Кольоровий лишай – захворювання, спровоковане грибками, що розмножуються в роговому шарі епідермісу. Ця патологія серед медиків та населення також відома під назвами висівковий лишай або сонячний грибок.
Варто відзначити, що ця недуга не становить серйозної небезпеки для здоров’я. Його можна легко вилікувати медикаментозними і народними методами. Єдина неприємна річ – психологічний дискомфорт, який він доставляє хворому.
Причини появи кольорового
Чомусь побутує думка, що ця патологія не заразна і пов’язана зі збоями в роботі організму. Але дерматологи підтверджують, що дане грибкове ураження може передаватися від людини до людини. Тому його зараховують до групи умовно заразних захворювань, оскільки не у всіх заражених людей виникають клінічні ознаки хвороби.
Велике число населення планети є носіями багатьох видів грибка, але проявляються вони тільки у людей з ослабленою імунною системою, у тих, хто страждає хронічними захворюваннями.
З цієї причини зараження є можливим за:
Використання предметів гігієни та особистого користування зараженої людини (одягу, рушники, мочалки і т.д.);
Особистих контактах;
Відвідуванні громадських роздягалень, примірочних кабінок і аналогічних місць.
Термін інкубаційного періоду може тривати від 14 днів і до кількох місяців, при цьому симптоми ураження не виникають. Коли з’являються провокуючі фактори, хвороба починає прогресувати, тобто грибок розмножується.
Причини появи лишаю:
Порушення фізіологічних процесів в шкірі;
Генетична або індивідуальна схильність до дерматомікозів;
Ожиріння, цукровий діабет, інші ендокринні патології, вегетоневроз;
Гіпергідроз (підвищена пітливість);
Зниження імунітету після перенесених інфекцій (карієс, пієлонефрит, хронічний тонзиліт). Дуже часто ним страждають хворі на туберкульоз різних форм;
Вегетосудинна дистонія;
Хвороби печінки, ШКТ;
Захворювання органів дихання;
У жінок при гормональному дизбалансі, патологіях надниркових залоз, яєчників, під час вагітності;
При надмірному використанні антибактеріальних засобів гігієни (мило, гель для душу і т.д.).
Слід зазначити, що хвороба рідко вражає маленьких дітей. Це може статися тільки після сильному зниженні імунітету.
Як вилікувати кольоровий лишай
В обов’язковому порядку потрібно відвідати фахівця. У даному випадку – лікаря-дерматолога. Він повинен спочатку підтвердити діагноз, а потім вибрати курс лікування. Діагностика проводиться методом йодної пробки Бальцера, також беруть зішкріб, застосовують ртутно-кварцові лампи з аніліновими барвниками, проводять мікроскопічні дослідження. Що стосується лікування, то воно повинно бути комплексним і тільки лікар зможе підібрати відповідні методи.
Багато хворих намагаються побороти недугу самостійно, тобто займаються самолікуванням. При цьому вони приймають різні протигрибкові засоби без попередньої консультації з лікарем. Але це неприпустимі заходи, тому що вибір препаратів безпосередньо залежить від типу грибка, який визначають після діагностики.
У літній період потрібно більше засмагати, так як сонячні промені сприяють знищенню грибка. Навіть після того, як людина засмагне, знебарвлені плями будуть видні ще деякий час.
Не обходиться без застосування різноманітних антімікотичних засобів. Це може бути мазь, крем, розчин або спрей. Препарати для місцевого застосування використовуються, як правило, двічі на день протягом двох тижнів. Наприклад, лікар може порекомендувати якусь мазь від обширного кольорового лишаю (Трідерм, Мікозолон та ін.). Намазують їх двічі на день. Курс лікування часто не триває довше 2 тижнів.
Коли площі ураження досить великі, а захворювання триває вже тривалий час, то, можливо, знадобиться приймати системні протигрибкові препарати (таблетовані форми), наприклад, Тербінафін (Тербінокс, Тербізіл, Ламізил, Екзітерн, Брамізіл), Клотримазол, Кетоконазол (Нізорал, Ороназол, Фунгавіс, Мікозорал), Ітраконазол (Ітразол, Оруна, Орунгал, Кандітрал, Ірунін, Румікоз).
В період лікування, а також в профілактичних цілях необхідно щодня прибирати кімнату, де знаходиться хворий. Обов’язковим є вологе прибирання. Натільна білизна та постіль, рушники, хустки потрібно прати при високих температурах – 95-100 градусів.
Після прання всі речі потрібно ретельно пропрасувати праскою з лицьового і виворітного боку. Варто відзначити, що від старих мочалок краще позбутися.
Лікування народними рецептами
Щоб усунути кольоровий лишай можна спробувати лікування народними засобами. Але варто зазначити, що ці методи не можуть бути основними, тільки допоміжними, тобто без консультації лікаря і прийому медикаментозних препаратів ніяк не обійтися.
Використання чистотілу при дерматомікозі
Для приготування лікувального засобу знадобиться надниркова частина рослини, тобто листя, стебла і квітки. Можна придбати в аптеці пачку вже готового, висушеного чистотілу. Всього для зілля знадобиться близько 200 г подрібненої сировини, яка змішується з такою ж кількістю цукру. Інгредієнти ретельно перемішуються і пересипаються в мішечок (бажано марлевий).
Також знадобиться кисляк. Його необхідно варити, поки він не досягне сирної консистенції. Після цього маса переливається в підходящу банку. Туди ж опускається мішечок з цукрово-рослинною сумішшю. Все це повинно настоюватися протягом 30 днів. Щодня з поверхні потрібно прибирати цвіль і плівку, помішувати ліки, а також придавлювати мішечок до дна ємності.
Через встановлений час рідину проціджують через дрібне сито або марлю, і відправляють на зберігання в холодильну камеру. Такі народні ліки потрібно вживати по 15 мл тричі на день. Дозування дозволено зменшувати в разі виникнення негативних реакцій з боку організму, наприклад, дуже часто з’являються такі побічні ефекти як запаморочення, нудота і розлад шлунково-кишкового тракту.
Лікування кольорового лишая комбінацією ріпчастої цибулі і лопуха
Знадобиться не сама цибуля, а її сік. Щоб його отримати, потрібно взяти кілька головок і пропустити їх через м’ясорубку, потім крізь марлю віджати сік, або ж скористатися соковижималкою. Чистим соком необхідно змащувати уражені ділянки на тілі по кілька разів на добу.
У тандемі з цибулею використовується і реп’яхова олія. Її потрібно застосовувати тільки тричі на день.
Під час лікування кольорового лишая потрібно одночасно усувати першопричини захворювання. Заходи, спрямовані на зміцнення імунітету, коректування харчування, загартовуючі процедури будуть корисні будь-якому організму.
У періоди можливого загострення недуги теж потрібно вживати заходів, особливо якщо людина його вже одного разу пережила. Для цього користуються спеціальними засобами, рекомендованими лікарем. Це може бути Нізорал, Себозол, Кето плюс або аналогічні. Застосовуючи такі препарати, можна уникнути повторної появи плям.
Крім того, людина повинна добре стежити за своїм здоров’ям, особливо за імунною системою і рівнем потовиділення. Щоб уникнути рецидивів, роблять обтирання підкисленою або підсоленою водою. Також не рекомендується носити одяг із синтетичних тканин. Спілкування з потенційними хворими потрібно суворо контролювати.
Збираючись на відпочинок, потрібно враховувати деякі рекомендації: засмагати можна тільки з сухою шкірою, обов’язково використовувати сонцезахисні засоби, дотримуватися правил особистої гігієни, не брати громадських речей.
Швидко позбутися хвороби можна тільки в тому випадку, якщо не затягувати з початком лікування. Тому при перших симптомах вам потрібно відразу звертатися до лікаря за діагностикою і призначенням адекватного лікування.