні повинні бути присутніми яйця (2-4 шт. в тиждень), крупи, особливо гречана, овочі. Не варто вживати багато бобових, бо вони погано засвоюються в такому віці. Свіжі плоди можна подрібнювати до кашкоподібного стану для кращого перетравлення.
Дієта при анемії: раціон у дітей
Харчування хворого малюка має бути досить різноманітним. Крім того, страви повинні виглядати апетитно, щоб дитина від них не відмовлялася. Добове меню повинно включати м’ясо, яйця, овочі та фрукти. При вираженому ступені анемії у дітей обмежують вживання жирів.
Дуже важливо вживати продукти, багаті залізом і вітамінами А, В, С, наприклад, печінка, язик, квасоля, крупи (вівсянка, гречка, ячна), рагу і пюре з овочів. Багато вітаміну А міститься в морепродуктах, особливо в риб’ячому жирі і морській рибі. Вітаміном В багата яловичина, бобові, чорнослив, печінка.
Дієта при розвитку анемії середнього ступеню
У більшості випадків призначається лікувальне харчування №11. Воно обмежує тваринні жири. Таку дієту призначають при виснаженні організму, зниженні імунітету, в період реабілітації, після затяжної хвороби.
Стіл №11 передбачає збільшення калорійності меню, підвищення кількості вітамінів, мінералів і протеїнів. Всі страви повинні подаватися теплими. Дотримуються дрібного харчування – 5 трапез в день.
У меню при середньому ступені входять наступні продукти:
Хліб, пряники, печиво, кекси;
Перші страви;
Морепродукти;
М’ясо, печінка;
Молочне і кисломолочне;
Яйця;
Бобові, крупи, макарони;
Ягоди, фрукти, овочі, страви з них в будь-якому вигляді;
Продукти бджільництва;
Рослинні масла;
Свіжовичавлені соки, трав’яні чаї.
Буває таке, що незважаючи на дієту ситуація не стабілізується. Справа в тому, що важливо не тільки достатнє надходження заліза, а й інших поживних речовин. Наприклад, організму необхідний вітамін Е, який перешкоджає утворенню вільних радикалів, підтримує клітини крові в цілісності.
Дієта при анемії повинна включати продукти, що містять багато вітаміну В12 і фолієвої кислоти (м’ясо, злаки). Ці речовини впливають на здатність крові переносити кисень по організму.
Потрібно ввести в меню більше вітаміну С (капуста, ягоди, цитрусові). Продукти, що містять його, краще вживати свіжими, так як при термічній обробці він знищується.
Від чого варто відмовитися
Дієта – важлива частина будь-якого лікування. Не варто нехтувати лікувальним харчуванням. І в даному випадку теж не потрібно відмовлятися від корекції раціону, навіть якщо призначений прийом залізовмісних і вітамінних препаратів.
З раціону рекомендується виключити такі продукти харчування:
Торти, морозиво, випічку з кремом;
Соуси, маринади, оцет;
Жирне м’ясо, сало;
Маргарин, вершкове масло, топлений жир;
Вироби з листкового тіста;
Копчену рибу і м’ясо;
Консерви;
Шоколад;
Газовані води і алкоголь.
Крім того, в добу можна вживати не більше 13 г солі. Показано і багато пити води – не менш 1,5 літра.
Таке меню можуть використовувати не тільки люди з пониженим гемоглобіном / еритроцитами. Воно рекомендовано спортсменам, людям, які ведуть активний спосіб життя, важко працюючим фізично. Калорійність розраховують в кожному окремому випадку.
Лікувальне харчування усуває слабкість, втому, додає сил та енергії. Тривалість дієти залежить від ступеня захворювання. При легкому перебігу одужання настає дуже швидко, пропадає задишка, перестають турбувати запаморочення, зникає апатія, стає здоровішою шкіра.
Профілактика анемії має бути присутня у будь-якому віці. При тяжкому перебігу захворювання не тільки насичують раціон продуктами, багатими залізом, а й беруть медикаментозні засоби.