Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Аритмія при вагітності: причини і лікування

Аритмія при вагітності: причини і лікування

Жінка в період виношування дитини стає більш вразливою до всіляких хвороб. Крім того, сама вагітність – велике навантаження для організму. Крім токсикозу можуть виникати й інші неприємні явища, наприклад, порушення серцевого ритму. Аритмія при вагітності відноситься до найпоширеніших відхилень.

Серце, як і інші органи системи, в цей період відчуває підвищене навантаження. Метаморфози відбуваються не тільки з гормональним фоном, але й з вегетативною нервовою системою. Якщо схильність до аритмії є, то вона обов’язково дасть про себе знати в цей час.

Причини появи аритмії  при вагітності

Незалежно від форми захворювання, воно погано позначається на стані здоров’я як самої жінки, так і її дитини. По-перше, напади викликають дискомфорт. По-друге, можуть негативно вплинути на вагітність.

Аритмія серця у жінки при вагітності може бути спровокована такими факторами:

Спадкова схильність;

Патології серця, судин;

Порушення в роботі нервової та ендокринної системи;

Проблеми з ШКТ;

Захворювання дихальних шляхів;

Зовнішні причини – шкідливі звички, емоційна напруга, надмірні фізичні навантаження, неправильне харчування;

Порушення обміну речовин.

Форми захворювання аритмії при вагітності

Аритмія може прийняти форму екстрасистолії. Зазвичай такий вид хвороби не доставляє дискомфорту, а іноді і зовсім себе не проявляє. Найбільш частий симптом – неприємні відчуття в області грудної клітини. Також жінка може відчути збій ритму в роботі серця.

Миготлива аритмія – більш небезпечна форма. Нерідко вона провокує у плода гіпоксію – кисневе голодування. Якщо вчасно не усунути небезпеку, вона може спровокувати викидень або передчасні пологи. Ця форма може бути первинною (виникає як самостійне захворювання) і вторинною (спровокована патологіями серця).

Синусова аритмія, що виникла при вагітності, є найнебезпечнішою з усіх, тому що свідчить про розвиток досить серйозного захворювання. Така форма характеризується тим, що серцевий ритм поступово частішає або сповільнюється. Особливу небезпеку вона представляє, коли супроводжується іншими симптомами: непритомністю, задишкою, потемнінням в очах, відчуттям прискореного або уповільненого серцебиття.

Аритмія у плода, виявлена при ваітності

Досить часто збої в ритмі серця фіксуються лікарями після 26 тижнів. Це явище викликає тривогу і страх у майбутніх батьків.

Однак не варто переживати завчасно – причин, що викликали порушення, досить багато і більшість з них не мають негативного впливу на плід:

Переважна більшість сучасних клінік забезпечено старим обладнанням, яке дуже часто дає збої. Так і при діагностиці аритмії у дитини воно може поглинати деякі імпульси;

Нерідко ритм збивається з простої причини – надмірно швидкий розвиток і зростання плоду. У цей період всі органи відчувають колосальне навантаження;

Перебої в роботі серця можуть виникати через появу набряків у майбутньої матері. У такій ситуації її поміщають в умови стаціонару на збереження і лікування;

Причиною аритмії може стати системний червоний вовчак;

Також це явище може бути ознакою вродженої патології серця. Тоді після пологів дитина повинна постійно спостерігатися у дитячого кардіолога.

Якщо у плода констатували аритмію, жінку можуть направити здавати додаткові аналізи. А під час пологів її підключать до спеціального апарата, який дозволить відстежувати серцебиття малюка.

Крім цього, в залі буде присутній неонатолог і дитячий кардіолог, щоб надати екстренну допомогу, якщо така знадобиться. Також не рекомендується робити наркоз і варто підготуватися до можливого кесаревого розтину.

Але майбутні матері повинні пам’ятати, що найчастіше аритмія у дитини в утробі носить тимчасовий характер і передчасно хвилюватися не варто, адже емоційний стан жінки обов’язково відіб’ється на малюкові.

Діагноз «аритмія» при вагітності: що потрібно робити?

Це захворювання добре піддається лікуванню, хоча в період виношування дитини зробити це трохи проблематично. Якщо вагітність ускладнена якоюсь хворобою, то препарати призначають в мінімальних дозах.

Але при аритмії їх кількість може бути збільшена для підтримки тонусу серця. А як відомо, будь-які медикаменти – потенційний ризик для плоду.

Крім того, організм жінки може в цей час частково відторгати ліки, тому що рівень протеїну занижений, а в крові концентрація речовин ще менша. Враховують і те, що посилений нирковий кровообіг і метаболізм печінки, тому всі препарати виводяться значно швидше звичайного.

При появі тривожних ознак потрібно звертатися за допомогою і не чекати, що все пройде само собою. Спеціаліст призначить адекватне лікування, оптимальні засоби і дозування, виходячи з поставленого діагнозу.

Як бачимо, лікування аритмії при вагітності  суттєво відрізняється від звичайного. Потенційна небезпека для плода змушує утриматися від процедур, які застосовують при лікуванні невагітних жінок – рентгенівської флюороскопії, радіочастотної катетерної абляції, імплантації водія ритму.

Також не можна приймати ряд антиаритмічних препаратів. Лікарі враховують і те, що фізіологічний стан організму жінки зазнало ряд метаморфоз і може подіяти на концентрацію медикаментозного засобу в плазмі. Це впливає на безпеку та ефективність терапії. Крім того, жінка «в положенні» легше пристосовується до такого явища, тому що тривожні і неприємні симптоми зникнуть після пологів.

При лікуванні миготливої форми потрібно врахувати деякі моменти:

Потрібно встановити причину захворювання;

Контролювати стан серця, попередити подальші напади;

Провести профілактику тромбоемболії. Якщо діагностована миготлива форма постійного характеру, лікар обов’язково призначить антитромботичну терапію.

Екстрасистолія, як правило, не потребує медикаментозного лікування і не є протипоказанням до природних пологів. Препарати можуть бути призначені фахівцем після комплексного обстеження або у разі загрози розвитку шлуночкової тахікардії.

Синусова аритмія  при вагітності  передбачає не тільки ретельне обстеження, а й проходження ЕКГ. Якщо вона виникла на тлі іншої хвороби, то лікарі діють індивідуально в кожному конкретному випадку.

Якщо хвороба викликана патологіями дихальних шляхів, ретельне дослідження обов’язково. Незначні симптоми, як правило, не підлягають усуненню, напади не знімається, оскільки особливих наслідків не викликають.


Check Also

Як зробити дитину дівчинку – найкращі дієві способи

Більшість потенційних батьків запевняють, що для них важливо лише щоб дитина була здоровою, і вони …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.