Home / Дозвілля / Чистий четвер 2019 – цікаві традиції та обряди

Чистий четвер 2019 – цікаві традиції та обряди

Чистий четвер 2019  відзначається 25 квітня, тому вже зараз корисно ознайомитися з історією виникнення свята, а також з цікавими народними звичаями і прикметами.

Чистий четвер 2019. Історія чистого четверга

Чистий четвер 2019 – цікаві традиції та обряди

Всі дні тижня, що передують Великодню, присвячені останнім дням життя Христа серед людей. Подія, яку згадують в Чистий четвер – Таємна вечеря. Спочатку Ісус зробив Великдень за звичаєм Мойсея, який існував в іудаїзмі, а потім встановив новий.

Під час неї Ісус Христос створив таїнство Святого Причастя, зване також Євхаристія. В Євангелії від Матвія описується, що Ісус благословив хліб, потім роздав учням. Він оголосив, що це Його плоть. Потім, благословивши чашу з вином, він віддав її учням і сказав, що це Його кров.

У Чистий четвер 2019  православні повинні причаститися Святих Дарів, що означає їх єднання з Ісусом. Він сказав, що кожен, хто їстиме Його плоть і пити Його кров, той буде з Ним і Він в ньому повіки стоятиме, тому віруючі православні християни намагаються якомога частіше причащатися, приступаючи з благоговінням і розумінням своєї негідності прийняти такі Святі дари, на спасіння душі.

Можливо, чистим цей день називають тому, що Ісус з величезним смиренням перед вечерею омив своїм апостолам ноги. У соборах під час богослужіння в цей день архієрей обмиває ноги дванадцяти монахам або священнослужителям.

Можливо, церковний чин омовіння ніг послужив основою для традиції збирання в цей день. Але православні священики не втомлюються нагадувати, що головне у Великий четвер – не прибирання квартири, а думки про покаяння, очищення та підготовки до Святого Причастя.

Православна церква неоднозначно ставиться до традиції збирання у Великий четвер. Православний священик каже, що в цей найголовніше – служба в православному храмі, а не вологе прибирання будинку. А то в завзятті своєму виконувати традиції деякі люди вимивають підлоги, миють вікна, все «вилизують» вдома, а ось в храм їм сходити ніколи, в цьому вся проблема.

Чистий четвер 2019. Богослужіння чистого четверга

Шкода, що багато лише цікавляться – якого числа чистий четвер, але не питають – коли в храм йти, як на службі поводитися, і так далі. Православним в цей день потрібно двічі побувати на богослужінні в храмі. Вранці людина повинна прийти до церкви, відстояти всю утреню. Потім православному потрібно сповідатися і причаститися Святих Дарів. У рядках, які звучать під час служби, йдеться про встановлення звичаю Євхаристії і зраду Юди.

Увечері в церкві відбувається довге богослужіння, яке починається зазвичай о восьмій вечора. Під час нього читають дванадцять уривків з Євангелій. Вибирають фрагменти, присвячені темі Страстей Господніх.

Парафіяни надають послуги у сфері з запаленими свічками. Звучать уривки з чотирьох Євангелій, які починаються розповіддю про моління Христа в Гефсиманському саду і закінчуються розп’яттям на Голгофі. У перервах між читанням Нового Завіту звучать антифони, які засуджують Іуду, несправедливість іудейської влади і сліпоту народу.

Після вечірні йде літургія Василя Великого. Після неї слідує омивання ніг дванадцяти священнослужителям, яке здійснює архієрей, як пам’ять про смирення Христа.

У Чистий четвер 2019  патріарх освячує миро – оливкову олію, до якої додають різні аромати. Її готують в перші дні Страсної Седмиці. Після цього освячене миро відправляють по єпархіях країни.

Чистий четвер 2019. Народні традиції для чистого четверга

В українського народу збереглося безліч традицій, пов’язаних з Чистим четвергом. Багато з них мали язичницьке походження, які пізніше було забуто. Вважається, що особливу силу отримує «четвергова» сіль. Її освячували в церкві, а потім вдома разом з хлібом залишали в передньому кутку столу або в божниці.

Раніше цю сіль вважали ліками: при хворобі її їли або натиралися нею. Особливими властивостями в поданні людей мав четверговий хліб. Його спеціально освячували в церкві.

Зараз в цей день прийнято рано вставати і займатися чистотою тіла, наприклад, приймати душ. Під час обмивання думки повинні залишатися світлими і чистими.

У Великий четвер люди традиційно займаються прибиранням. Починають з ікон, потім миють підлоги, вимітають сміття з кутів, миють весь посуд. В останні дні Седмиці прибиранням займатися не можна. У Чистий Четвер піклуються про святковий стіл. Випікають паски, роблять сирну паску і фарбують яйця.

Є повір’я, що в цей день необхідно підстригати волосся. Вважають, що разом з підстриженим волоссям йдуть зло і недуги. Раніше в цей день батьки вперше стригли своїх маленьких дітей. Волосся після цього не викидали, а зберігали в спеціальному мішечку.

З цим днем пов’язують і народні змови. Наприклад, вважається, що потрібно опівночі облити всього себе водою, щоб позбутися від хвороб. Існують замовляння, які люди вимовляють в цей день для різних випадків життя.

Кожен з нас хоч раз, але все ж звертав увагу на ті чи інші знаки. Тим цікавіше подумати, які послання доля приготувала в особливий день Чистого четверга, який буває тільки раз на рік. Ось які є цікаві народні прикмети:

З давніх-давен існував такий цікавий звичай: в паски при запіканні клали монети та інші символічні предмети. Хто що витягне – того і чекають в найближчий рік відповідні події.

Господині уважно стежили за тим, як піднімалося тісто, і чи вдавалося спекти хороші паски. Якщо все йшло добре, значить, і рік буде успішним.

Ще один важливий звичай: позичати, віддавати якісь речі з дому (навіть на час) вважалося поганим знаком. Краще трохи потерпіти і вибрати для цього інший день – адже разом з відданим добром можна втратити і удачу.

А ось ще одна цікава прикмета: в цей день дуже важливо, кого першим побачиш на вулиці. Якщо люди молода – знак добрий. Якщо ж старенька – можливо, доля попереджає про якусь подію, на яку краще звернути увагу.

Вважається, що краще обов’язково побувати на богослужінні, а з нього потрібно принести свічку. Вона може горіти протягом усього дня і заряджати будинок своєю чудодійною силою. Така свічка служить гарним талісманом від хвороб і небажаних подій.

Чистий четвер 2019.  Прикмети і звичаї на здоров’я

Зрозуміло, найголовніше, що треба робити в Чистий четвер – це ретельно скупатися до сходу сонця: така народна прикмета йде корінням в глибоке минуле, а точніше – до часів Христа. Вважається, що в останній день свого земного життя (адже Спасителя розіпнуть уже в п’ятницю) він здійснив таємну вечерю з 12 учнями і особисто омив ноги кожному з них. Це був знак особливої прихильності, любові і служіння людям.

Звичайно, з тих пір в народі зуміли створити свої маленькі ритуали: наприклад, вважається, що краще вмитися саме з срібного посуду. Або принаймні покласти срібний виріб на ніч в посудину з водою, з якої на ранок вмитися. Така процедура допоможе зберегти молодість і красу на весь рік.

А ще що потрібно робити в Чистий четвер 2019  – ретельно прибрати в будинку. Адже це не тільки древній народний звичай, але і прикмета на щастя. Вважається, що якщо в будинку повний порядок, то і рік пройде успішним, адже всі домочадці відчують хвилю свіжості, чистоти і порядку.

А ще була така прикмета: після заходу в Чистий четвер, в будинках не прибирали і не мели підлоги до самої Пасхи, щоб «не засмітити ока Христу, який лежить у труні».

Увечері в Чистий четвер вся сім’я може організувати собі маленьке свято: приступають до фарбування яєць та випікання пасок. Правда, їсти їх можна тільки в Світле Воскресіння.

Чистий четвер 2019. Прикмети і обряди на гроші

Оскільки цей день налаштовує на позитивні емоції поновлення, добрих змін, корисно знати про те, що робити для залучення матеріального благополуччя. Прості народні обряди допомагають налаштуватися на хвилю везіння і подумки наблизити своє благополуччя:

Перш за все, прикмета свідчить, що в Чистий четвер потрібно три рази перерахувати всі-всі гроші, які є в будинку: на світанку, в обід і на заході.

Ще ввечері в середу можна покласти в посуд з водою срібну монету. На наступний ранок цією водою вмивають обличчя, а монету зберігають в гаманці – вона буде приносити удачу протягом всього року.

А ще можна взяти 12 будь-яких монет, кинути їх у відро з чистою водою і подумки побажати собі багатства, уявивши, як мрія вже здійснилася.

До речі кажучи, цією водою можна вимити вікна і двері (тобто всі отвори) – тоді весь рік гроші будуть водитися. Уявивши себе багатим, в Чистий четвер можна з ранку вмитися чистою водою – зробити це слід до сходу сонця.

Нарешті, найцікавіша прикмета про Чистий четвер 2019   пов’язана зі зміною обстановки в квартирі. Якщо переставити меблі, весь рік буде благополучним. Адже свято є символом оновлення. Тому господарям краще постаратися потрапити саме на цю хвилю: прибирання і зміна декорацій зроблять свою добру справу.

Чистий четвер 2019. Прикмети, звичаї і змови на заміжжя

Згідно з народними повір’ями, незаміжня дівчина повинна добре уявити собі образ бажаного чоловіка (можливо, це конкретна або уявна людина). Налаштувавшись і повіривши у виконання своєї мрії, бажання підкріплюють такими обрядами:

Беруть звичайне мило і, називаючи ім’я коханого, промовляють: (Ім’я коханого) липне до мене, як мило.

Після того, як прибирання закінчиться, краще навести ідеальний порядок в своєму гардеробі. І неодмінно залишити місце … для чоловічого одягу. Цей символічний жест дозволяє уявити собі ті дні, коли поруч буде коханий: дівчина запрошує його в своє життя.

Можна взяти насіння будь-якої рослини і посадити його в квітковий горщик. Народна прикмета свідчить, що якщо посаджена в чистий четвер квітка зійде досить швидко, то і до заміжжя залишилося чекати недовго.

А ось якщо дівчина вже давно шукає своє щастя, але поки так і не зустріла судженого, вона повинна сама пофарбувати яйця, спекти паски і роздати їх усім, хто цього потребує.

Поряд з цими прикметами корисно знати, що ще потрібно робити в Чистий четвер, щоб вийти заміж.

Ось кілька цікавих молитов на любов:

Молитва про заміжжя «Про всеблагий Господи»

А цю молитву краще вимовити, дивлячись в нове дзеркало. Купують його теж в четвер, тільки здачі брати не потрібно:

Як весь світ в дзеркало дивиться, на своє відображення милується, так би мною хлопці милувалися, Зі мною милувався і цілував, Так навперебій свататись до мене рвався. В імя батька і сина, і святогго духа. Амінь.

А ця змова спеціально призначена для вдови. Потрібно прокинутися раніше і вмитися, поставивши тазик поруч з дверним косяком, і вимовити такі слова:

Як за цю скобу всі люди хвататься – так би за мене, вдову, наречений хваталися, ніколи зі мною не розлучався. Була вдова – стань  нареченою. Гарний чоловіке біля мене, раби Божої (імя), місце, ключ, замок, язик. Амінь. Амінь. Амінь.

Чистий четвер 2019. Змови при купанні

А ось ще спеціальні замовляння на Чистий четвер 2019. Як і молитви, їх вимовляють тільки на самоті. Ці слова наговорюють ще до сходу сонця. Прокидаються в четвер, вмиваються водою (її можна зарядити сріблом, поклавши на ніч перстень або інший предмет) і говорять:

Як світлий і прекраснрй чеистий четвер, так раба Божа (імя)  для всіх буду прекрасною.. Амінь.

Якщо у вас виникло відчуття, що хтось наврочив або просто останнім часом не щастить більше звичайного, можна скористатися такою змовою в Чистий четвер при купанні:

Чистий четвер, будь мені батьком, повернись до мене обличчям. Як ти, чистий Четвер, чистий і світлий, Так би і моє життя було чистим і світлим. Ключ. Замок. язик. Амінь. Амнь. Амінь.

Чистий четвер 2019. Змови на вагітність

Жінки, які довго не можуть завагітніти, в це святе церковне свято повинні попросити у Господа своє материнство. Які змови на Чистий четвер можна читати, і що потрібно зробити, щоб завагітніти:

Потрібно приготувати дві страви – одна повинна бути солодкою, а інша солоною.

Сісти за стіл, з’їсти спочатку солодку страву і сказати «Змова на дочку».

Після цього треба спробувати солону страву і скажіть «Змова на сина».

Всі страви потрібно з’їсти протягом дня.

Залишки такої їжі викидати заборонено.

Проводити такий обряд можна протягом всього Страсного тижня. Згідно прикметам, якщо жінці більше сподобалася солона страва, то у неї народиться хлопчик, а якщо солодка – то дівчинка.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *