Home / Діти / Молочні зуби у дітей – догляд за порожниною рота

Молочні зуби у дітей – догляд за порожниною рота

Новонароджені з’являються на світ з ротовою порожниною, в якій повністю відсутні зубки. Але вже через 3-4 місяці починаються ознаки їх росту, а ближче до першого півріччя у дитини прорізуються молочні зуби. Період їх появи у кожного малюка проходить індивідуально, але найчастіше з’являється неспокій і погіршення самопочуття, адже твердій кістковій тканині потрібно прорізати м’які ясна і зайняти своє місце.

Молочні зуби – схема появи перших зубів у дітей

Молочні зуби у дітей - догляд за порожниною рота

Батьки завжди із захопленням і радістю сприймають вперше побачений зуб у своєї дитини, уважно придивляються до етапів прорізування інших «сусідів», але з часом інші турботи і етапи дорослішання маленької людини займають всю їхню увагу. Тому після дворічного віку малюка батьки не помічають процесу прорізування і появу нових зубів або не знають, скільки їх в ротовій порожнині дитини.

Ще більш небезпечна ситуація, коли батьки не знають правил догляду за молочними зубами і не привчають дітей до цього процесу. Звичайно, молочні зуби  рано чи пізно зміняться корінними, але щоб постійні були здорові, необхідно подбати про догляд за їхніми попередниками. А для цього потрібно знати особливості росту зубів і правила підтримання їх здоров’я.

У педіатрії є позначені етапи появи зубів, але всі діти різні, кожен може розвиватися власним шляхом. Тому якщо першими з’явилися не нижні центральні зубки, а, приміром, верхні, батькам не варто переживати.

Зачатки зубів формуються в щелепи плода, коли він знаходиться в утробі матері. Однак з’являтися на поверхні ясен вони почнуть значно пізніше. У середньому схема зростання перших різців проходить у такій послідовності етапів прорізування:

два нижні зубика – з’являються приблизно в 5-8 місяців;

верхні різці – прорізуються в проміжку з 6 до 10 місяців;

другі різці знизу і зверху з’являються в однорічному віці;

верхні і нижні малі моляри (корінні зуби) виростають в період між роком і півтора;

після цього з’являються верхні і нижні ікла, терміни появи яких від 16 до 20 місяців;

великі моляри (корінні) стають видні у віці 2-2,5 років.

Схема росту зубів може відрізнятися у різних дітей, хлопчиків і дівчаток. До трьох років в роті дитини буде 20 зубів. Часом батькам складно зловити непосиду, порахувати і порівняти, скільки молочних зубів у діток вже є, а яка кількість ще має вирости.

Особливість зростання дитячих різців у процесі парного прорізування, тобто найчастіше вони з’являються відразу по двоє. Терміни зростання залежать від багатьох факторів, наприклад, від нестачі кальцієвого обміну в організмі або від спадковості. Якщо у когось із батьків були пізні терміни прорізування, швидше за все, у малюка процес теж затягнеться.

Молочні зуби  ознаки прорізування

Найчастіше батьки по поведінці і самопочуттю малюка помічають, що його щось турбує і підозрюють процес прорізування зубчиків. Інколи їх поява проходить непомітно. Щоб стати помітними, молочні зуби повинні просунутися всередині ясен, а потім прорізати їх м’яку шкіру. Зазвичай після цього процес йде легше, а симптоми зникають.

Поки молочні зуби не прорізалися, малюк може проявляти такі ознаки:

поганий сон;

втрата апетиту;

підвищення температури тіла;

плаксивість;

набухання і почервоніння шкіри ясен;

підвищене слиновиділення;

постійні спроби малюка засунути собі в рот руку або іграшку, бажання почухати ясна об наявні предмети.

Всі ці симптоми доставляють занепокоєння малюкові і змушують нервувати батьків. Щоб полегшити стан дитини, можна застосовувати знеболюючі гелі для ясен або «іграшки-прорізувачі», виготовлені із спеціального силікону, які можна брати в рот маленьким дітям. При сильному підвищенні температури доведеться дати жарознижувальний сироп, який також володіє знеболюючим ефектом і допоможе дитині відчувати себе краще.

Молочні зуби: особливості догляду

Коли з’являються перші молочні зуби  у дітей, батькам потрібно починати пояснювати дитині, як за ними доглядати, щоб зберегти здоров’я. Існує безліч різних засобів і способів догляду за маленькими зубками починаючи з моменту появи перших з них. Спочатку чищення може відбуватися за допомогою гумового напальчника, яким мама може обробити наявні зубки малюка.

Пізніше можна починати використовувати зубну щітку, спеціально розроблену для дитячої порожнини рота. Застосовувати зубну пасту для дітей від 2-х років можна тоді, коли дитина навчилася не ковтати те, що знаходиться у нього в роті, а випльовувати. Важливо пояснити малюкові, що їсти солодку пасту не можна.

Дитині не можна чистити зубки дорослою зубною пастою, оскільки в її основі міститься абразив, який може пошкодити емаль молочного зуба. Для дітей розроблені спеціальні доглядаючі гелеві пасти, які оптимально доглядають за ротовою порожниною маленької людини.

З дворічного віку чистка дитячих зубів повинна відбуватися два рази на день. Завдання батьків – навчити дитину правильно обробляти поверхню всіх зубів, а також язика. Перший час йому буде потрібна допомога, але зазвичай до трирічного віку діти вміють робити це самостійно.

Молочні зуби – профілактичні огляди стоматолога

Приблизно з цього ж періоду дитину потрібно перший раз відвести до стоматолога. Цей візит повинен носити ознайомлювальний характер і показати малюкові, що це не страшно. Важливо звернутися до кваліфікованого дитячого стоматолога, який зможе створити у дитини правильну думку про догляд за зубами і їх лікування.

Відвідування дитячого стоматолога необхідно здійснювати раз на півроку. Це дасть гарантію здоров’я ротовій порожнині дитини і допоможе вчасно помітити будь-які порушення. Якщо потрібно буде лікувати якусь проблему, краще зробити це своєчасно, щоб витратити менше часу і зусиль, і щоб не довелося видаляти молочні зуби.

Молочні зуби випадають і виростають корінні

Після п’ятирічного віку починається зміна тимчасових різців постійними. Найчастіше схема випадання молочних зубчиків збігається з послідовністю їх прорізування: спочатку центральні різці, верхні і нижні, потім бічні і ікла. Хоча в цьому процесі теж бувають індивідуальні винятки.

До 5-6 річного віку діти вже вміють стійко переносити біль і навіть радіють, коли у них випадають молочні зуби. Тому зміна їх на корінні часто проходить більш спокійно, ніж етап первісного прорізування. Батькам важливо стежити, коли молочні зубки починають хитатися, щоб вчасно їх висмикнути і дати можливість докорінно рости правильно.

Якщо постійний зуб починає рости під молочним, він може з’являтися нерівно. Криві постійні зуби доведеться з часом вирівнювати, тому за процесом їх зміни краще спостерігати і контролювати його.

Таким чином, молочні зуби  у дитини – це обов’язковий і важливий етап його дорослішання, через який проходять абсолютно всі діти. Правильний догляд та контроль здоров’я тимчасових зубів стануть гарантією правильного росту постійних різців.


Check Also

Малюнки по клітинкам для дітей. Цікава підбірка схем

Дітей буває складно здивувати, але це не означає, що зробити це неможливо. І після цілого …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *