Home / Твоя краса / Нігті / Білі плями на шкірі – що це і як лікувати?

Білі плями на шкірі – що це і як лікувати?

Часто трапляється знайти білі плями  на шкірі, але якщо вони – рясні або мають тенденцію з’являтися щороку після впливу сонця, вони викликають у людини величезне занепокоєння. На щастя, це тільки естетична проблема, яку можна вирішити, зробивши кілька простих кроків.

Білі плями на шкірі

Білі плями  характеризуються гіперпігментацією шкіри, знебарвлення на відміну від нормального колірного тону її епідермісу. Це може бути викликано зменшенням дії меланоцитів і, як наслідок, недостатнє продукування меланіну.

Серед найбільш відомих патологій, які викликають білі плями на шкірі, присутні вітіліго, люцернас, ідіопатичний гіпотенуз гуттата і, в меншій мірі, ізоморфізм.

Індивідуальні білі плями  на шкірі також можуть бути простими ангіомами. Ступінь знебарвлення обумовлена зниженою васкуляризацією частини, яка, якщо її більш-менш акцентувати, призводить до появи білих або рожевих плям.

Гормони

Гормони грають важливу роль в запобіганні або розвиток білих плям. Зокрема, гормон кортикостероїдів є критичним. Дефіцит гормону призводить до аутоімунного захворювання, яке відіграє роль у виникненні білих плям.

Деякі ліки також були пов’язані з появою білих плям. До них належать пероральні препарати для акне і протизаплідні таблетки. Вони можуть змінювати тон шкіри, роблячи її дуже чутливою до світла. Це призводить до того, що шкіра стає дратівливою, що сприяє розвитку білих плям.

Вплив сонця

Білі плями в більшості випадків являють собою грибкові інфекції, які проявляються на шкірі в результаті впливу сонця в літній період. Проте є інші фактори, які сприяють виникненню білих плям. Одним з цих факторів є імунний дефіцит шкіри.

Імунний дефіцит в основному викликаний недостатньою кількістю вітамінів, поживних речовин і незамінних жирних кислот. Він призводить до того, що клітини шкіри втрачають колір, що призводить до появи плям. Той факт, що плями з’являються влітку, є явним свідченням того, що вплив сонця є чинником, що сприяє виникненню плям.

Білі плями. Які засоби приймаються для боротьби

Вітіліго – це те, що створює найбільший дискомфорт, особливо, якщо плями – розміщені в видимих областях, проте, для тих, хто страждає, може виявитися корисним здоровий спосіб життя і деякі спеціальні методи лікування.

Хвороба не заразлива, викликана генетичною схильністю і має тенденцію погіршуватися, коли відбувається зниження імунного захисту і в стресових ситуаціях.

Щоб протидіяти вітіліго, корисно дотримуватися дієти, багатої овочами, цілими зернами і оливковою олією.

У більш важких випадках можна скористатися конкретними кремами на основі кортизону і іншими ліками, які протидіють утворенню і боряться зі стресом.

Серед найбільш інноваційних засобів – спеціальні імуномодулюючі препарати, терапія з використанням вузькосмугових променів UVB, шкірних трансплантатів та лазерних процедур.

Люцернас не є інфекційним і зачіпає головним чином дітей. Викликає маленькі білуваті, округлі або овальні еритематозні плями, які можуть бути розташовані на обличчі, руках, шиї та верхній частині тулуба. Плями стають більш помітними після впливу сонця.

Люцернас, а також гіпопігментація, можуть характеризуватися сухістю і десквамацією ураженої ділянки.

Немає необхідності в конкретній терапії, але необхідно застосовувати хороший зволожуючий крем, повторюючи лікування навіть в зимовий період.

Ідіопатичний гіпотеаноз гуттата викликає невеликі білі плями діаметром близько 5 мм, зазвичай розташовані на гомілках і на передпліччі.

Це викликано пошкодженням меланоцитів, зазвичай через надмірне сонячне опромінення. Не потребує лікування, але оскільки проблема є тільки естетичною, може бути корисно пройти «паліативні» сеанси кріотерапії і покластися на місцеві препарати на основі кальциневрину.

Ізоморфізм, також званий феноменом Кебнера, також викликає на появу язвенних плям на шкірі, які є результатом травм під час дерматозів, таких як лишайник і псоріаз.

Для протидії білих плям ізоморфізму корисно використовувати сонячне опромінення.

Народні засоби

Крім звичайних методів лікування також доступні інші засоби для усунення білих плям, які ефективні при лікуванні локалізованих білих плям, особливо тих, які з’являються на обличчі. Промивання обличчя яблучним оцтом після миття виявилося ефективним в позбавленні від білих плям.

Оцет призводить до загибелі як бактерій, так і грибів, які несуть відповідальність за появу білих плям. Відлущуючі області також поширюються на видалення мертвих клітин шкіри, які сприяють розвитку та поширенню інфекції.

Білі плями на губах

Білі плями на губах у багатьох людей викликають переживання. Але що викликає появу цих плям? Білі плями на губі пов’язані з різними проблемами, такими як герпес, захворювання, що передаються статевим шляхом, рак і так далі.

Найчастіше їх поява говорить про захворюванні Фордайса.

 На губах з’являються білі плями  у вигляді гранул розміром 2 мм. В основному вони з’являються на слизовій рота або по краях губ. Вони не несуть ніякої загрози здоров’ю. Ці абсолютно нешкідливі і доброякісні утворення, як правило, з’являються внаслідок надмірної секреції сальних залоз.

Гранули Фордайса

 Для лікування білих плям на губах існує велика кількість народних засобів. Але перш ніж приступити до їх лікування в домашніх умовах, необхідно проконсультуватися у фахівця, щоб підтвердити діагноз гранул Фордайса.

 Незалежно від віку і статі гранули Фордайса з’являються в основному на губах. Але вони можуть також виникати і на статевих органах. Відмітна риса гранул Фордайса – білі і нерівні плями. Якщо білі плями визнані гранулами Фордайса, ви можете використовувати натуральні засоби для їх лікування в домашніх умовах.

 Лікування в домашніх умовах

 Часник зменшує кількість бактерій в крові. Таким чином, збільшення споживання часнику значним чином зменшує білі гранули Фордайса. Часник володіє численними цілющими властивостями, які видаляють плями, залишаючи ротову порожнину чистою.

 Кислі фруктові соки, наприклад, лимонний, апельсиновий, в поєднанні з водою допомагають ефективно усунути плями. Сік наносять ватним тампоном безпосередньо на білі плями. Через кілька днів плями зникають.

 Для лікування білих плям  на губах підходять різні масла. Змішайте в рівних кількостях масло чайного дерева, оливкову олію і соснову. Нанесіть отриману суміш на плями і дайте підсохнути. Потім змийте теплою водою і м’яким антибактеріальним милом.

 Яблучний оцет – ефективний засіб для усунення білих гранул Фордайса. Наносьте яблучний оцет на уражену ділянку один-два рази на день на пару хвилин, потім змивайте теплою водою.

 Суміш з масла жожоба і Аргана допомагають ефективно боротися з білими плямами Фордайса на губах.

 Можна використовувати кокосове і оливкове масло. Після їх застосування добре очистіть губи за допомогою протимікробного м’якого мила або засоби для вмивання. Очищення видаляє вологу з губ, тому не забувайте їх зволожувати, наносячи невелику кількість оливкового масла.

 Ще кілька порад

 Крім цього можна вдатися до наступних порад і способів з видалення білих плям на губах:

Для лікування білих плям часто використовують рідкий азот. Якщо нанесення рідкого азоту викликає у вас почуття дискомфорту, припиніть палити.

Якщо ви помітили білі плями на губах, негайно припиніть нанесення хімічних засобів, особливо в разі діагнозу гранул Фордайса.

Не облизувати губи. Облизуючи губи, ви їх зневоднюєте. Мікроорганізми в роті можуть ускладнити ситуацію.

Очищайте губи, щоб видалити мертві клітини. Якщо білі плями  на губах є гранули Фордайса, регулярно робіть це. Це допоможе скоротити кількість білих плям. Відлущуйте губи дуже акуратно, так як шкіра на губах надзвичайно чутлива.

Споживаючи більше фолієвої кислоти, ви можете значним чином знизити кількість білих плям на губах.

Але найкращий спосіб лікування білих плям – це нічого з ними не робити. Пластир, які деякі використовують для вирішення даної проблеми, насправді тримається не більше декількох днів, а неправильне лікування викликає біль або тільки погіршує становище.

Здорове харчування

 Головну роль грає здорове і збалансоване харчування. Введіть в свій раціон вітамін А, D, вітаміни комплексу В, вітамін С, К і Е, що дозволить прискорити зменшення гранул Фордайса на губах. Ці вітаміни містяться в зелених овочах, йогурті, сочевиці і тому подібних продуктах.

 Гранули Фордайса на губах жодним чином не пов’язані з поганою гігієною порожнини рота. Навіть при правильній гігієні у вас можуть з’явитися білі плями. Однак при появі гранул на губах до порожнини рота потрібно ставитися більш уважно. Зберігайте область рота чистою.

 Жировики  

Крім захворювання Фордайса на губах з’являються білі плями, які ще називають ліпомами або жировиками. Вони з’являються, коли запалюються жирові клітини. Жировики можуть виникати на будь-якій ділянці тіла, де є сальні залози, включаючи губи. Іноді ліпоми з доброякісних утворень переростають в злоякісні.

 Як правило, ліпоми з’являються в ті моменти, коли люди сидять на строгій дієті або страждають від голоду. У цей момент жирова тканина витрачає додаткові зусилля, щоб заповнити нестачу жиру. Якщо ліпому не лікувати, вона може досягти великих розмірів і здавлювати сусідні тканини, атрофуючи сусідні клітини.

 Білі  прищі

 Іноді на губах виникають так звані білі прищі. Причини їх виникнення можуть бути різними:

Порушення травлення. Якщо прищі таке ж явище, як закреп, болі в черевній порожнині, діарея, необхідно зайнятися очищенням організму за допомогою салатів зі свіжих овочів, несолодкого зеленого чаю. Відмовтеся від погано перетравлюваної і шкідливої їжі, особливо на ніч. Якщо слідувати цим правилам, шкіра очиститься за кілька днів.

Інфекційні захворювання або застуда. Прищі, які з’являються через інфекційні захворювання, лікуються медикаментозними препаратами. Крім іншого рекомендується вести здоровий спосіб життя, переглянути свій раціон харчування, усунути алергени, солоні, копчені продукти і наносити на губи гігієнічну помаду.

 Інші причини появи білих плям

 Іноді білі плями на губах з’являються через хлоазми, а також в період вагітності, і після народження дитини вони зникають самі по собі. Якщо ви не вагітні, слід звернути увагу на печінку, яєчники і надниркові залози, а також здати аналізи на наявність глистів.

Білі плями на губах часто з’являються у підлітків при потужному гормональному сплеску або у дорослих, які страждають гормональним дисбалансом. Дуже часто білі плями  на губах з’являються у курців, вони не викликають у них дискомфорту. Іноді причиною може бути погана гігієна ротової порожнини.

 Що робити

Чекати, коли захворювання пройде само по собі, не варто. Деякі жінки приховують білі плями під шаром губної помади, але іноді не вдається робити це постійно. До того ж сучасні косметологи пропонують величезний вибір способів і методів боротьби з цим захворюванням.

З скальпелем покінчено. У наш час косметологи пропонують лазерну терапію, після якої не залишається ні рубців, ні плям, ні надрізів. Тільки невеликий слід, який зникає через кілька днів.

 Народні засоби

 Якщо ви не довіряєте лікарям і препаратам, можете спробувати народні засоби:

Нанесіть на плями сік каланхое або мати-й-мачухи і заклейте пластиром. Компрес слід змінювати два рази в день. Через кілька днів плями зникнуть.

Розтопіть баранячий жир і втирайте в білі плями  на губах кожен день. Ефект помітний через дві процедури. Продовжуйте лікування до повного одужання.

Розжуйте пшеничні зерна, загорніть їх у марлю і прикладіть до чутливого місця, поверх нанесіть плівку і пластир. Ходіть з таким компресом постійно, змінюйте його вранці і ввечері протягом чотирьох днів. Якщо у вас жировик, ви помітите рідину, і через кілька днів він повинен зникнути повністю.

Використовуйте компрес з часнику. Для цього роздушіть три зубчики часнику, додайте 1\2 чайної ложки рослинної олії і закип’ятіть. Отриману суміш втирайте в губи кожен день протягом місяця.

Для лікування гранул Фордайса рекомендується використовувати варену цибулю. Змастіть сиру цибулину медом і помістіть її в духовку на двадцять хвилин. Ви можете використовувати її повністю або ж видавити сік і протирати нею губи. Якщо використовуєте цілу цибулину, прикладайте її на тридцять хвилин до губ. Ефект стає помітний вже після п’ятого сеансу.

Позбутися від захворювання можна за допомогою масла прополісу. Наносьте його на губи до повного одужання.

Крім масла прополісу можна вдатися до ялицевої олії. Її наносять на губи на десять хвилин, потім змивають гарячою водою і наносять живильний крем.

Розітріть муміє і додайте розтоплений мед. Добре змішайте і нанесіть на губи. Через десять хвилин змийте гарячою водою.

Білі плями на нігтях

Найчастіше білі плями  на нігтях – це результат нестачі будь-яких мікроелементів та вітамінів. Найчастіше ця проблема зачіпає вагітних жінок, молодих мам і людей, які страждають серйозним захворюванням зі смішною назвою: Бері-бері (захворювання виникає внаслідок нестачі тіаміну). У маленьких дітей у яких тільки налагоджуються процеси метаболізму теж схильні до появи білих плям на нігтях.

Якщо ви помітили на нігтях білу пляму, зістригли її і вонао більше не з’явилася. Забудьте і не турбуйтеся про це. Зростаючі, постійно з’являючі, не вицвітаючі плями – це привід для занепокоєння.

Білі плями на нігтях – це поширене явища і кожен з нас, хоча б раз у житті стикався з ним. Залежно від їх форми вони, можуть бути симптомами патологічних процесів, що відбуваються в організмі. Таким чином біла пляма на нігті – це не захворювання, а спроба організму попередити вас про наявність проблеми.

Про що говорять плями на нігтях?

Є серйозні захворювання, які провокують утворення білих плям на нігтях. Тому важливо звернутися до лікаря, якщо ви помітили будь-які зміни кольору нігтів. Чим раніше ви це зробите, тим швидше фахівець призначить ефективне лікування.

Якщо у вас є хронічна ниркова недостатність нижня частина нігтя стає білою, а верхня залишається нормального рожевого кольору.

Причини появи білих плям на нігтях

Одним з поширених міфів про природу білих плям на нігтях є твердження, що це результат нестачі кальцію в організмі. Насправді кальцій тут ні до чого і білі плями з’являються зовсім з інших причин. Давайте розглянемо найбільш популярні з них:

Легка травма нігтьової пластини;

Алергічна реакція;

Дефіцит цинку;

Протеїновий дефіцит;

Психологічний стрес;

Поверхневий оніхомікоз.

Легка травма – це одна з найпоширеніших причин виникнення лейконіхіі (від грец. Leukуs – білий і onychos – ніготь). Біла смуга або пляма може з’явитися на нігті тільки через деякий час після травмування, яким ми не надаємо значення, помічаючи тільки її наслідки.

Для того щоб на нігтьовій пластині, в результаті травми, утворилася біла пляма. Не обов’язково вдарити по пальцю молотком. Досить машинально постукати кінчиками пальців по столу або в двері, часто причиною лейконіхіі стає неакуратно зроблений манікюр.

Алергічна реакція. Ця причина появи білих плям відноситься виключно до жінок, що прикрашають нігті різнобарвним лаком. Причиною алергічної реакції може стати безпосередньо лак, затверджувач або рідина для зняття лаку.

Дефіцит цинку. Цинк відіграє важливу роль, хоча його часто недооцінюють. З дефіцитом цинку пов’язано багато проблем, які  виникають в процесі вагітності. Цинк відіграє активну роль у формуванні нігтя, в разі його нестачі пластина починає розшаровуватися, на ній з’являються білі плями  або смуги.

Зміна раціону вирішує цю проблему. Продукти, які здатні збагатити раціон цинком: устриці, запечені боби, йогурт, краби, яловичина, свиняча лопатка, шпинат, горіхи і цільні зерна.

Протеїновий дефіцит. Про дефіцит білка можна судити в тому випадку якщо на нігті з’являються смуги, які  проходять уздовж ложа нігтьової пластини. Ці лінії називаються: смуговидна лейконіхія. Коли рівень білка приходить в норму лінії зникають. У рідкісних випадках смуговидна лйконіхія свідчить про серйозне захворювання печінки.

Психологічний стрес впливає на всі органи і системи. Нігті не виняток. Під час сильного потрясіння посеред нігтьової пластини з’являється біла пляма округлої форми. Як тільки стан нервової системи стабілізується проблема піде разом з ростом нігтя. У разі якщо стрес буде затяжного характеру, спровокована ним біла пляма на нігті нікуди не дінеться до тих пір поки емоційний фон не прийде в норму.

Поверхневий оніхомікоз – це найнеприємніша причина по якій на нігтях з’являються плями. Йдеться про грибкові інфекції. Але у випадку з нігтьовим  грибком, білі плями  не виступають єдиним симптомом.

На ураженій ділянці спостерігається шарування пластини, а потім її потовщення. Якщо білі плями  з’явилися в результаті дефіциту цинку, не завдають незручностей, то нігтьовий грибок на пізніх стадіях викликає значний дискомфорт і навіть біль.

Білі плями на нігтях у дитини

Іноді білі плями на нігтях у дитини пов’язують з нестачею кальцію. Це всього лише міф! У цього поняття існує технічний термін: лейконіхія і він не має нічого спільного з недоліком кальцію. На цілісність нігтьової пластини цей стан теж не впливає, ніготь буде продовжувати рости.

Найчастіше білі плями на нігтях у дитини з’являються в результаті мікро травм і незначного механічного впливу. Якщо мова йде про пов’язані з цим явищем захворювання, то у дітей їх симптоми проявляються задовго до появи плям на нігті. Якщо вас продовжує турбувати це питання, найкраще звернутися до фахівця і не займатися самолікуванням.

Лікування білих плям на нігтях

Білі плями на нігтьовій пластині не є результатом самостійно протікаючого захворювання з’являючись тільки в ролі симптому. Ми розглянули основні причини їх появи. Значить для того щоб позбутися від плям, необхідно лікувати не симптом, а захворювання, що спровокувало їх появу.

Тому, як тільки на нігтях з’являються білі плями, найкраще піти до лікаря, здати аналізи і з’ясувати, що стало причиною цього явища. Тільки на підставі лікарського висновку можна вибирати подальший спосіб лікування.

Фахівці яких слід відвідати:

нефролог

гастроентеролог

дерматолог

оніохолог

Після з’ясування причини і призначення лікування, білі плями  зникнуть разом із захворюванням, що  спровокував їх появу.

Якщо проблема була викликана дефіцитом протеїну, досить збагатити дієту білком, якщо білі плями з’явилися на нігтях після використання певного типу лаку або закріплювача, перестаньте ним користуватися і зовнішній ніготь швидко прийде в норму.

Хто такий оніохолог?

Існує офіційний розділ медицини, що займається діагностикою та лікуванням проблем, які виникають з нігтями. Називається ця наука не інакше як оніхологія, а представника цієї професії звуть оніохолог. У своїх клінічних дослідженнях оніохологи виділяють кілька видів аналізів:

бактеріологічний

мікологічний

Оніхолог виявляє загальні фізіологічні та шкірні захворювання. Крім того діагностика за допомогою нігтів допомагає приблизно зрозуміти коли в організмі почалися проявляться ознаки захворювання.

Зміни кольору нігтьової пластини говорять про те, що патологічні процеси почалися приблизно 1-2 місяці тому. Структурні зміни вказують на те, що захворювання набуло хронічного характеру і вимагає негайної діагностики і лікування.

Лікування плям на нігтях народними засобами

Ефірна олія чайного дерева і апельсина

Олія чайного дерева – це натуральне дезінфікуючий  засіб, що володіє фунгіцидними і бактерицидними властивостями, що робить його популярним народним засобом при лікуванні білих плям на нігтях грибкової етіології. Апельсинове масло теж показало обнадійливі результати. Не забувайте, що перед нанесенням на ніготь ефірне масло потрібно обов’язково розбавити.

Вам знадобиться:

1 ч. л. олія чайного дерева;

1/2 ч. л. апельсинового масла (за бажанням);

1/2 ч. л. виноградної або оливкової олії;

Бавовняні кульки.

Як тільки ви помітите появу білих плям на нігтях, змішайте 1 ч. л. олії чайного дерева, 1/2 ч. л. апельсинового і 1/2 ч. л. Оливкової олії. Змочіть в отриманому складі ватний тампон і злегка, притискаючи, прикладайте до уражених ділянок нігтів. Частину, що залишилася на нігтьовій пластині рідина не витирайте, нехай вона висохне природним шляхом. Для закріплення ефекту можна розвести 4-5 крапель ефірної олії чайного дерева в 300 мл води і зробити 15-20 хвилинну ванночку для кінчиків пальців. Обидві процедури потрібно періодично повторювати вранці і ввечері.

Харчова сода і яблучний оцет

Харчова сода не фунгіцидний засіб, вона не здатна вбити грибок. Однак володіє фунгістатичними властивостями: запобігає подальшому поширенню грибкової інфекції. Лужне середовище, яке створює сода є антагоністом кислотного в якій живе і розмножується грибок.

Але, незрозуміло що в цьому засобі робить яблучний оцет. Насправді оцет – це слабка кислота, а завдяки його антисептичним властивостям він допомагає впоратися з грибком без зміни рівня рН.

Вам знадобиться:

4-5 ст. л. харчової соди;

1 горнятко яблучного оцту;

1 горнятко води;

Невелика ємність;

Паперові рушники.

Змішайте 1 горнятко оцту з 1 горнятком води. На 15 хвилин замочіть нігті в отриманому складі, а потім протріть їх насухо паперовими рушниками. Після цього приготуйте ще одну ванночку, але на цей раз в воді розчиніть соду.

Повторіть процедуру: замочіть нігті в содовому розчині на 15 хвилин. Застосовуйте цей засіб два рази на день до повного одужання. Ідея полягає в тому, що оцет вб’є грибок, а сода загальмує його зростання і поширення.

Кокосова олія

Кокосова олія – це унікальний спосіб боротьби з грибком без застосування агресивних хімікатів. Жирні кислоти з середньою довжиною ланцюга працюють як природні фунгіциди. Грибкова оболонка має вирішальне значення в підтримці життєдіяльності інфекції. Жирні кислоти, такі як ті, що в достатку присутні в кокосовій олії, руйнують оболонку гриба в кінцевому підсумку призводить до клітинної дезінтеграції і остаточного руйнування паразитуючого організму.

Вам знадобиться:

Трохи кокосової олії;

Ретельно вимийте руки з милом, а потім нанесіть на уражені ділянки нігтів трохи кокосової олії  і нехай вона висохне природним шляхом. Процедуру необхідно повторювати 2-3 рази в день до повного одужання.

Харчування при появі білих плям на нігтях

Незбалансоване харчування, недолік макро і мікроелементів, що надходять в організм з продуктами харчування може спровокувати появу білих плям на нігтях. Тому парильне харчування відіграє важливу роль в житті людини.

Якщо у вас немає можливості забезпечити організм достатньою кількістю вітамінів і мінералів через їжу. Зверніть увагу на мультивітамінні і вітамінні комплекси.

Для того щоб залишатися здоровим і мати гарні нігті ваша дієта повинна включати наступні елементи:

Цинк. Збільште споживання продуктів, що містять цинк. Яловичина, домашній йогурт, устриці, шпинат, свиняча лопатка. В необхідній кількості цинк є в горіхах і бобах.

Білок – це важливий будівельний елемент нігтьової пластини. При нестачі білка нігті покриваються поздовжніми білими плямами, починають розшаровуватися. Для того щоб збільшити споживання білка, збагатіть раціон такими видами риби, як лосось або тунець, грудкою індички, пісною яловичиною, філе свинини, сиром тофу, бобами, горіхами. У великій кількості білок присутній в соєвому молоці.

Кальцій. До недавнього часу вважалося, що білі плями  на нігтях з’являються в результаті нестачі кальцію. Насправді це не так. Проте в комплексі з іншими мікроелементами кальцій відіграє важливу роль в життєдіяльності організму. Подбайте щоб на вашій кухні завжди знайшлася склянка молока, сир, домашній йогурт і морепродукти.

Вітамін C. Для того щоб збагатити організм вітаміном здоров’я в раціоні має бути присутнім: апельсиновий сік, апельсини, грейпфрут, ківі, папайя, червоний і білий болгарський перець, брокколі і помідори. Зараз на ринку є великий вибір вітамінних комплексів.

Залізо. Залізодефіцитна анемія може спровокувати пошкодження нігтьових пластин і появу на них білих плям. На тлі медикаментозного лікування можна і потрібно збагатити раціон наступними продуктами харчування: червоне м’ясо, свинина, морепродукти, темно-зелені листові овочі, такі як шпинат, сушені фрукти, такі як родзинки і абрикос.


Check Also

Ефективний догляд за шкірою обличчя навесні. Поради спеціалістів

Весну наша шкіра зустрічає не в найкращій формі – взимку ми рідше буваємо на свіжому …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *