Home / Здоров'я / Алергія на цитрусові: симптоми, способи профілактики

Алергія на цитрусові: симптоми, способи профілактики

Цитрусові фрукти відносяться до екзотичних, оскільки вони не можуть рости в нашому кліматі. Саме тому, що такі продукти є «чужими», в організмі людей нашої країни немає необхідної кількості ферментів для їх засвоєння. Все це призводить до того, що цитрусові стають сильними алергенами. Найбільш неприйнятними екзотичними фруктами є апельсини та мандарини.

З кожним роком все більше дітей поповнюють список алергіків. У дорослих проблема може розвинутися після передозування. Пов’язано це найчастіше з ослабленим імунітетом.

Симптоми алергії на цитрусові

Думка про те, що ознаки алергії з’являються тільки на шкірі, невірно. Проблема стосується багатьох систем організму, а також внутрішніх органів.

Загалом, можна виділити такі симптоми:

Перші ознаки стосуються травної системи, і людина може відчувати нудоту і спазмолітичні болі. До того ж може бути відсутнім апетит. До характерних ознак відноситься діарея і метеоризм;

Висипання на шкірі. Найчастіше виникають специфічні плями, кропив’янка або екзема, причому людина відчуває сильний свербіж;

При наявності алергії на цитрусові у дитини часто виникає риніт та кон’юнктивіт. Відчувається печіння в області повік, постійно виділяються сльози, а також відчувається закладеність носа;

Може розвиватися алергічний отит. Людина різко перестає чути, а також в області вуха може утворитися набряк;

Відбувається ураження бронхів, що призводить до утрудненого дихання іноді зі свистом;

У критичному стані може виникнути анафілактичний шок, який супроводжується зниженням артеріального тиску, утрудненим диханням і навіть втратою свідомості.

Все це призводить до неспокійного стану, безсоння, дратівливості, що ще більше порушує роботу імунної системи, а, отже, проблема посилюється.

Варто враховувати, що з’являються симптоми через дії ферментів, тому алергія може з’явитися не тільки після їх вживання, а й навіть після вдихання запаху. До того ж реакції можуть проявлятися після використання косметики з ефірними маслами. Якщо не проводити лікування, то проблема може посилитися.

Є, до речі, версія, що причина алергії на цитрусові полягає зовсім не в ферментах фруктів, а в хімічних речовинах, якими обробляють продукти, щоб вони швидше росли, нормально переносили транспортування і довше зберігалися. Шкідливі для організму речовини накопичуються в продуктах і стають причиною алергічних реакцій.

До часто використовуваних хімікатів відносяться:

Дифеніл. Цією речовиною обробляються всі цитрусові. Це дозволяє фруктам тривалий час залишатися привабливими для покупців, тобто не гнити і не пліснявіти. Ця речовина не має ні кольору, нічим не пахне і абсолютно без смаку. Що важливо ополіскування плодів не дає гарантії видалення всього дифенілу. Саме тому ретельно промивайте всі цитрусові;

Фунгіциди і сірчаний газ. Ці речовини використовуються, щоб убезпечити фрукти від шкідників і псування. До речі, дослідження з приводу того проникають вони в м’якуш не були проведені, а значить, неможливо стверджувати, що причина алергії полягає не в цих речовинах.

Лікування алергії на цитрусові

Діагностика може здійснюватися кількома способами, наприклад, при огляді та оцінці скарг пацієнта. Завдяки цьому можна буде встановити залежність захворювання від вживання цитрусових. Ще діагностика може здійснюватися в результаті проведення лабораторних досліджень. Щоб уточнити наявність алергії, лікар може взяти пробу з шкіри.

Якщо результати встановили, що організм зреагував на цитруси, то подібні фрукти варто виключити з раціону. Крім цього, в категорію заборонених також входять страви та напої, до складу яких входять ці екзотичні фрукти. Лікарі також рекомендують на час відмовитися від використання косметики та парфумерії з ефірною олією цитрусових.

Якщо дотримуватися цих рекомендацій, то симптоми можуть пройти самі собою. При тривалій відмові від продуктів алергія може зникнути назавжди. Найчастіше це можливо, коли проблема виявлена у дитини.

Загалом, способи лікування можна розділити на 2 групи:

Симптоматичне. Завдяки цьому можна зменшити прояв реакцій. У такому випадку лікар призначає антигістамінні засоби, але в деяких випадках можна використовувати і гормональні препарати;

Застосування сорбентів, що призводить до елімінації антигенів.

Щоб позбавити пацієнта від симптомів, лікарі застосовують антигістамінні препарати. Якщо у пацієнта риніт, то потрібно використовувати засоби на основі кромогліціевої кислоти. Основна перевага полягає в повній відсутності побічних ефектів. Для позбавлення від шкірних проблем варто застосовувати мазь і креми.

Найдієвішим способом для лікування алергії є імунотерапія, яка здійснюється спеціальним щепленням. Лікарі вводять хворому в мінімальних дозах хімічні речовин алергену і його доза з часом збільшується.

Все це дозволяє організму самостійно виробляти антитіла, що блокують дію алергену. До мінусів цього способу лікування можна віднести його тривалість, так як терапія може проводитися до 2-х років. Але це того варто, оскільки всі пацієнти, які скористалися цим способом, позбавилися від алергії.

Лікування проблеми може проходити з використанням глюкокортикостероїдів. Оскільки препарати є сильнодіючими, їх варто застосовувати лише після призначення лікарем. Крім цього, вони мають ряд побічних дій і їх не можна вживати більше 5-ти днів.

Сучасна медицина пропонує ще один метод, який дозволяє назавжди позбутися від алергії – екстракорпоральна гемокорекція. Завдяки цьому повністю змінюється склад крові, тобто віддаляються фактори, що провокують алергію.

Вже після першої процедури зникають ознаки проблеми. Для того щоб повністю вилікуватися необхідно провести 5-10 процедур. Пропонують таку методику лікування тільки спеціалізовані клініки.

Лікування народними способами

Якщо лікар провів необхідні обстеження і призначив препарати, то можна застосовувати і народні засоби, якими ще користувалися наші предки. У такому випадку для організму людини, а точніше, для відновлення нормальної його роботи, рекомендується використовувати жимолость японську.

Необхідно приймати відвар, приготований на основі квіток і гілок. Розглядаючи інші народні засоби, варто враховувати, що кожен організм індивідуально реагує на той чи інший продукт, тому в деяких випадках алергія може збільшитися.

Популярні домашні засоби:

Мед і різні продукти бджільництва. Варто враховувати, що подібні продукти самі є сильними алергенами;

Трав’яні збори. Допомагають боротися з алергією звіробій, хміль, бруньки берези, полин та ін. Перед використанням необхідно перевірити, чи немає алергії;

Кропива. Рослину використовують, щоб знизити шкірні прояви. Необхідно приготувати настій, для якого 1 ст. ложку кропиви залийте 1 ст. гарячої води. Залиште настоюватися на півгодини, процідіть і вживайте по 0,5 ст. 4 рази на день;

Перцева м’ята. На її основі також готують настій. Для цього 1 ст. ложку заливають 100 мл гарячої води і також настоюють півгодини. Після закінчення часу потрібно процідити і вживати по 1 ст. ложці 3 рази на день;

Муміє. На думку народних цілителів це найбільш дієвий засіб. Необхідно взяти 1 г муміє на 1 л трохи теплої води. Вживати такий «напій» потрібно раз на день за 20 хв. до прийому їжі, запиваючи теплим молоком. Кількість залежить від віку: діти до 3-х років – 50 мл, до 7-ми – 70 мл і старші цього віку по 100 мл. Можна приготувати засіб, щоб змащувати шкірні висипання. Для цього 1 г муміє розводиться в 100 мл води. Підготовлену рідину варто використовувати для примочок. Період лікування – 2 тижні.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *