Більшість людей, яким призначають курс ін’єкцій, стикаються з такою проблемою, як ущільнення після уколів на сідницях. Проблема може виникнути незалежно від того, робить уколи кваліфікована медсестра або родич, для якого медицина – дрімучий ліс. Часто такі ущільнення особливих неприємностей не доставляють, але бувають ситуації, коли від них потрібно позбавитися.
Проблема інфільтрату
Наукова назва ущільнень – інфільтрати. Так називаються місця скупчень клітин крові і лімфи під шкірою. З’являються вони в результаті травмуючого впливу від проникнення в тканини голки для ін’єкцій, а також введення препаратів, які з якихось причин не розійшлися по сусідніх тканин. Не варто сподіватися на «саме пройде». Якщо ці ущільнення під шкірою болять, вам необхідно лікування ущільнень від уколів.
Чим погані ущільення? Хоча б тим, що не можна просто так взяти і сісти на п’яту точку. Найнеприємніше в таких утвореннях, як більшість думає, – вони можуть бути болісними. І це викликає дискомфортні відчуття.
Але є і друга сторона, небезпечна для організму. Ущільнення можуть виявитися інфікованими – довго не проходять запалення здатні викликати зараження крові і ряд інших проблем зі здоров’ям.
Звідки ущільнення?
Найчастішими причинами появи ущільнень є такі чинники:
Скупчення ліків в місці уколу внаслідок швидкого введення ліків або неправильної техніки ін’єкції;
Голка неправильної довжини або шприц старого зразка (найсучасніші сьогодні – трикомпонентні). Занадто коротка не дістає до м’язового шару. Введена речовина накопичується в жировому шарі. Це треба враховувати, коли укол робиться людині з надмірною вагою;
Перенапружені м’язи. Не слід робити ін’єкції стоячи, потрібно лягти, щоб м’язи були розслаблені;
Основа препарату. Густі і масляні структури в тканинах розсмоктуються довго. Ін’єкції з ліками на такій основі слід робити дуже повільно;
Алергічна реакція. Якщо місце уколу набрякло, почервоніло і свербить, швидше за все, у пацієнта алергія на препарат.
Існує також ряд ущільнень, які після проведення уколів на сідницях виглядають як шишки, але насправді це можуть бути гематоми.
Вони виникають через пошкодження судин і потрапляння крові в тканини. Утворене ущільнення зазвичай темно-бордового кольору і по своїй суті є синцем.
Часто ущільнення, що виникають після уколу, можуть стати результатом неакуратного введення і шприця, коли голкою задінеться нервове закінчення. Таке пошкодження супроводжується запаленням і набряком. Подібне локальне ущільнення може заніміти і втратити чутливість.
Періодично людина може відчувати «простріли», які болем віддаються в нозі або попереку. Природно, якщо все це відбувається вдома, вам слід звернутися до лікаря, який призначав це лікування, або уточнити, який фахівець в клініці зможе надати вам кваліфіковану допомогу.
Чим загрожує ущільнення після уколу?
Багатьом з нас слід звернути увагу на те, що всі процедури від ущільнень після уколів робити необхідно під наглядом фахівців. При цьому слід враховувати, що вибір засобів має бути суто індивідуальним. Далеко не всі способи, які підійшли пораднику з форумів, допоможуть у вашому випадку.
Що має стати приводом для занепокоєння, крім самого факту появи одного або декількох ущільнень?
нагноєння або абсцес;
гострий біль і відчуття, ніби шишка «горить»;
підвищення температури тіла або озноб;
почервоніння або синяк;
сильний набряк;
погіршення самопочуття.
Як їх позбутися?
Якщо ж інфільтрати турбують вас тільки з естетичних міркувань, можна спробувати скористатися деякими лікарськими засобами. Найефективніше себе показують препарати локальної дії, які глибоко проникають в тканини.
Вони випускаються на основі гепарину (речовина, що розріджує кров) або троксерутину (знімає запалення і покращує трофіку тканин).
Список їх досить широкий:
Ліотон;
Траумель;
Мазь арніки;
Троксевазин;
Мазь Вишневського (Лінімент бальзамічний).
Для досягнення максимальної ефективності слід уважно вивчити склад кожного засобу та протипоказання до його застосування. Ми, звичайно, щиро сподіваємося, що перед покупкою одного або відразу всіх таких препаратів ви все ж розсудливо проконсультуєтеся з лікарем, «пред’явивши» йому свої ущільнення.
Зверніть увагу, що для кожного випадку вибір засобу буде відрізнятися. Наприклад, мазь Вишневського не можна застосовувати при гострих гнійних захворюваннях. Засоби ж на основі гепарину не слід застосовувати людям з гемофілією.
Розділилися думки і з приводу такого препарату, як Димексид. Його немає в нашому списку популярних засобів від ущільнень на сідницях. Цей лікарський препарат має виражений протизапальний ефект. Але кількість протипоказань до його застосування настільки велика, що шкоди від нього може бути більше, ніж користі.
Не ліками єдиними
Якщо після прийому у лікаря виявиться, що у вашому конкретному випадку медикаментозне лікування не підходить, вам можуть запропонувати апаратні способи. З їх допомогою можна як прибрати ущільнення, що з’явилися на тілі після уколів, так і знезаразити навколишні тканини.
Щоб прибрати наслідки постін’єкційних інфільтратів, фахівці фізіотерапевтичних кабінетів застосовують прогріваюче і знезаражувальне обладнання, лампи, а також електричні масажери.
Який би метод вам не довелося використовувати, пам’ятайте, що масажувати м’яз з інфільтратами необхідно тільки в напрямку м’язових волокон.
У медичних центрах також можуть надати кваліфіковану допомогу, застосовуючи сучасний метод, заснований на дії електрофорезу з гідрокортизоном. Насправді методів маса. Яким з них скористатися, щоб прибрати ущільнення, визначайте виходячи зі стану інфільтратів.
Високу ефективність відзначають ті, хто прикладав до сідниць капустяні листи, а також алое. Мінус методу тільки в тому, що при прикладанні листів (це необхідно робити два-три рази на день) пересуватися з ними незручно.
Сітка з йоду – ще один універсальний спосіб, яким можна скористатися «про всяк випадок». Його хвалять, але і цей метод не завжди допоможе. Він хороший лише на початковому етапі, коли курс уколів тільки починається. Але якщо ущільнення вже кілька днів, малювати сітку – не потрібно
Врахуйте, що запущені форми інфільтратів можуть не проходити протягом декількох місяців. Вам також слід знати, що деякі маніпуляції можуть заподіяти навіть більшої шкоди, ніж якщо ви просто залишите все як є. Так, дуже часто пропонуються різноманітні спиртові компреси. Деяким вони дійсно допомагають.
Але ви повинні знати, що такий засіб може викликати опік шкіри, який проявляється у вигляді лущення. Якщо ви все-таки вирішите застосувати спиртовий компрес, область, на яку він буде накладатися, попередньо треба змастити зволожуючим або живильним кремом.
І останнє з важливої інформації. Сідничний квадрант – це досить велика площа для уколу. Тому у вас є поле для діяльності. Не слід раз за разом колоти в одне і те ж місце.
Ін’єкції необхідно робити в різні місця сідниці. І не забувайте, що якщо на одній вже не залишилося місця, ви можете робити укол в другу. Той же, кому роблять ін’єкцію, не повинен напружувати м’язи. Уміння розслабитися допоможе пацієнту уникнути появи ущільнень.