Home / Здоров'я / Болить зуб після протезування – що робити?

Болить зуб після протезування – що робити?

У ситуації, коли болить зуб під коронкою, звинувачують завжди стоматологів. У 70% це дійсно вина стоматолога, який зробив помилку при видаленні пульпи або пломбуванні зубного каналу.

Але є ще 30% пацієнтів, у яких через індивідуальну реакцію організму коронка відторгається – виникає алергія на матеріал протеза, цемент, на чужорідне тіло в ротовій порожнині.

Що може бути причиною болю зуба під коронкою і куди звертатися в подібній ситуації?

Необхідність видалення протеза

Біль зуба після установки протеза можуть викликати такі причини:

   зуб обточили неправильно;

   неякісно запломбований зубний канал;

   коронка виготовлена неправильно;

   алергічна реакція на матеріал протеза;

   відторгнення чужорідного тіла в ротовій порожнині;

   термін служби протеза минув, і він перестав виконувати свої функції.

З’ясувати причину, чому болить зуб під коронкою, вдається без зняття протеза не завжди.

Та й для купірування болю коронку доводиться знімати, і для цього розпилювати.

Навіть якщо зуб мертвий, потрібно підготуватися: процедура як мінімум неприємна, і навіть болюча. Наприклад, при знятті металокерамічної коронки без анестезії не обійтися. Прилягання ясен до протезу щільне, і під час розпилювання, на жаль, слизова часто зачіпається.

Чинники, що викликають запалення

Чому може боліти депульповані зуб під коронкою?

   Прикореневій канал запломбований не на повну довжину. Судинно-нервовий пучок – пульпа – вилучений, але залишилася незапломбірованна ділянка каналу. Створюються сприятливі умови для поширення інфекції та виникнення періодонтиту.

   Канал запломбований повністю, але гутаперча – матеріал для пломбування каналу – не ущільнений. (Обтурація проведена не ретельно). У цьому випадку також є ризик виникнення періодонтиту.

   Депульпований зуб гниє під коронкою, оскільки кореневий канал перфоровано. Перфорація, чи дірка в стінці зуба, з’явилася внаслідок помилки стоматолога. Інструмент увійшов в стінку каналу, і виник отвір в перпендикулярній площині. Особливо часто ця стоматологічна помилка виникає при установці штифта.

     Боліти зуб під металокерамічною коронкою може через ситуації, викликані поломкою інструменту, або порушенням правил асептики. Подібні помилки провокують запалення.

Перфоровані або недостатньо ретельно запломбовані кореневі канали, частинки інструментів – все це можна побачити на рентгенограмі.

Ознаки неякісного протезування

Біль зуба під коронкою після установки протеза може супроводжуватися такими симптомами:

   виникненням флюсу;

   збільшенням підщелепних лімфатичних вузлів;

   загальною температурною реакцією.

Хворобливі відчуття можуть бути постійними або проявлятися періодично – при надкушуванні або переохолодженні.

При періодонтальному абсцесі – так називають вогнище запалення, який найчастіше розташований на верхівці кореневого каналу – починає накопичуватися під коронкою гній. Він розпирає тканини, з’являється біль.

Спочатку невиражена і неяскрава, але посилюється, якщо запальний процес не зупинити.

Посилюючись, біль набуває постійний характер, щока біля хворого зуба набрякає. Цей набряк називається флюсом.

Якщо під коронкою гниє зуб, є ймовірність, що в яснах утворився свищ. Починається він з того, що в яснах з’являється отвір, заповнений гноєм. Це ускладнення проявляється після загострення хронічного периодонтального абсцесу, викликаного зниженням імунітету. Набрякають ясна, щока, гній проривається через кісткову тканину або слизову оболонку і тонкий прохід, що з’єднує місце запалення – верхівку кореня – і ротову порожнину, і називається свищемо.

Як тільки свищ утворився, хворобливі відчуття затихають. Гній проковтується разом зі слиною, набряк тканини спадає. Але як тільки свищ закрився, гострий процес повторюється.

 У важких випадках протікання хронічного периодонтиту розвивається кіста. Цю порожнину в кістковій тканині зуба, вистелену фіброзною оболонкою, яка щільно заповнюється гноєм. Неякісне пломбування кореневих каналів провокує появу кіст.

 Кісти можуть довго нічим себе не проявляти, або відразу ж викликати гострий біль. Найбільш частий випадок – кіста повільно зростає, і тільки збільшившись до певної міри, викликає гострий запальний процес.

 Лікування зуба під коронкою

 Заходи з лікування хворого зуба під коронкою представляють проблему для стоматолога і пацієнта. Чому? Розпломбування прикореневого каналу процес більш важкий і кропіткий, ніж їх пломбування, і виконувати його потрібно набагато ретельніше.

 Після розпломбовки проводять протизапальне лікування, яке досить тривале. Чим довше тягнувся запальний процес, чим ширше вогнище запалення, тим більше часу потрібно, щоб його купірувати. Іноді стоматолога доводиться регулярно відвідувати більше 3-4 місяців.

 Місцеве лікування поєднується із загальним – часто вдаються до призначення антибактеріальних препаратів.

 Повторне пломбування кореневих каналів проводиться тільки після повного усунення запального процесу. І тільки тоді повторюється протезування, під час якого виготовляється нова коронка.

 Коронку можна не знімати тільки у випадку, коли погано опломбована верхня третина кореневого каналу. Висвердлюється в кістковій тканині отвір, через нього видаляється гній, проводиться протизапальне лікування. У цьому випадку канали не перепломбовуються, коронка не знімається.

 Процедура може проводитися із застосуванням анестезії і без неї. Займає за часом від півгодини до півтори години. Може знадобитися призначення антибактеріальної терапії загальної та місцевої дії.

 Якщо нагноєння відбулося через неякісну установку штіфта, то після його видалення найчастіше виявляється, що повторна установка неможлива – корінь зуба піддався патологічним змінам. У цьому випадку доведеться змінити метод протезування, і поставити коронку без застосування штіфта.

 Як ускладнення після флюсу можуть виникнути менінгіт та енцефаліт. Не варто ризикувати власним здоров’ям через небажання зайвий раз відвідати стоматолога.

 Якщо болить неживий зуб під коронкою, потрібно звернутися до стоматолога. Коли візит відкладається на невизначений термін, зростає ризик втратити не тільки зуб, але і здоров’я.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.