Home / Здоров'я / Тріщини в куточках губ – як позбутися

Тріщини в куточках губ – як позбутися

Тріщини в куточках губ, в народі іменовані заїдами, є досить поширеним косметичним дефектом. Заїди являють собою ураження шкіри в куточку рота, яке супроводжується запальними змінами в цьому місці і довколишніх ділянках. Подібний стан не несе небезпеки, але доставляє масу незручностей, особливо при тривалому перебігу або регулярному виникненні. На перший погляд цей дефект дуже незначний, але не варто розглядати його настільки однозначно, адже він свідчить про те, що в організмі є порушення. Отже, іноді тріщини в куточках губ є симптомом іншого захворювання. Це означає, що іноді воно проявляється як самостійне порушення, а в іншому випадку – як ознака іншої патології

Тріщини в куточках губ: патогенез захворювання

Тріщини в куточках губ - як позбутися

Спочатку на губі утворюється невеликий пухирець, заповнений прозорою або мутнуватою рідиною. Під дією зовнішніх чинників, наприклад, під час розмови, він розривається і оголюється ерозивна поверхня. Потім відбувається збільшення останньої, і вона покривається кіркою. Тріщини в куточках губ, як правило, супроводжуються сверблячкою, дискомфортом в місці запалення, болем при відкриванні рота.

Чому виникають тріщини в куточках губ?

Якщо з’явилися тріщини в куточках губ, то причини криються у поразці мікроорганізмами. Тільки бактерії можуть спровокувати цей дефект. Однак перш ніж починати лікування, варто вияснити, чому вони вразили дерму саме в цьому місці.

З великого числа видів спровокувати таку недугу можуть тільки два – стрептококи та грибки. З першої групи найактивнішим є епідермальний стрептокок, з другої – дріжджоподібні гриби роду кандида. Саме два цих організми викликають запалення верхніх шарів шкіри обмеженого характеру.

Обидва мікроба відносяться до умовно патогенної мікрофлори і мешкають на поверхні шкіри кожної людини, але щоб активізуватися і призвести до запалення, повинні бути створені відповідні умови. Тому можна сказати, що причини появи заїди криються саме в них, і тріщинки є їх симптомом.

Тріщини в куточках губ виникають як самостійний симптом:

Використання немитого посуду;

Постійне облизування губ, застій слини;

Вживання немитих плодів;

Порушення правил гігієни ротової порожнини;

Переохолодження;

Видавлювання прищів, розчісування шкіри в кутах рота.

Тріщини в куточках губ, як ознака хвороби:

анемії; патології печінки; гіповітамінози; діабет; тривале підвищення температури; зниження імунітету; курс глюкокортикоїдних препаратів, імунодепресантів або цитостатиків. Коли з’явилися тріщини в куточках губ, потрібно з’ясувати причини, щоб підібрати лікування. Існує якась закономірність – ізольовані запалення частіше провокують стрептококи, а грибкові носять поширений характер, спостерігаються не тільки на губах, але і в роті.

Фактори розвитку тріщини в куточках губ

Безпосередньо збудником запального процесу є мікроб. Але щоб бактерії стали активнішими, необхідні відповідні умови. Таким стає зниження імунного захисту організму, або пошкодження шкіри в місці майбутнього враження.

В останньому випадку незахищена шкіра не може нормально протистояти мікробам, тоді й виникає самостійна проблема. Часто ситуацію посилює макіяж губ.

Поки шкіра не відновиться, не бажано використовувати декоративну косметику. Будь-які захворювання впливають на імунні сили організму. Природно, така ситуація сприятливо впливає на активізацію умовно патогенної мікрофлори і стає причиною тріщин губ.

Тріщини в куточках губ: як їх правильно лікувати

Заїди приносять помірний дискомфорт, якщо перебіг захворювання нічим не ускладнене. Цей процес набагато складніше зупинити через наявність значного ранового дефекту і запалення шкірних покривів. Отже, на початковій стадії це неприємне явище набагато легше усунути. Механізм утворення тріщин в уражених місцях досить простий. Спочатку враження мікробами носить поверхневий характер.

Якщо почати лікування в цей момент, то можна досить швидко і просто купірувати цей стан. Але коли правила догляду за ранкою не дотримуються, запалення прогресує, зачіпає більш глибокі шари шкіри. Якщо враження досягає рівня лімфатичних капілярів, з ранки з’являються виділення, які, поширюючись на прилеглі ділянки, провокують їх ущільнення і пересушування.

Дерма втрачає еластичність і стягується. Коли відбувається її розтягнення під час вживання їжі, розмови, сміху, вона дратується. У результаті утворюється своєрідне замкнене коло. Ускладненням цього процесу є поширення запалення на сусідні ділянки шкіри. Утворюються нові тріщинки, які потім зливаються в одну рану, покриту скоринкою. Якщо не вжити заходів, процес розшириться з трансформацією в досить велике ушкодження.

Чим потрібно лікувати тріщини в куточках губ?

Як уже згадувалося, метод усунення запалення залежить від причини, що спровокувала його. Лікування включає як загальні заходи, так і місцеву (локальну) терапію. Починають завжди з місцевого впливу на тріщинку. Метод може грунтуватися на народних засобах або ж медикаментозних препаратах. І ті, й інші досить поширені, існує декілька найпопулярніших варіантів.

Лікування тріщини в куточках губ самостійно

В основному для усунення цього неприємного явища використовуються підручні засоби:

Прикладання до рани вушної сірки. Цей варіант не зовсім естетичний, але є одним з найефективніших в народній медицині;

Лікувати тріщини в куточках губ можна подрібненими до стану кашки листя подорожника;

Бджолиний мед і свинячий жир. Пропорція інгредієнтів – 2:1. Суміш добре підходить для зволоження засохлих кірочок;

Натуральні олії. Вони можуть бути використані для примочок або натирань. Приміром, найпоширенішими є шипшинова, оливкова і чайного дерева;

Часник. Свіжорозрізані зубчики прикладають до рани. Часник має протимікробну дію;

Якщо причини тріщин – грибки, можна промивати їх розчином соди з вітаміном В12.

Медикаментозні препарати від тріщини в куточках губ

Типове протікання цієї недуги припускає локальну терапію. Використовують такі засоби:

Стоматидін. Це антисептичний засіб, що застосовується у вигляді примочок або для полоскання ротової порожнини. Знищує як стрептококи, так і грибки;

МетрогілДента – суміш хлоргексідінабіглюконата і метронідазолу. Ці речовини борються зі всілякими бактеріями як в ротовій порожнині, так і на поверхні шкіри;

Д-пантенол і Бепантен. В основному їх використовують, коли ранки почали гоїтися. Перед цим рекомендується застосовувати антибактеріальні препарати місцевої дії або комбінувати ці дві групи; Тетрациклінова мазь від глибоких тріщин на губах. Застосовуються як прості її форми, так і очна. Варто відзначити, що остання найкраще переноситься і не викликає печіння;

Розчини антисептичних барвників: зеленка, йод, фукорцин. Ними роблять припікання. Після процедури шкіру потрібно обов’язково обробити жирним кремом або масляним розчином;

Слабкі глюкокортикостероїди з антибіотиками. Дана комбінація застосовується при значних запаленнях. В основному використовується мазь трідерм, тримістин, гиоксизон;

Протигрибкова мазь Клотримазол. Відповідно, застосовують тільки при грибковому ураженні шкіри. Не ефективний при стрептококах.

Загальнозміцнююче лікування тріщини в куточках губ

Коли не загоюються довгий час тріщини в куточках губ, значить, є серйозні проблеми зі здоров’ячком. У такому випадку необхідна ретельна діагностика і загальнозміцнююче лікування. У першу чергу вдаються до вітамінотерапії: приймають аскорбінову кислоту у великих дозах, вітамін Е, різні комплекси. За свідченнями лікар призначає протигрибкові препарати і антибіотики, наприклад, аугментин, флуконазол.


Check Also

Як поширюється коронавірус. Головні питання про COVID-19

Ми підготували масштабну візуалізацію даних про те, як поширюється коронавірус  і способи боротьби з ним. …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.