Home / Кулінаріні рецепти / Домашня кухня / Гриби гливи – показання та протипоказання до вживання

Гриби гливи – показання та протипоказання до вживання

Ще в далекій давнині японська і китайська література свідчила про те, що регулярне вживання в їжу глив сприятливо діє на організм людини. Гриби гливи мають ряд цілющих властивостей, за що шануються вченими як лікарська рослина. Їх  користь обумовлена багатим хімічним складом.

Гриби гливи. Корисні речовини в складі грибів

Гриби гливи - показання та протипоказання до вживання

За своїм складом гливи гриби, що наближаються до м’ясо-молочних продуктів. Вони багаті на легкозасвоюваний білок, амінокислоти, в тому числі незамінні – фенілаланін, валін, триптофан, ізолейцин, треонін, лізин і лейцин.

Ці гриби відрізняються високим вмістом потрібних організму полісахаридів, біологічно значущих елементів – калію, кальцію, кобальту, фосфору, заліза, міді, селену, цинку та інших мінералів. Гриби гливи – відмінне джерело вітамінів. У них знайдені всі вітаміни групи В, аскорбінова і нікотинова кислота, вітамін Е.

У грибах виявлено рідкісний вітамін D2, що значно підвищує їх харчову цінність. Плодове тіло багате клітковиною в тому числі такими її складовими як маніт і хітин. Мало хто знає, що гливи гриби, що в своєму складі мають антибіотик plurotin, що володіє вираженими протипухлинними властивостями.

Гриби гливи. Смачні ліки

Данний гриб не тільки смачний, але і цінний з точки зору благотворного впливу на організм. Користь гриба гливи полягає в тому, що він здатний:

нормалізувати рівень тригліцеридів в крові, знижувати «шкідливий» холестерин,

гальмувати розвиток атеросклерозу,

діяти як сорбент шкідливих речовин, виводити їх з організму,

щоб знизити шкоду радіації, рекомендовано ввести в раціон ці гриби, які можуть очищати організм від радіонуклідів і солей важких металів,

стабілізувати кров’яний тиск, знижувати ризик серцево-судинних захворювань,

нормалізувати роботу кишечника,

регулювати вуглеводний обмін, окислювально-відновні процеси в організмі,

покращувати засвоюваність кальцію,

тонізувати нервову систему.

Унікальна користь глив полягає в тому, що гриби володіють імуномодулюючою функцією і здатні протистояти розвитку доброякісних і злоякісних пухлин. Цю властивість було підтверджено японським вченим ще в 1997 році. Гливу настійно рекомендовано включати в раціон після опромінення та хіміотерапії. Це допомагає нівелювати шкоду радіоактивного випромінювання, зупинити ріст ракових клітин і вивести токсини з організму.

Відносно недавно виявлена користь гриба в боротьбі з аскаридами. Відомо, якої шкоди здатні принести організму ці гельмінти. Лікарські препарати з гливи в комбінації з іншими активними речовинами призводять до значного зменшення личинок аскарид в організмі.

Гриби мають низьку калорійність, довго перетравлюються, що сприяє продовженню почуття насичення і зниження апетиту. Істотна користь подібного ефекту для людей, бажаючих схуднути.

Обережно, гриби гливи

Потенційна шкода глив полягає в наявності в клітковині тіла речовини хітину, яке дуже погано перетравлюється. Для усунення при кулінарній обробці гливи гриби  ріжуть, дрібно проводять теплову обробку (смажать, тушкують, варять), яка підвищує його засвоюваність на 70%. Теплову обробку рекомендовано проводити навіть перед засолкою або маринуванням.

Гриб – важка їжа, тому може принести шкоду людям, що страждають розладом травлення, захворюваннями печінки, підшлункової залози і нирок. За цієї ж причини не дозволяється їсти гриби дітям до 12 років.

Батько медицини, знаменитий давньогрецький лікар Гіппократ мудро прорік «Все добре в міру». Ця фраза особливо актуальна для тих, хто планує ввести в раціон гриби гливи. Щоб вони принесли користь, а не шкоду, їх краще вживати не частіше 2 разів на тиждень.

Гриби гливи. Приготування настоїв

Для лікування гіпертонії 1 і 2 стадії: кілька дрібних грибів глив (діаметр капелюшка не повинен бути більшим 10 см) залити 1 склянкою доброї горілки, помістити в темне місце. Настоювати 2 тижні, регулярно збовтуючи суміш. Після процідити через подвійний шар густої марлі. Застосовувати двічі на день по 1 чайній ложечці за 30 хвилинок до їди. Настій вживати протягом 1,5-2 місяців. Після зробити перерву не менше, ніж на півроку. При необхідності повторити.

З метою профілактики атеросклерозу: молоду дрібну гливу почистити, промити, проварити 1 хвилинку, розім’яти. Протягом 2 тижнів з’їдати по 1 десертній ложечці такої м’якоті 2 рази в день за 30 хвилинок до їди. Через півроку курс можна повторити.

Для лікування гнійних ран: 300 г молодих дрібних грибів залити півлітра доброї горілки, помістити в темне прохолодне місце. Настоювати протягом 10 днів, періодично збовтуючи суміш. Сировину гарненько віджати, отриманий настій процідити через густу марлю. Розвести ліки водичкою в співвідношенні 2:1, промивати рани 3 рази в день.

Для підняття імунітету з глив готують грибний порошок: невеликі гриби протирають чистою вологою ганчіркою, поділяють ніжки від капелюшків. Сировину розкладають в 1 шар на деко, витримують в духовці пару годин при температурі 45 градусів, потім температуру підвищують до 60 градусів і сушать 10 годин. Періодично гриби гливи дістають з духовки і 5-10 хвилинок провітрюють. Процедуру повторюють кілька разів до повного висушування грибів –  приблизно залишиться10% від початкового об’єму. Правильно висушені гриби повинні легко ламатися, але не кришитися, залишаються світлими, зберігають смак і аромат свіжих глив. Сухий гриб перемелюють в кавомолці, отриманий порошок зберігати в щільно закритій скляній банці. Приймають по 1/2 чайній ложечці, запиваючи водичкою, тричі на день відразу перед їжею. Курс триває 2 тижні. Потім зробити перерву на півроку. При бажанні курс можна повторити.

З огляду на високу біологічну активність і специфіку складу грибів, перед застосуванням зазначених лікарських настоїв обов’язково треба порадитися з лікарем.


Check Also

Новорічне меню на 2021 рік. Корисна підбірка страв

Хочете застілля на Новий рік придумувати в останній момент? Чому не можна заздалегідь продумати і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *