Фабричні фарбники для пасхальних яєць дають чудовий результат, але їх не можна назвати нешкідливими. Повністю безпечними для здоров’я є натуральні харчові барвники – коренеплоди, ягоди, спеції та інші продукти, які знайдуться практично на кожній кухні. Чим пофарбувати яйця на пасху піде мова далі.
Чим пофарбувати яйця на пасху
Природні барвники дають можливість пофарбувати яйця до Великодня екологічно і не менш цікаво.
Виноградний сік
Сік, вичавлений з темних різновидів винограду, надає яєчній шкаралупі ніжно-лілове забарвлення. Насамперед потрібно знайти в продажу грона темного (чорного) винограду. За допомогою шнекової соковижималки вичавіть з ягід сік.
Можна організувати і саморобний прес з засобів, наявних під рукою. Найпростіший варіант чим пофарбувати яйця на пасху – подрібнити виноград в м’ясорубці, а потім з отриманої кашки віджати сік через кілька шарів марлі. При цьому весь макух залишиться в марлі.
У вас повинно вийти приблизно 1-2 склянки натурального виноградного соку (в залежності від того, яку кількість крашанок ви плануєте приготувати). Розбавте сік окропом (в співвідношенні 2 до 1). В отриману рідину опустіть варені яйця таким чином, щоб вони повністю покрилися барвником. Через кілька годин крашанки будуть готові!
Цибулиння
Найбільш популярною сировиною для фарбування яєць до Великодня вважається лушпиння від цибулі. Даний метод відомий ще з давніх часів. Цибулеві відходи – не просто доступний барвник, а й сильний антибактеріальний і антимікробний засіб. Якщо ви візьмете лушпиння жовтої цибулі, вибір відтінків буде варіюватися від світло-оранжевого до червонувато-коричневого. Якщо ж використовувати лушпиння червоної цибулі, колір буде темно-шоколадним.
Лушпиння цибулі (пресоване у літровій банці) перенесіть в каструлю, додайте 2 літри окропу. Дайте воді знову закипіти і варіть лушпиння ще 30 хвилин або цілу годину. З метою скорочення часу варіння, можете заздалегідь витримати шкірку в прохолодній воді протягом декількох годин. Отже, у нас є відвар лушпиння – його необхідно остудити, потім відцідити, гарненько посолити і влити пару ложок оцту.
Сіль допоможе шкаралупі не тріснути при варінні, а оцет зробить її забарвлення більш стійким і насиченим. Поверніть відвар на плиту, помістивши в нього таку кількість сирих курячих яєць, щоб рідина повністю їх покривала (приблизно 10 штук). Дайте закипіти і проваріть ще хвилин 10. Вже остиглі готові класичні крашанки перенесіть на паперовий рушник.
Технологію фарбування можна трохи змінити: коли яйця зваряться, зніміть їх з відвару, а сам барвник остудіть. Щоб забарвлення стало більш яскравим, поверніть крашанки в остиглий відвар, витримавши їх там протягом декількох годин.
Важливо! Чим довше варити або витримувати яйця у відварі цибулиння або будь-якому іншому настої, тим інтенсивнішим вийде відтінок. Крім того, яскравість кольору безпосередньо пов’язана з кількістю лушпиння (або іншої сировини): чим її більше, тим гарніший і яскравіший результат.
Після варіння яєць в гарячому барвнику їх бажано відразу ж занурити в крижану воду – завдяки різкому перепаду температур шкаралупа буде легко відходити від білка. А якщо хочете, щоб шкаралупа придбала блиск, після висихання протріть яйця серветкою, злегка просоченою соняшниковою олією.
Відео: 7 способів фарбування яєць в цибулинні
Журавлина
Завдяки журавлині яйця набувають гарний блідо-рожевий відтінок. Журавлину можна використовувати як свіжу, так і розморожену. Ягоди потрібно розім’яти кухонним пристосуванням для штовхання або ж збити міксером. За допомогою марлі або сита відіжміть з отриманої каші сік.
На виході повинно вийти приблизно 2 склянки натурального журавлинного соку. З метою економії можете розбавити ягідний сік водою (у пропорції 2 до 1). Занурте в барвник стільки яєць, скільки зможе покрити собою рідина. Проваріть майбутні крашанки протягом 20 хвилин. Приберіть каструлю з вогню і залиште на ніч. Вранці вийміть з рідини готові крашанки і просушіть їх.
Кава в зернах
Натуральна кава забарвить шкаралупу в різні шоколадні відтінки (від світло-коричневого до насиченого шоколадного). Інтенсивність кольору залежить від того, яку кількість натурального кавового порошку використовувати.
Зерна кави подрібніть в кавомолці. На виході повинна вийти 1 склянка порошку. Мелений продукт залийте холодною водою (1 літр) і поставте каструлю на вогонь. Після закипання кави, занурте в неї сирі яйця (приблизно 6 штук). Варіть протягом 10 хвилин, після чого зніміть каструлю з вогню.
Залиште крашанки в каві ще на пару годин, щоб забарвлення стало більш насиченим. Даний метод фарбування складно назвати економним, однак кавовий аромат в процесі приготування подарує вам приємні емоції.
Червонокачанна капуста
Настій червоної капусти подарує білій яєчній шкаралупі ніжно-блакитний (світло-синій) колір. Дрібно наріжте червонокачанну капусту (1 екземпляр великого розміру або 2 середнього) і залийте 2 літрами окропу. Проваріть качан близько години.
Капусту відкладіть, а відвар процідіть і остудіть. Влийте в отриманий барвник 8 ст. л. оцту і помістіть туди попередньо зварені яйця (10 штук). Час від часу діставайте крашанки, оцінюючи результат фарбування. Якщо бажаєте отримати яскраве блакитне забарвлення, замочуйте яйця у відварі протягом ночі.
Куркума
Корінь куркуми – ще один відмінний природний варіант чим пофарбувати яйця на пасху. Завдяки цій спеції шкаралупа виходить красивого золотисто-жовтого забарвлення.
Важливо! Єдиний мінус даного способу фарбування – важко виводяться плями. Тому в процесі фарбування намагайтеся дотримуватися акуратності.
Візьміть 4 столові ложки куркуми, залийте одним літром води. Занурте в цей склад сирі яйця, дайте рідині закипіти, після чого проваріть ще близько 10 хвилин. Можна також помістити вже варені яйця в гарячу воду з аналогічною кількістю жовтої спеції і витримувати в барвнику кілька годин.
Кропива
У відварі кропиви шкаралупа придбає ніжно-зелений відтінок. В даному випадку бажано використовувати яйця тільки з білою шкаралупою.
Крім народної медицини і косметології, кропиву використовують і в кулінарії, готуючи супи.
У каструлю разом з яйцями закладається сушена аптечна кропива (однієї пачки вистачить на 3-4 літри води). Навіть при тривалому кип’ятінні (15-20 хвилин) забарвлення все одно не яскраве, але на виході зеленуватий колір все ж досягається. Можна також опустити в остиглий відвар вже варені яйця і поставити на ніч у холодильник.
Малина
При використанні ягід малини у вас вийдуть рожеві крашанки. Для цього в невеликій каструлі змішайте 3 склянки ягід (свіжих або заморожених) з 2 склянками води. Поставте на вогонь. Після закипання варіть ще хвилин 5. Рідину без ягід перелийте в глибокий посуд і додайте 1 ст. л. лимонного соку. В отриману суміш на кілька годин опустіть яйця.
Морква
В світло-жовтий тон шкаралупа забарвиться за допомогою моркви.
Подрібніть сирий коренеплід за допомогою дрібної терки. Залийте тертий коренеплід холодною водою (2 середні моркви на 1 літр води) і поставте на вогонь. Дайте воді закипіти, потім проваріть ще близько 30 хвилин. Процідіть і остудіть рідину, потім додайте туди трохи оцту.
У природний барвник занурте попередньо зварені яйця і тримайте їх там протягом декількох годин, а краще – цілу ніч. Вранці перенесіть крашанки на паперові рушники, щоб вони просушили. Решту варених коренеплодів можна потім застосувати для приготування різних страв, салатів або пирогів.
Чи знаєте ви? Коренеплід моркви майже на 90% складається з води. Ви можете переконатися в цьому, коли збиваєте овоч в блендері або пропускаєте через соковижималку.
Паприка
При фарбуванні в відварі паприки колір крашанок виявиться проміжним між червоним і помаранчевим (як червоний сицилійський апельсин, тільки дуже блідий). Ці труднощі пов’язані з примхливістю помаранчевої фарби.
У невеликій каструлі змішайте 1 літр води з 4 ст. л. паприки. Дайте рідині закипіти, потім варіть ще хвилин 5. Перелийте рідину в глибокий посуд і додайте 1 велику ложку оцту. Помістіть в отриманий розчин заздалегідь зварені курячі яйця (приблизно 6 штук). Через кілька годин крашанки будуть готові.
Паприка – це порошок з висушених плодів червоного стручкового перцю слабопекучих сортів.
Буряк
Завдяки буряку шкаралупа забарвиться в різні відтінки рожевого, червоного або бордового. 2 великих очищених коренеплоди занурте в окріп (2 літри). Через чверть години в цю ж рідина опустіть заздалегідь зварені яйця (приблизно 10 штук; кількість регулюйте самостійно – барвник повинен повністю покривати яйця).
Щоб майбутні крашанки не потріскалися від перепаду температур, попередньо потримайте їх в теплому приміщенні або підігрійте в теплій воді. Через 8-10 хвилин витягніть весь буряк з каструлі і вимкніть конфорку. Яйцям ж дайте настоятися в відварі ще пару годин.
Можете влити у відвар оцет (2-3 ст. л. на 1 літр рідини), тоді колір краще візьметься. Час від часу діставайте крашанки і оцінюйте відтінок. Частину, залишеного буряка можна доварити і використовувати в їжу.
Чи знаєте ви? Найважчий буряк в світі була вирощена в Сомерсеті (графство в Англії) в 2001 році. Важив коренеплід 23,4 кілограма.
Чорниця
Чорничний відвар або сік подарує білій яєчній шкаралупі приємний фіолетовий відтінок. Для приготування відвару в невелику каструлю викладіть приблизно 4 склянки ягід чорниці (замороженої або свіжої), залийте водою (2 склянки). Дайте закипіти, потім варіть ще хвилин 5. Процідіть рідину від ягід. У відвар, що вийшов додайте 1 ст. л. соку лимона, потім занурте туди яйця на кілька годин або на всю ніч. Рідина повинна повністю покривати майбутні крашанки.
Яйця можна пофарбувати за допомогою чорниці і без варіння ягід. Для цього свіжу чорницю потрібно розім’яти товкачем або збити міксером. За допомогою марлі або сита відіжміть з отриманої каші сік. Якщо ви використовуєте заморожені ягоди, застеліть дно глибокого посуду марлею, зверху висипте чорницю і дайте їй розморозитися. У цей же посуд віджимають весь сік з ягід.
На виході повинно вийти трохи менше склянки натурального соку. У склянці барвника по черзі витримуйте варені яйця (близько 30 хвилин кожне). Самостійно регулюйте час знаходження яєць в барвнику, щоб отримати необхідний вам по насиченості відтінок.
Чорний чай
Чорний чай забарвить шкаралупу в коричневі тони (від золотистого до шоколадного). Заваріть міцний чорний чай (приблизно 8 ст. л. сухого листя чаю на 1 літр окропу). Настоюйте готовий чай близько 30 хвилин, після чого процідіть рідину. Перелийте барвник в глибокий посуд і додайте 1 ст. л. оцту. Помістіть вже варені яйця (6-7 штук) в отриману рідину і залиште на ніч. Регулюйте міцність чаю і час фарбування, щоб домогтися інтенсивного забарвлення.
Чи знаєте ви? Ідея заливати листя рослин окропом виникла по абсолютній випадковості. Як оповідає давньокитайська міфологія, в 2737 році до нашої ери легендарний імператор Китаю Шень-нун сидів під диким чагарником (вічнозеленої камелії китайської), поки слуга підносив йому гарячу воду. Кілька листочків з чагарнику впали в чашки з окропом. Випивши напій, Шень-нун був здивований його приємним ароматом і смаком.
З того дня він дав вказівку службовцям готувати йому виключно таке питво. Сьогодні ж, через багато століть, всього за одну секунду в світі випивається більше 2 млн чашок чаю.
Чорна смородина
При використанні чорної смородини можна досягти найрізноманітніших відтінків – від ніжно-рожевого до бузкового. Чорну смородину можна взяти як свіжу, так і розморожену. Ягоди потрібно розім’яти товкачем або збити міксером. За допомогою марлі або сита вичавіть з кашки сік. Беріть стільки ягід, щоб вийшло трохи менше склянки натурального соку.
По одному занурюйте в склянку з барвником завчасно зварені яйця, витримуючи кожне з них приблизно 30 хвилин. На власний розсуд регулюйте час знаходження яєць в барвнику (з урахуванням того, наскільки яскравий колір вам потрібен). Можна скористатися і більш простою методикою фарбування: вже зварені яйця просто натріть розім’ятими ягодами чорної смородини (свіжими або розмороженими).
Видаліть залишки кашки серветкою і залиште крашанку обсихати.
Шпинат
Шпинат зафарбовує яйця в світло-зелений колір. Великого пучка свіжої зелені вистачить на 2 літри води. Зелень вимийте і гарненько просушіть. Підготуйте 10 сирих яєць. Кожне окремо оберніть листком шпинату таким чином, щоб не залишалося зазорів.
Зафіксуйте лист за допомогою гумки або товстої нитки. Складіть заготовки в каструлю, залийте холодною водою. Увімкніть під каструлею газ, дайте воді закипіти, потім варіть ще хвилин 12. З яєць видаліть листочки, після чого опустіть крашанки в прохолодну воду. Коли відвар повністю охолоне, знову занурте в нього крашанки і тримайте їх там протягом декількох годин – колір стане більш інтенсивним.
Важливо! Заморожений шпинат краще не застосовувати: замість зеленого кольору ви ризикуєте отримати малопривабливий бежевий тон.
Відео: фарбування крашанок натуральними барвниками